رونمایی از جدیدترین دستاورد صنعت هسته‌ای
رونمایی از جدیدترین دستاورد صنعت هسته‌ای
صبح امروز از جدیدترین دستاورد سازمان انرژی اتمی، «رادیونوکلئید سزیم ـ ۱۳۷» با حضور محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نمایشگاه «روایت خدمت» در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران رونمایی شد.

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، سازمان انرژی اتمی ایران با توجه ویژه به منویات مقام معظم رهبری، سند تحول دولت مردمی، سند راهبردی صنعت هسته‌ای در افق ۱۴۲۰ و به‌ویژه با هدف رفع نیازهای مردم و کشورمان، پروژه‌های کلان و راهبردی دانش‌بنیان و پیشران حوزه‌های مختلف صنعت هسته‌ای را با محوریت روحیه خودباوری، خوداتکایی و درون‌زایی در سطح ملی تعریف و عملیاتی نموده است،
در همین راستا دانشمندان و متخصصان هسته‌ای صنعت هسته‌ای کشور برای اولین بار موفق شدند هسته پرتوزای سزیم۱۳۷ را که دارای ارزش‌های اقتصادی، فناوری، دانش‌بنیانی و کاربردهای متعدد است، در مقیاس آزمایشگاهی به تولید برسانند و بخش مهمی از نیاز کشور به چشمه‌های صنعتی را رفع کنند.

این رادیونوکلئید که نیمه عمری برابر با ۳۰ سال دارد، به‌صورت طبیعی وجود ندارد و بر اثر فعالیت‌های راکتور و عمدتاً در سوخت هسته‌ای مصرف‌شده و پسماندهای پرتوزا یافت می‌شود.
با توجه به نیاز کشور به تولید سزیم‌ـ‌۱۳۷ و دشوار بودن واردات این رادیونوکلئید، یک طرح تحقیقاتی برای دستیابی به دانش فنی جداسازی و تخلیص این ماده از محصولات شکافت اورانیوم در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای آغاز گردید که با موفقیت در تیر ماه ۱۴۰۲ به پایان رسید.

با اجرای موفق این طرح تحقیقاتی نه‌تنها دانش فنی لازم برای جداسازی و تخلیص سزیم‌ـ‌۱۳۷ از محصولات شکافت اورانیوم برای نخستین بار در کشور بومی‌سازی شده است، بلکه واحد آزمایشگاهی احداث‌شده برای این منظور، می‌تواند برای دستیابی به دانش فنی جداسازی سایر هسته‌های پرتوزا از محصولات شکافت که دارای کاربردهای خاص در پزشکی و صنعت هستند، مورد استفاده قرار گیرد.

هسته پرتوزای سزیم۱۳۷ کاربردهای پزشکی و صنعتی متعددی دارد و در دستگاه‌های پرتوتابی، براکی‌تراپی، رادیوتراپی، چشمه‌های کالیبراسیون و انواع مختلف گیج‌های صنعتی استفاده می‌شود.

امروزه از سزیم‌ـ‌۱۳۷ در اکتیویته‌های بالا جهت پرتودهی فرآورده های خونی، مواد آرایشی، مواد غذایی و سایر محصولات استفاده می‌گردد. سزیم‌ـ‌۱۳۷ جهت پرتودهی فرآورده‌های خونی قبل از تزریق به بیمار جهت جلوگیری از بیماری پیوند علیه بیمار (GVHD) استفاده می‌شود. در زمان حاضـر پیشـگیری از این عارضـه با پرتودهی مستقیم با اشعه گامـا یـا ایکس بـه فرآورده‌های خونی قبل از تزریق ممکن است.

همچنین در اکتیویته‌های کمتر، سزیم۱۳۷ در گیجهای صنعتی جهت اندازه‌گیری ضخامت، سطح، دانسیته و رطوبت استفاده می‌گردد.

یکی دیگر از کاربردهای سزیم‌ـ‌۱۳۷ در چاه‌پیمایی جهت کسب اطلاعات لازم از خواص کلی سازند از جمله جنس سنگ، خواص پتروفیزیکی، ساختمان لایه‌های اطراف چاه و اطلاعات زمین‌شناختی طبقات زمین می‌باشد.

شایان ذکر است در فاز نخست با توجه به پرتوزایی بسیار بالای برخی پاره‌های شکافت و خطرات ناشی از آن، یک اتاقک سربی مناسب و واحد یکپارچه جداسازی سزیم‌‌ـ‌۱۳۷ طراحی و ساخته شد، سپس فرآیند انحلال هدف اورانیوم پرتودیده و جداسازی رادیوشیمیایی سزیم‌ـ‌۱۳۷ به‌صورت پیوسته درون اتاقک سربی انجام پذیرفت.

با طراحی، ساخت و راه‌اندازی واحد آزمایشگاهی جداسازی سزیم‌ـ۱۳۷ از محصولات شکافت، در نخستین گام بیست و چهار میلی‌کوری سزیم‌ـ‌۱۳۷ به‌فرم شیمیایی سزیم نیترات و با خلوص رادیونوکلئیدی ۹/۹۹ درصد (در حجم ۲۵۰ میلی‌لیتر) تولید گردید.

این واحد آزمایشگاهی توانایی تولید حدود ۲ کوری سزیم‌ـ‌۱۳۷ در سال را از انحلال اهداف اورانیومی پرتودیده دارد، این مقدار می‌تواند نیاز فعلی کشور به چشمه‌های صنعتی سزیم‌ـ‌۱۳۷ با اکتیویته‌ای از چند میکروکوری تا چند میلی‌کوری را رفع کند.

لازم به ذکر است با توجه به اکتیویته بالای چشمه‌های سزیم‌ـ‌۱۳۷ برای پرتودهی فرآورده‌های خونی (بالای ۱۵۰۰ کوری) در زمان حاضر امکان تولید این چشمه‌ها در واحد آزمایشگاهی احداث‌شده وجود ندارد.

دانشمندان این مرز و بوم در حوزه‌های گوناگون صنعت هسته‌ای با تلاش شبانه‌روزی و اراده‌ای پولادین “ما می‌توانیم” را معنی کرده‌اند و فرصت خدمت را به نمایش اقتدار علمی و فناوری کشورمان تبدیل می‌کنند، در این صنعت جمعه‌ها تعطیل نیست.

 

انتهای پیام/