رژیم غذایی مناسب؛ بهترین روش درمان دیابت در دوره بارداری
رژیم غذایی مناسب؛ بهترین روش درمان دیابت در دوره بارداری

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، مریم کاشانیان، متخصص زنان و زایمان در گفتگو با برنامه «خونه زندگی» رادیو سلامت با بیان این مطلب افزود: دیابت بارداری دیابتی است که زمان بارداری ظاهر می شود و بعد از اتمام بارداری ماجرا حل و تمام می شود؛ ولی سال های بعد ممکن است در اکثر این […]

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، مریم کاشانیان، متخصص زنان و زایمان در گفتگو با برنامه «خونه زندگی» رادیو سلامت با بیان این مطلب افزود: دیابت بارداری دیابتی است که زمان بارداری ظاهر می شود و بعد از اتمام بارداری ماجرا حل و تمام می شود؛ ولی سال های بعد ممکن است در اکثر این کیس ها، خودش را به عنوان دیابت نوع دوم نشان دهد و این زمینه وجود دارد .

وی در ادامه تاکید کرد: قبل از بارداری خانم دیابت ندارد، هورمون ها قندخون را در دوران بارداری تقریبا بالا می برند اما علی رغم این هورمون ها که قندخون را بالا می برند خانمهایی که لوزالمعده سالم و پانکراس سالم دارند قند خونشان تنظیم می شود و پایین می آید.

این متخصص زنان و زایمان افزود: اگر خانمی زمینه دیابت را داشته باشد ، در نیمه دوم حاملگی از بیست هفته به بعد، دیابت خودش را نشان می دهد .به همین دلیل تست انجام می دهند. بین ٢۴ تا٢٨ هفته، تست غربالگری در سه مرحله ای انجام می شود.

وی با بیان این که اگر پانکراس مشکل جدی داشته باشد در ٢۴تا٢٨ هفتگی قندخون بالا خودش را نشان می دهد، ادامه داد: برای بعضی از خانم ها، از قبیل خانم هایی که در آزمایش های قبل از بارداری قندخون بالا داشتند ،خانمی که چاق است، خانمی که در اقوام دیابت نوع دوم دارد،خانمی که مسن است، خانمی که کورتون مصرف می کرده است، تست غربالگری زودتر انجام می شود.

کاشانیان با بیان این که کسی که دیابت بارداری در بارداری قبلی داشته باشد باید زودتر آزمایش باید دهد، تاکید کرد: دیابت بارداری مشکلات جدی ایجاد نمی کند ؛ بیشترین مساله افزایش وزن جنین و احتمال بالای سزارین را بیشتر می کند و خیلی نگران کننده نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که درمان خاصی برای دیابت بارداری وجود دارد؟، اظهارداشت: برای درمان دیابت بارداری فقط رژیم غذایی است ، ٧۵ درصد با رژیم غذایی درمان و کنترل می شود؛ اما بقیه با انسولین و داروهای ضد دیابت خوراکی کنترل می شوند.

انتهای پیام/