رقابت در ارائه سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای داغ‌تر می‌شود
رقابت در ارائه سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای داغ‌تر می‌شود

به‌گزارش تیکنا، شرکت هوافضای بریتانیایی وان‌وب بالاخره آخرین محموله از ماهواره‌های خود را در یک گروه ۳۶ تایی از هند به مدار فرستاد تا اولین منظومه ماهواره‌ای خود را با ۶۱۶ ماهواره تکمیل کند. «نیل مسترسون»، مدیرعامل این شرکت معتقد است که این دستاورد ثمره تلاش‌های مداوم نیرو‌های وی بوده است. وان‌وب با پرتاب اخیر خود […]

به‌گزارش تیکنا، شرکت هوافضای بریتانیایی وان‌وب بالاخره آخرین محموله از ماهواره‌های خود را در یک گروه ۳۶ تایی از هند به مدار فرستاد تا اولین منظومه ماهواره‌ای خود را با ۶۱۶ ماهواره تکمیل کند. «نیل مسترسون»، مدیرعامل این شرکت معتقد است که این دستاورد ثمره تلاش‌های مداوم نیرو‌های وی بوده است. وان‌وب با پرتاب اخیر خود حالا آماده است تا از ماه مه به کسب‌وکار‌ها و مشتریان دولتی خود در ۴۸ ایالت جنوبی آمریکا سرویس اینترنت ماهواره‌ای ارائه کند. مسترسون امیدوار است که بتواند تا پایان سال ۲۰۲۳ پوشش جهانی خدمات خود را در اختیار مشتریان قرار دهد.

به گفته مسترسون «وان‌وب در سال‌های اخیر مشکلات ژئوپولتیک (جغرافیای سیاسی) متعددی را پشت سر گذاشته است. کارمندان با تلاش‌های خود در این سال‌ها نشان داده‌اند که تا چه اندازه می‌توانند سرسخت باشند.

در وب‌سایت شرکت وان‌وب آمده است که «این شرکت هدف اجتماعی مهمی در مسیر بهبود دسترسی به اطلاعات را دنبال می‌کند. این شرکت دارای استعداد‌هایی فوق‌العاده است، فرصت تجاری جذابی پیش رو دارد و توسط سرمایه‌گذاران متعهد و آگاه حمایت می‌شود.»

**وان‌وب هرگونه رقابت با استارلینک را رد می‌کند

وان‌وب درحال‌حاضر دومین منظومه ماهواره‌ای بزرگ در مدار پایینی زمین را در اختیار دارد و بزرگ‌ترین رقیب استارلینک اسپیس ایکس محسوب می‌شود. البته اختلاف تعداد ماهواره‌های این دو شرکت بسیار زیاد است؛ چرا که استارلینک بالغ بر ۳ هزار ماهواره در مدار دارد.

احتمالاً از همین جهت است که مسترسون هرگونه رقابت با اسپیس ایکس را رد می‌کند. به گفته وی «شرکت ایلان ماسک مصرف‌کنندگان عادی را هدف قرار داده، درحالی‌که وان‌وب به سمت کسب‌وکار‌ها و مشتریان دولتی می‌رود.»

این شرکت از خدمات راکتی اسپیس ایکس هم برای ارسال ماهواره‌های خود به مدار استفاده کرده است. بااین‌حال، از آن‌جایی که هر دو در زمینه ارائه اینترنت ماهواره‌ای فعالیت می‌کنند، نمی‌توان از وجود رقابت بین این دو شرکت چشم‌پوشی کرد.

لازم به ذکر است؛ وان‌وب حدود یک دهه پیش تأسیس شد، اما در ماه مارس ۲۰۲۰ به ورشکستگی رسید. درنهایت دولت بریتانیا و شرکت مخابراتی Bharti Group هند این کمپانی را احیا کردند و حالا مدیران شرکت امیدوار هستند که تا سال ۲۰۲۵ به سودآوری برسند.

انتهای پیام/