عملیات حفاری چهار حلقه چاه نفت در نیمه اول فروردین‌ امسال تکمیل شد
عملیات حفاری چهار حلقه چاه نفت در نیمه اول فروردین‌ امسال تکمیل شد

به گزارش تیکنا، پیمان صفاپور در گفت‌وگویی اظهار کرد: علیرغم تعطیلات سال نو و عید نوروز، کار حفاری چاه های نفت و گاز به طور مستمر و شبانه روزی از سوی کارکنان اقماری در موقعیت های عملیاتی تداوم دارد. وی با بیان اینکه نخستین حلقه چاه همزمان با اولین روز سال ۱۴۰۲ تکمیل شد و […]

به گزارش تیکنا، پیمان صفاپور در گفت‌وگویی اظهار کرد: علیرغم تعطیلات سال نو و عید نوروز، کار حفاری چاه های نفت و گاز به طور مستمر و شبانه روزی از سوی کارکنان اقماری در موقعیت های عملیاتی تداوم دارد.

وی با بیان اینکه نخستین حلقه چاه همزمان با اولین روز سال ۱۴۰۲ تکمیل شد و در اختیار شرکت شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران قرار گرفت گفت: متراژ حفاری در ۱۳ روز گذشته سه هزار و ۱۱۹ متر به ثبت رسید.

صفا پور با اشاره به اینکه سال قبل ۹۹ حلقه چاه نفت و گاز با متراژ ۶۷ هزار و پنج متر حفاری و تکمیل شد افزود: نقش شتاب بخشی در جابجایی دکل های حفاری و پیاده سازی یک دستگاه از یک موقعیت و برپایی در دیگر موقعیت‌ها توسط تیم های تخصصی مجرب امری با اهمیت در تکمیل چاه ها محسوب می شود.

وی در همین ارتباط به جلو افتادگی عملیات حفاری ۶ حلقه چاه به مدت ۵۹ روز نسبت به برنامه تعریف شده از سوی کارفرما در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و افزود: در سال ۱۴۰۰ میزان جلو افتادگی حفاری و تکمیل چاه‌ها، مربوط به چهار دکل در مجموع ۱۵ روز بود.

رئیس آمار، اطلاعات و خدمات مکانیزه مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی حفاری ایران اظهارکرد: بررسی های صورت گرفته مربوط به حفاری چاه ها نشان می‌دهد که از کل متراژ حفاری در سال قبل ۴۴ هزار و ۵۶۲ متر مربوط به حفاری چاه‌های توسعه‌ای، پنج هزار و ۱۴۸ متر چاه‌های اکتشافی، ۳۹۳ متر چاه توصیفی و ۱۶ هزار و ۹۰۲ متر چاه‌های تعمیری و تکمیلی بوده است.

اساس این گزارش، از مجموع چاه های حفر شده در پارسال، ۱۵ حلقه توسعه ای توصیفی، پنج حلقه اکتشافی و ۷۹ حلقه تعمیری تکمیلی بوده است. از این تعداد ۷۷ حلقه چاه در گستره فعالیت پنج شرکت بهره بردار تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، هشت حلقه در شرکت نفت فلات قاره در حوزه فرا ساحل، هشت حلقه در اجرای طرح های توسعه ای شرکت مهندسی و توسعه نفت، ۲ حلقه در قالب پروژه و چهار حلقه در پروژه های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران حفاری و تکمیل و در اختیار شرکت های کارفرما قرار گرفت.

متراژ حفاری چاه های نفت و گاز سال گذشته این شرکت بیش از ۶۷ هزار متر بوده است.

هم اکنون از شمار ۷۳ دکل حفاری سبک، سنگین و فوق سنگین ناوگان این شرکت ۶۳ دستگاه در مدار عملیات و یا جابجایی هستند.