صادرات چسب لنت ترمز نانویی ایرانی به ترکیه
صادرات چسب لنت ترمز نانویی ایرانی به ترکیه
یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید چسب لنت نانویی با قیمت ارزان تر نسبت به نمونه خارجی آن و صادرات این محصول به کشور ترکیه شد.

به گزارش گروه اقتصاد دانش‌بنیان تیکنا، چسب لنت ترمز که تا پیش از این از ترکیه وارد می‌شد، با تولید انبوه در داخل کشور در حال حاضر به ترکیه صادر می‌شود.

این چسب که توسط شرکت کربن فناور امیرکبیر تولید شده، موجب افزایش دوام لنت شده و با هزینه کمتر نسبت به نمونه خارجی تولید شده است.

محمد امیر نگینی، مدیربازرگانی شرکت دانش‌بنیان کربن فناور امیرکبیر درمورد این دستاورد گفت: این چسب لنت تا پیش از این ترکیه به ایران وارد می‌شد اما با توسعه و تولید انبوه آن، اکنون از ایران به ترکیه صادر می‌شود. قیمت نمونه‌ای که از ترکیه وارد می‌شد برای هر کیلوگرم بین ۲۰ تا ۲۵ دلار است، در حالی که نمونه نانویی ایرانی با قیمت ۶ تا ۷ دلار به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

سید عباس حسینی مجد مدیر تحقیق و توسعه این شرکت هم توضیح داد: مراحل تولید این چسب، شامل ترکیب مواد اولیه و سنتز داخل راکتور و سپس جداسازی آب و سایر متعلقات است. در ادامه محلول به دست آمده تغلیظ شده و نانومواد به آن اضافه می‌شود. سپس بسته به نوع گرید چسب، دیسکی باشد یا کشککی، مواد افزودنی به آن اضافه می‌شود.

وی یادآور شد: این چسب لنت نتیجه کار بین رشته‌ای از متخصصان حوزه فناوری‌نانو، مهندسی مواد و پلیمر است که می‌تواند دمایی در حد ۴۰۰ درجه را تحمل کرده و در این دما خواص لنت ترمز همچنان حفظ می‌شود.

این فناور افزود: یکی از ویژگی‌های مهمی که چسب لنت ترمز باید داشته باشد، مقاومت در برابر حرارت است. این چسب لنت ترمز که ما تولید کرده‌ایم، از چنین ویژگی برخوردار است به طوری که در دمای ۴۰۰ درجه خواص خود را حفظ می‌کند و بدون این که لقمه از کشکک جدا شود، فرآیند ترمز گرفتن را در تمام طول عمر لنت به خوبی انجام می‌دهد.

حسینی مجد یکی از ویژگی‌های مهم این چسب را قیمت پایین آن بیان کرد و ادامه داد: این محصول نسبت به نمونه خارجی ۶۵ درصد ارزان‌تر است. این چسب لنت تمام استانداردهای داخلی را با موفقیت پشت سرگذاشته و بعد از ورود به بازار ترکیه، آماده حضور در بازار دیگر کشورها است.