زنگ بهشت؛ فرصتی برای ارائه طرح‌های نوآوری در حوزه‌های تربیتی و تبلیغی
زنگ بهشت؛ فرصتی برای ارائه طرح‌های نوآوری در حوزه‌های تربیتی و تبلیغی
رویداد زنگ بهشت که با همکاری وزارت آموزش و پرورش، خانه خلاق و نوآوری اشراق و دفتر تبلیغات اسلامی تهران برگزار می‌شود رویدادی برای دریافت طرح‌های نوآورانه و مبتکرانه طلاب در حوزه‌های تربیتی و تبلیغی است.

به گزارش گروه آیین و تمدن تیکنا، نشست خبری رویداد ملی «زنگ بهشت؛ فعالیت‌های تبلیغی و تربیتی در مدارس» دوشنبه(بیست و پنجم اردیبهشت) در دفتر تبلیغات اسلامی استان تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، حجت الاسلام حمید نیکزاد دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: در یک سال اخیر حضور طلاب در آموزش و پرورش رشد چشمگیری داشته و با توجه به کلام رهبر انقلاب که فرمودند کار فرهنگی باید جذاب باشد رویداد ملی «زنگ بهشت؛ فعالیت‌های تبلیغی و تربیتی در مدارس» کلید خورد.

 

وی افزود: حضور چند هزار طلبه در مدارس و در بین دانش‌آموزان در سراسر کشور و انجام فعالیت‌های تبلیغی اعم از طرح امین، تدریس و معلمی، اقامه نماز جماعت و تبلیغ‌های مناسبتی، فرصتی ایجاد کرده که طلبه‌ها بتوانند در زمینه تقویت ارزش‌های دینی و فرهنگ اسلامی در مدرسه و در بین دانش‌آموزان فعالیت تبلیغی و کنشگری مناسبی داشته باشند.

نیکزاد به اهداف این رویداد اشاره و تصریح کرد: هدف اول در این رویداد استفاده از دیدگاه‌های متنوع در زیست بوم‌های مختلف است، از این رو طلاب جوانی که در امر آموزش فعال هستند می‌توانند آثار خود را به این رویداد ارسال کنند. دانش بنیان بودن طرح‌ها و ایده‌ها در این رویداد بسیار مهم است، در این رویداد ارزیابی و تقدیر از طرح‌های برتر، ایجاد شرایط مستندسازی از طرح‌ها، ارائه تسهیلات برای طرح‌های نوآورانه و مشاوره دادن به طرح‌های خوب جزو برنامه‌ها خواهد بود.

دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش در پایان خاطرنشان کرد: شناسایی طرح‌ها و ایده‌های جذاب، تقدیر از طرح‌ها و رویدادهای برتر، ایجاد شرایط مستند سازی مؤثر، تسهیلات برای تولید و خدمات نوآورانه طلاب، کمک به رشد تیم‌های طرح‌های نوآورانه خلاق، مشاور دادن به طرح‌های خوب و… از دیگر اهداف این رویداد به شمار می‌رود.

در ادامه حجت الاسلام محمد قطبی مدیر عامل خانه خلاق و نوآوری اشراق به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: طلاب زمانی که وارد مدرسه می‌شوند اگر چهار سرمایه را داشته باشند می‌توانند تبلیغ مؤثری داشته باشند آن چهار سرمایه شامل علم و دانش، اخلاق و سیره، ابزار و محصولات در اختیار و در نهایت الگوها و روش‌های فعالیت در مدرسه است. اگر این چهار سرمایه کنار هم قرار گیرند ضریب تأثیر گذاری طلبه بسیار افزایش می‌یابد. رویداد زنگ بهشت به دنبال این است که سرمایه سوم و چهارم را شناسایی و آنها را تقویت کند.

وی افزود: یک مبلغ برای کار آموزشی باید سواد دینی کافی، اخلاق مناسب، ارائه محصولات نوآورانه و الگو و روش‌های تربیتی جدید را در خود داشته باشد، قطعاً در یک مدرسه کسی می‌تواند موفق باشد که این ویژگی‌ها را داشته باشد، در میان این ویژگی‌ها آنچه در رویداد ملی زنگ بهشت برای ما دارای اهمیت خواهد بود موضوع ارائه محصولات نوآورانه و الگوها و روش‌های تربیتی است.

قطبی اضافه کرد: باتوجه به اینکه طلاب زیادی در سطح مدارس فعال هستند قطعاً برخی از آنها در طول حضور خودشان در مدارس ایده‌های نوآرانه داشته و کارهای فرهنگی و تربیتی خوبی را انجام داده‌اند، بنابراین این رویداد فراخوانی برای آن دسته طلابی است که در مدارس کار خلاقانه دارند، این کار خلاقانه ممکن است در امر آموزش یا تولید یک محصول تبلیغی و تربیتی باشد که در این فراخوان سعی داریم این موارد را شناسایی و به سایر مدارس کشور تعمیم دهیم. اساس این رویداد ملی، شناسایی، احصا و تعمیم دادن فعالیت‌های نوآورانه به مدارس سراسر کشور است.

مدیر عامل خانه خلاق و نوآوری اشراق نقش رسانه در اطلاع رسانی این رویداد را بسیار مهم دانست و گفت: خیلی از طلاب با اطلاع‌رسانی درست از این فراخوان اطلاع پیدا کرده و نوآوری‌های خود را ثبت می‌کنند. طلابی که در این رویداد جزو برگزیدگان باشند ابتکارات آنها را به شبکه‌های پیشران صنایع خلاق وصل خواهیم کرد.

وی در پایان درخصوص نامگذاری این رویداد خاطرنشان کرد: کلمه زنگ به این دلیل برای این رویداد انتخاب شد که بیشتر فعالیت‌های داخل مدارس با نام زنگ همراه است، کلمه بهشت نیز به عنوان اساس کار تبلیغی و تربیتی مطرح بود زیرا با آموزش درست نهایتاً همگان به بهشت خواهند رفت.

در ادامه علیرضا فرجی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی تهران نیز در بخش پایانی این نشست در مورد روند اجرایی این رویداد ملی گفت: این رویداد با همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش و خانه اشراق برگزار خواهد شد، این رویداد از امروز کار خود را آغاز و علاقمندان می‌توانند به سایت زنگ بهشت https://zangebehesht.ir مراجعه و آثار خود را ثبت کنند.

وی ادامه داد: متقاضیان می‌توانند تا پایان تیرماه آثار خود را ثبت کنند، آثار نیز تا پایان مردادماه داوری خواهد شد و سپس در شهریورماه نیز آئین اختتامیه این رویداد برگزار و نمایشگاهی از آثار برتر برپا خواهد شد. شاخص‌های داوری ما در این رویداد نوآوری، ابتکار عمل و جذاب بودن، تکثرپذیری و قابلیت تکرار فعالیت‌ها در سایر مدارس کشور، تنوع و توجه دانش‌آموزان و کم هزینه بودن فعالیت‌ها در مدارس است.

انتهای پیام/