رفع مشکل حضور اساتید در شرکت‌های دانش‌بنیان‌ برای صدور گواهی تشخیص صلاحیت
رفع مشکل حضور اساتید در شرکت‌های دانش‌بنیان‌ برای صدور گواهی تشخیص صلاحیت
در پی مکاتبه معاون علمی رییس‌ جمهور با رییس سازمان برنامه، مشکل صدور گواهینامه‌های درخواستی شرکت‌ها که اساتید اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، سهامدار یا عضو هیات مدیره آنها هستند، برطرف شد.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، در پی مکاتبه روح‌الله دهقانی، معاون علمی رییس‌ جمهور با رییس سازمان برنامه، مشکل صدور گواهینامه‌های درخواستی شرکت‌ها که اساتید اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، سهامدار یا عضو هیات مدیره آنها هستند، برطرف شد.

وی در این نامه به مشکل برخی شرکتهای دانش بنیان اشاره کرده بود که در مراجعه به واحدهای حقوقی و تشخیص صلاحیت و رتبه بندی در سازمان برنامه و بودجه، مشمول قانون منع مداخله کارکنان دولت تلقی شده و درخواست صدور گواهینامه های آنها بلااثر مانده بود.

در این نامه اشاره شده بود که براساس ماده (۶) آیین نامه اجرایی بند (ب) ماده (۱) قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب هیات وزیران، به منظور به کارگیری ظرفیت پژوهشی اعضای هیات علمی در تولید اقلام راهبردی و محصولات دانش بنیان، دستگاه های اجرایی می توانند در راستای فعالیت های دانش بنیان با شرکت هایی که اعضای هیات علمی، سهامدار و عضو هیات مدیره آنها هستند قرارداد امضا کنند و این شرکت‌ها، مشمول ممنوعیت‌های موضوع بند (ب) ماده (۱۹) آیین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاران و تبصره (۲) بند (ب) ماده ۶ آیین نامه تشخیص صلاحیت مشاوران نیستند.

در این نامه درخواست شده بود به منظور تسریع در صدور گواهینامه های درخواستی این قبیل شرکت‌های دانش بنیان به ویژه در زمینه تشخیص صلاحیت پیمانکاری و مشاوره، تمهیدات لازم پیش بینی شود.

همچنین حسب مورد آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه جهت اجرای آیین‌نامه اجرایی بند (ب) ماده (۱) قانون جهش تولید دانش بنیان، بازنگری و به ادارات کل و سایر دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ شود.