ساخت سبدی از محصولات خانه هوشمند به همت فناوران ایرانی
ساخت سبدی از محصولات خانه هوشمند به همت فناوران ایرانی
یک هسته فناور عضو مرکز رشد پارک فناوری پردیس موفق شد با تولید تجهیزات متنوع، سبدی از محصولات خانه هوشمند را تولید و به بازار عرضه کند.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، خانه هوشمند (ساختمان هوشمند) یا Smart Home مجموعه ابزارهایی است که به کمک آن فرد کنترل برخی وسایل برقی و مکانیکی موجود در خانه خود را به عهده آنها می گذارد تا علاوه بر کاهش هزینه های مصرف انرژی، افزایش ایمنی و آسایش را به همراه دارد.

فناوری خانه هوشمند بر اساس اصل اینترنت اشیا (IoT) عمل می کند. این یک مفهوم جدید است که به دستگاه هایی اشاره دارد که به شکل “شبکه” به یکدیگر متصل شده و قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر برای انجام وظایف هستند.

اکنون یک مجموعه فناور در مرکز رشد پارک فناوری پردیس توانست با تولید سبدی از محصولات در راستای هوشمندسازی ساختمان های مسکونی و مجموعه های صنعتی و کشاورزی گام بردارد.

محمدصادق قدس محمدی مدیر اجرایی هسته فناور خانه هوشمند ای ام سی(AMC) به ایده پردازی تولید سبد محصولات خانه هوشند در دوران تحصیل خود اشاره کرد و گفت: با یکی از دوستان در زمان دانشگاه، این ایده را داشتیم و از همان زمان و باوجود همه مشکلاتی که داشتیم، تلاش کردیم تا این ایده عملیاتی شود. تا اینکه به طور جدی از سال ۱۳۹۶ ساخت و تولید سیستم های خانه هوشمند بی ام سی (BMS) را آغاز کردیم.

وی افزود: ساخت انواع کنترلر ماژول های ورودی و خروجی ساختمان، سیستم نمایشگر لمسی، و حسگرهای دما، رطوبت و گاز و عملگرهای مرتبط از برنامه های ما بود. در کنار آن نیز با طراحی و تولید سخت افزار و برنامه نویسی و سیستم پیکربندی گرافیکی سبد کاملی از محصولات خانه هوشمند را ارائه کرده ایم.

این فناور ادامه داد: ما در مجموعه با توجه به دانش فنی موجود، طراحی و اجرای اتوماسیون های هوشمند صنعتی و سیستم های کنترل، مانیتور و پایش از راه دور برای هر وسیله ای که قابلیت کنترل داشته باشد را در فضاهای مختلف از جمله فضاهای صنعتی، تأسیساتی، دام و طیور، کشاورزی و مدیریت آب انجام داده ایم. به طوری که از طریق اینترنت قابلیت مدیریت و کنترل سامانه های اتوماسیون وجود داشته باشد.

قدس محمدی یکی از چالش های موجود در این زمینه را تفاوت بازار و آموزش های آکادمیک برشمرد و افزود: در طراحی سامانه های مختلف، شرایط ایده آل و آزمایشگاهی در نظر گرفته می شود، در حالی که ممکن است قطعات لازم برای ساخت و پیاده سازی این سیستم ها در بازار موجود نبوده یا کم یاب باشد. لذا طراحی خود را با توجه به موجودی بازار کشور انجام دادیم.

وی افزود: از طرفی سیستم های این مجموعه به گونه ای ساده سازی و گرافیکی طراحی شده اند که هر کس آشنایی اندکی هم با وسایل الکترونیکی داشته باشد، بتواند با کمک راهنمای تصویری و متنی محصولات از آنها استفاده کند.

مدیر اجرایی هسته فناور خانه هوشمند ای ام سی همچنین از تولید انواع حسگرهای دما و رطوبت در این مجموعه خبر داد و یادآور شد: با استفاده از محصولات هوشمند علاوه بر صرفه جویی در انواع انرژی، عمر تجهیزات نیز افزایش می یابد. در واقع می توان با مدیریت مصرف انرژی هزینه های خانوار را نیز کاهش داد.

سیستم های امنیتی ضد سرقت و کنترل تردد ساختمان، سیستم های کنترل دسترسی، سیستم اعلام حریق و حسگرهای پایش محیطی از جمله محصولات این هسته فناور است که قدس محمدی به آنها اشاره کرد و گفت: محصولات این مجموعه در حال حاضر در بازار عرضه شده و مشتریان می توانند از این سبد محصول استفاده کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سیستم های این مجموعه مبتنی بر سیم کشی طراحی شده است و تلاش این مجموعه بر آن است تا در آینده نزدیک، محصولات این مجموعه با استفاده از پروتوکل های بی سیم توسعه یابد.