فراخوان اعطای بیست و چهارمین جایزه ترویج علم منتشر شد
فراخوان اعطای بیست و چهارمین جایزه ترویج علم منتشر شد
فراخوان اعطای بیست و چهارمین جایزه ترویج علم به منظور تقدیر از کوشش‌های مروجین علم و تشویق عموم به فعالیت و زمینه‌سازی برای ارتقای بینش و تفکر علمی در جامعه منتشر شد.

به گزارش گروه جامعه تیکنا؛ ترویج علم به مفهوم تلاش برای بازتاب اندیشه‌های علمی به روشی است که تمام افراد بتوانند مفاهیم اساسی یک علم را درک کنند، به عبارت دیگر هر فعالیتی که برای همگانی کردن علم، گسترش تفکر و طرز فکر علمی و علاقمند کردن مردم یا گروه‌هایی از آن‌ها به علم و فعالیت‌های علمی صورت می‌گیرد ترویج علم محسوب می‌شود.

می‌توان اینگونه بیان داشت که ترویج علم، سازگار کردن و تعدیل اندیشه‌ها و یافته‌های پیچیده علمی است تا مخاطبان غیرمتخصص یا عامه بتوانند آن را دریابند. کمیته جایزه ترویج علم ایران به منظور قدردانی از کوشش‌های مروجین علم و تشویق عموم به فعالیت و زمینه‌سازی برای ارتقای بینش و تفکر علمی در جامعه، از ۱۳۷۷ (اولین دوره)، هرساله مراسم جایزه ترویج علم را در آبان ماه همزمان با روزجهانی علم در خدمت صلح و توسعه و هفته ترویج علم ایران برگزار می‌شود.

همچنین از افراد یا سازمان‌هایی که بهترین و مؤثرترین فعالیت‌ها را برای همگانی کردن علم، گسترش اندیشه و فرهنگ علمی در ایران و کاربرد علم در هریک از سطوح زندگی اجتماعی انجام داده‌اند، تقدیر می‌کند. داشتن انگیزه، همت، اصالت، گستردگی و سابقه فعالیت، برنامه‌ریزی موثر، تنوع دستاورد، روحیه کارگروهی و زمینه‌سازی برای فعالیت‌های علمی جوانان و نوجوانان از جمله معیار‌های انتخاب برگزیدگان نهایی است.

انتهای پیام/