ساخت یک محصول تحریمی صنعت دریا و نفت و گاز توسط فناوران ایرانی
ساخت یک محصول تحریمی صنعت دریا و نفت و گاز توسط فناوران ایرانی
مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان از ساخت سنسورهای فیبرنوری دریایی که پیش از این امکان واردات آن به دلیل تحریم‌ها وجود نداشت خبر داد و گفت: سنسورها در اکتشاف نفت و پایش ترددهای غیرمجاز کاربرد دارند.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، بهروز خیراندیش، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگویی با اشاره به ساخت سنسورهای فیبرنوری دریایی توسط متخصصان این شرکت در این باره توضیح داد و گفت: از سنسورهای فیبر نوری برای اندازه‌گیری تغییرات فیزیکی یا شیمیایی در محیط‌های مختلف استفاده می‌شود که در صنایع مختلفی چون صنایع دریایی، دفاعی و نفت و گاز و … کاربرد دارد.

مدیر عامل شرکت نورآفرین ایده افزود: به دلیل اینکه زیر سطح دریا تنها امواج آکوستیک منتشر می‌شوند در نتیجه دتکتورها و سنسورها یا آکوستیک پایه‌ها، اهمیت بسیار زیادی دارند و در نتیجه برای اکتشاف نفت و پایش ترددهای غیرمجاز در حریم اسکله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خیراندیش آشکارسازی زیر آب برای پیدا کردن خطوط لوله نفت و اجسام خاص، مانیتورینگ خطوط لوله در دریا و بهبود استخراج نفت در دریا را از کاربردهای سنسورهای فیبرنوری در دریا برشمرد.

وی با اشاره به عقد قرارداد با صنعت دفاعی کشور برای به کارگیری این سنسورها در حوزه دفاعی کشور درباره قیمت این محصول توضیح داد و گفت: سنسورهای فیبرنوری در دنیا سنسورهای گران قیمتی هستند چرا که تکنولوژی روز هستند و از سال ۲۰۰۰ در کل دنیا مرسوم شده است. هر سامانه سنسور فیبرنوری از چند صدهزار دلار تا چند میلیون دلار بسته به اینکه در کدام صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، قیمت گذاری می‌شود.

این فعال فناور ادامه داد: مهم‌ترین صنعتی که به سمت استفاده از محصول رفته، صنعت نفت و گاز است و از آنجایی که این صنعت در کشور ما اطلاعات زیادی از زیر دریا ندارد، نیازمند سامانه‌ای هستیم که این اطلاعات را از اعماق خلیج فارس به ما ارائه دهد.

خیراندیش تصریح کرد: یکی از کاربردهای اصلی سنسورهای فیبر نوری در صنعت نفت و گاز، نظارت بر دما و فشار در خطوط لوله است. این سنسورها قادر به اندازه‌گیری دما و فشار در نقاط مختلف خطوط لوله هستند. تشخیص نشتی و نقص و نظارت بر شرایط محیطی را می‌توان از ویژگی‌های این سنسور در این صنعت عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این محصول دارای کاربری خاصی است و به دلیل تحریم‌ها اصلاً واردات آن به کشور انجام نمی‌شد، افزود: شرکت ما در برخی حوزه‌های سنسورهای فیبرنوری پیشتاز و انحصاری است و در برخی حوزه‌های دیگر چند شرکت دیگر فعالیت دارند.

مهر