شناسایی آتش‌سوزی‌ جنگل با هوش مصنوعی
شناسایی آتش‌سوزی‌ جنگل با هوش مصنوعی
محققان موفق شدند با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، آتش‌سوزی‌های جنگلی را شناسایی، پیش‌بینی و از ایجاد فاجعه در مراتع و جنگل‌ها جلوگیری کنند.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا؛ با توجه به آتش‌سوزی‌های اخیر یونان، ایتالیا و آمریکای شمالی و استرالیا و هشدار اِل نینو که می‌تواند شرایط خشکسالی را برای یک تابستان تلخ دیگر مناسب کند، رقابت برای توسعه فناوری‌هایی که باعث ایجاد واکنش زودهنگام و راه‌هایی برای پیش‌بینی دقیق شیوع آتش‌سوزی شود، ادامه دارد.

بهترین شانس برای مهار آتش‌سوزی‌ها از طریق واکنش زودهنگام است، این همان چیزی است که مدل‌های جدید، نظارت مداوم را با هوش مصنوعی برای رفع این مشکل ترکیب کرده‌اند.

هوش مصنوعی «پانو» (Pano) که بیش از ۲.۴ میلیون هکتار (۶.۲ هکتار) از زمین‌های کالیفرنیا، کلرادو، اورگان، واشنگتن، آیداهو و مونتانا را تحت نظر دارد به استارت‌آپ پیشرو هوش مصنوعی تبدیل شده که آتش‌سوزی‌های جنگلی را هدف قرار داده و اکنون در حال گسترش پوشش خود برای ایجاد بزرگ‌ترین شبکه تشخیص آتش‌سوزی در استرالیا است.

این فناوری با تشخیص تهدید آتش‌سوزی در زمان واقعی، ارزیابی تهدید‌ها و هشداردادن به تیم‌های واکنش، ارائه داده‌های جامعی که می‌تواند در زمان صرفه‌جویی کند و به طور بالقوه تفاوت بین مهار و فاجعه باشد، کار می‌کند.

دوربین‌هایی که می‌توانند ۳۶۰ درجه را اسکن کنند، در نقاط مرتفع مستقر می‌شوند و به طور مداوم مناظر را زیر نظر دارند و به دنبال دود آشکار هستند. این دوربین‌ها که می‌توانند تا ۱۵ مایل (۲۴ کیلومتر) را در تمام جهات ردیابی کنند، تصاویری با وضوح بالا ثبت می‌کنند و از یادگیری عمیق برای شناسایی آتش‌سوزی‌ها، ارزیابی تهدید آن‌ها، مشخص کردن مکان و جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد سرعت و جهت گسترش احتمالی استفاده می‌کنند.

آرویند ساتیام، مدیر ارشد تجاری و یکی از اعضای مؤسس هوش مصنوعی پانو که ۱۴ پست نظارتی جدید را برای نظارت بر مثلث سبز، منطقه‌ای ناهموار از بوشلند در جنوب شرق استرالیا اعلام کرده است، می‌گوید: تیم ما در پانو از متخصصان آتش‌نشانی سابق و همچنین تکنولوژیست‌های کلاس جهانی تشکیل شده است که گرد هم آمده‌اند تا بهترین ابزار‌های ممکن را برای اولین پاسخ دهندگان بسازند.

مطالعات به طور فزاینده‌ای به بررسی چگونگی مهار هوش مصنوعی به همراه داده‌های ابری و ماهواره‌ای پرداخته‌اند تا زمان بین شناسایی یک تهدید و بسیج تیم‌های آتش‌نشانی را به حداقل برسانند. استارت‌آپ‌های دیگر مانند فایراستوری از داده‌های مبتنی بر ابر و هوش مصنوعی برای کمک به پیش بینی مناطق خطر بالقوه برای آتش‌سوزی استفاده می‌کنند.

سال ۲۰۲۲، مجمع جهانی اقتصاد برنامه آزمایشی فایراید را در ترکیه رهبری کرد که از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای پیش‌بینی شیوع آتش‌سوزی استفاده می‌کرد. این کار منجر به نرخ موفقیت ۸۰ درصدی پیش‌بینی دقیق محل وقوع آتش‌سوزی‌ها در ۲۴ ساعت پیش از زمان شد و به مقامات فرصت داد تا فعالانه واکنش نشان دهند.

نظارت دوربین و هوش مصنوعی نیز در استراتژی‌های بازیابی آتش نقش دارند و به دانشمندان کمک می‌کنند تا نحوه بازسازی طبیعت و حیات وحش پس از آتش‌سوزی‌های ویرانگر را درک کنند.

هزینه جهانی آتش‌سوزی‌های جنگلی سالانه ۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. در سال ۲۰۲۱، آتش‌سوزی‌ها حدود ۶،۴۵۰ مگاتن دی اکسید کربن وارد جو کردند. در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، سه میلیارد حیوان در آتش‌سوزی‌های تابستانی استرالیا تلف یا خانه‌های خود را از دست دادند.

آمریکا از سال ۲۰۰۰ تاکنون ۱.۵ میلیون آتش‌سوزی را تجربه کرده و تا اول ژوئن ۲۰۲۳، فقط همین امسال ۱۸،۳۰۰ مورد آتش‌سوزی ۵۱۱،۰۰۰ هکتار را تحت تأثیر قرار داده است.

انتهای پیام/