رفع مشکل حق‌آبه ایران با تفاهم دو کشور
رفع مشکل حق‌آبه ایران با تفاهم دو کشور
یکی از مقامات ارشد طالبان مدعی آن شد که مشکل حق آبه ایران ضمن تفاهم صورت گرفته بین دو کشور حل شده است.

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، «مولوی عبدالکبیر» معاون سیاسی نخست وزیر طالبان، امروز شنبه در مراسم بزرگداشت یکصد و چهارمین سالروز استقلال افغانستان از استعمار انگلیس گفت: افغانستان را در میدان سیاسی چنان می‌درخشانیم که رقیب جهان شود. اقتصاد افغانستان را روی پای خود استوار می‌کنیم تا کشور از لحاظ اقتصادی نیز خودکفا باشد.

به گفته این مقام ارشد طالبان، اکنون جهان به این درک رسیده که تعامل با امارت اسلامی (طالبان) بهترین گزینه برای امنیت مطمئن و ثبات منطقه‌ای و جهانی است.

وی تاکید کرد: هدف مبارزه ۲۰ ساله ما این بود که اشغال پایان یابد و نظام اسلامی حاکم شود، اکنون که به این هدف رسیدم باید با تمام توان تلاش کنیم که در تمام عرصه‌ها به خودکفایی برسیم.

عبدالکبیر در بخش دیگری از اظهاراتش به مسئله حق‌آبه ایران از رود هیرمند اشاره و ادعا کرد: مسئله آب با ایران به جای جنگ با تفاهم حل شده است و این نمونه‌ای از سیاست و تعامل خوب ما (طالبان) با جهان است.

اظهارات مقام طالبان در حالی است که هفته گذشته، «حسین امیر‌عبدالهیان» وزیر خارجه ایران، درباره بازدید یک هیئت ایرانی از مصب رودخانه هیرمند در افغانستان، تاکید کرد که ایران در انتظار دریافت گزارش نهایی این هیئت است.

امیرعبدالهیان گفت که به «پیگیری‌ها برای تامین حق‌آبه از هیرمند ادامه می‌دهیم» و افزود که گزارش‌ها حاکی از «خشکسالی در افغانستان» است.

وی با بیان اینکه هیئت ایرانی از سد کجکی «بازدید» کرده است، افزود: به طرف مقابل گفته‌ایم باید تیم ما از سرچشمه بازدید کند.

اگرچه طبق اعلام برخی رسانه‌ها، مقام‌های طالبان اجازه بازدید از مخزن سد کجکی را که در تصاویر ماهواره‌ای مشخص است، به تیم فنی ایران ندادند، اما وزارت نیرو ایران می‌گوید که هیئت فنی این کشور از ایستگاه آب‌سنجی بالادست رودخانه هیرمند در افغانستان بازدید کرده است.

انتهای پیام/