عنوان «رد صلاحیت» در قانون جدید انتخابات حذف شد
عنوان «رد صلاحیت» در قانون جدید انتخابات حذف شد
سخنگوی شورای نگهبان گفت:در قانون جدید عنوان رد صلاحیت حذف شده است، ما الان با سه عنوان تأیید صلاحیت، عدم تأیید صلاحیت و عدم احراز مواجه هستیم و این هم یکی از اصلاحات جزئی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا؛ هادی طحان‌ نظیف­­ سخنگوی­ این شورا، ­قانون جدید انتخابات مجلس­ ­ را تنها یک به‌روزرسانی دانست.

سخنگوی شورای نگهبان در این زمینه توضیح داد: بنده اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را به‌روزرسانی این قانون متناسب با شرایط و اقتضائاتی که با آن مواجه هستیم، می‌دانم. شاید بتوان گفت که در اصلاح قانون انتخابات مجلس فقط مرحله پیش ثبت‌نام از ابتکارات این قانون باشد و مابقی آن به‌روزرسانی قانون است.

سخنگوی شورای نگهبان ­همچنین درباره وظیفه جدید شورا که قانون مجلس بر عهده آن گذاشته، مبنی بر اعلام کتبی دلایل رد صلاحیت‌ها به نامزد‌های انتخاباتی می‌گوید: در این اصلاحیه خیلی شفاف‌تر نسبت به این موضوعات ورود شده است. در ماده ۳۰ این مصوبه به صورت شفاف آمده است که حق دانستن دلایل و ارائه دفاعیات و توضیحات داوطلب در مراحل بررسی لازم است لحاظ شود.

­طحان نظیف افزود: ­صلاحیت همه داوطلبان چه کسانی که قبلاً تائید صلاحیت شدند و چه کسانی که قبلاً رد صلاحیت شدند بررسی می‌شود­ و ­ممکن است فردی رد صلاحیت شده باشد و یک بار دیگر تأیید صلاحیت شود و برعکس.

وی در پایان اظهار کرد: در قانون جدید عنوان رد صلاحیت حذف شده است، ما الان با سه عنوان تأیید صلاحیت، عدم تأیید صلاحیت و عدم احراز مواجه هستیم و این هم یکی از اصلاحات جزئی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

انتهای پیام/