ساخت یک پارک فناوری با استفاده از بتن تقویت شده با گرافن
ساخت یک پارک فناوری با استفاده از بتن تقویت شده با گرافن
یک شرکت فناور کانادایی (بلک سوان گرافن Black Swan Graphene Inc) از تحویل یک محموله بتن تقویت شده با گرافن به مرکز تحقیقات و توسعه مهندسی انگلیس (NERD) خبر داد که قرار است به زودی از آن در پروژه ساخت یک پارک فناوری استفاده شود.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا از تارنمای گرافن- اینفو (graphene-info)، این محموله تجاری به دنبال اعلام مشارکت شرکت بلک سوان گرافنریال مرکز تحقیقات و توسعه مهندسی بریتانیا و شرکت آریوپ گروپ با هدف ارائه یک زنجیره تامین یکپارچه برای صنایع بتن و ساخت و ساز ارسال می‌شود.

این بتن می‌تواند با استفاده از حدود ۳۰ درصد بتن کمتر، ردپای کربن یک پروژه را کاهش دهد در حالی که استحکام فشاری، کششی و خمشی در مقایسه با مخلوط‌های سنتی افزایش قابل توجهی یافته است. همچنین از مزایای دیگر می‌توان به زمان پخت سریع‌تر، نفوذپذیری پایین‌تر در برابر آب و نمک و ترک خوردگی کمتر اشاره کرد. این بتن نانویی توسط مرکز تحقیقات و توسعه مهندسی بریتانیا و مرکز نوآوری مهندسی گرافن دانشگاه منچستر (GEIC) ساخته شده است.

قرار است در پروژه‌ای برای ساخت یک پارک صنعتی در نزدیکی Redruth در جنوب غربی انگلیس در مجموع ۱۸۰ تن از محصول بتن تقویت شده با گرافن بلک سوان گرافن بتن استفاده شود. این پارک صنعتی ۱۴ واحد صنعتی از۲ هزار و ۵۰۰ فوت مربع (۷۶۲ متر مربع) تا ۳۵۰۰ فوت مربع (هزار و ۶۶ متر مربع) را ارائه می‌دهد. این دومین باری است که پیمانکار از فناوری ارائه شده توسط مرکز تحقیقات و توسعه مهندسی انگلیس استفاده می‌کند، پیش از این، از این بتن در ساخت یک پارک صنعتی در وارمینستر (Warminster) در جنوب غربی انگلیس تقریباً ۱۷۰ کیلومتری غرب لندن، استفاده شده بود.

مرکز تحقیقات و توسعه مهندسی انگلیس با پروژه‌های مختلفی از جمله فرودگاه‌های هیترو و منچستر، شبکه راه‌آهن، بزرگراه‌های ملی و اداره تخلیه هسته‌ای کار می‌کند.

راب هیبرد رسیس و مدیر اجرایی این مرکز تحقیقاتی اظهار داشت: ما بسیار هیجان‌زده هستیم که از بتن تقویت شده با گرافن در پروژه دیگر استفاده می‌شود. ما مشتاقانه منتظر ادامه نوآوری و همکاری با شرکای خود برای ارائه راه‌حل‌های پیشرفته به صنعت ساخت و ساز هستیم.