صرفه جویی ارزی ۴۵ میلیون یورویی با تولید نانوکاتالیست گوگردزدایی در کشور
صرفه جویی ارزی ۴۵ میلیون یورویی با تولید نانوکاتالیست گوگردزدایی در کشور
فناوران یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق شدند کاتالیست‌ واحد RCD را که جزو محصولات راهبردی صنعت پتروشیمی است و در فرآیند گوگردزدایی کاربرد گسترده‌ای دارد، تولید و تجاری‌سازی کنند، این دستاورد صرفه جویی ارزی ۴۵ میلیون یورویی به همراه دارد.

به گزارش گروه اقتصاد دانش بنیان تیکنا، فناوران یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق شدند کاتالیست‌ واحد RCD را که جزو محصولات راهبردی صنعت پتروشیمی است و در فرآیند گوگردزدایی کاربرد گسترده‌ای دارد، تولید و تجاری‌سازی کنند، این دستاورد صرفه جویی ارزی ۴۵ میلیون یورویی به همراه دارد.

کاتالیست‌ها نقشی کلیدی و اجتناب‌ناپذیر در فرآیندهای شیمیایی و سنتزی ایفا می‌کنند و به دلیل پیچیده بودن فناوری و هزینه‌های ساخت بالا، واردات این محصول عمدتاً با چالش‌های فراوانی مواجه است.

یکی از مهم‌ترین فرآیندهای پالایشگاه ها در راستای ارتقا و بهبود ترکیب محصولات پالایشی فرآیندهای تصفیه هیدروژنی برش های سنگین در محدوده مازوت (نفت کوره) است که از آن تحت عنوان فرآیند RCD یاد می‌شود.

محمد امیدی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان اکسیر نوین فرآیند آسیا با تاکید بر اهمیت بالای فرآیند RCD و نقش حیاتی کاتالیست‌ها در این بخش از صنعت پتروشیمی گفت: کاتالیست نانو ساختار RCD به مجموعه‌ای از کاتالیست‌های این واحد اطلاق می‌شود که با هدف حذف سموم از قبیل سولفور، نیتروژن، فلزات و CCR از خوراک واحد مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود این سموم موجب غیر فعال شدن کاتالیست واحد پایین دست خود یعنی RFCC می شود؛ بنابراین استفاده مداوم از کاتالیست‌ها برای سم‌زدایی و ادامه فعالیت دیگر بخش‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: کارایی کاتالیست از لحاظ حذف حداکثری ناخالصی های موجود در خوراک از قبیل سولفور، نیتروژن، فلزات و (CCR) مطابق با استانداردهای بین المللی است.

این فناور به بومی‌سازی تمامی کاتالیست‌های مورد نیاز در واحد RCD اشاره و تصریح کرد: کاتالیست های این واحد ۱۱ نوع هستند که تماماً در کشور بومی سازی شده است.

امیدی با یادآوری استفاده از فناوری نانو در فرآوری و تجاری سازی این کاتالیست‌ها افزود: استفاده از کاتالیست‌های نانوساختار موجب شده که فرآیند تصفیه تصفیه هیدروژنی ته‌ماند برج تقطیر خلاء و اتمسفر با کیفیت بهتری صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه تولیدات کاتالیستی این شرکت دانش‌بنیان در واحدهای پتروشیمی کشور استفاده می شود، گفت: از این کاتالیست در پالایشگاه امام خمینی شازند اراک و پالایشگاه اصفهان در واحد Residue Hydrotreating Unit(RHU) استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا به ایجاد اشتغال هزار نفری به صورت مستقیم و غیر مستقیم و نقش این تولیدات در کاهش واردات و صرفه‌جویی ارزی اشاره کرد و ادامه داد: واردات این کاتالیست سالانه بیش از سه هزار مترمکعب تنها برای پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند است که با ورود واحد RHU اصفهان این مقدار به بیش از ۶ هزار متر مکعب در سال خواهد رسید.

امیدی یادآور شد: فروش این محصول در داخل بیش از ۴۵ میلیون یورو در سال است و با افزایش ظرفیت تامین نیاز داخلی، این میزان نیز افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه این کاتالیست برای نخستین بار توسط این شرکت تولید و بهره برداری شده است، تصریح کرد: با توجه به حجم قابل توجه نیاز داخل کشور، شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا تمرکز خود را جهت برطرف کردن نیاز داخلی قرار داده و با توجه به طرح افزایش ظرفیت تولید صادرات در پی ورود به بازارهای جهانی است.

این فناور درباره مزایای رقابتی این محصول دانش‌بنیان هم گفت: کاتالیست این شرکت با توجه به طراحی صورت گرفته عملکرد به مراتب بهتری نسبت به کاتالیست‌های آمریکائی که قبلا مورد استفاده قرار می‌گرفت دارد. با توجه به تحریم و شرایطی از این دست، تامین کاتالیست از شرکت‌های چینی که عملکرد بسیار ضعیفی هم دارند با موانعی روبرو بود.

امیدی افزود: کاتالیست تولید شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا از استحکام مکانیکی بالاتری نسبت به کاتالیست های مشابه خارجی برخوردار است که منجر به جلوگیری از افت فشار بستر و افزایش عمر کاتالیست می شود.