رتبه ۴ جهانی ایران در علوم و فناوری‌های آب
رتبه ۴ جهانی ایران در علوم و فناوری‌های آب
سرپرست ستاد توسعه دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، اعلام کرد: ایران رتبه چهارم در زمینه علوم و فناوری آب در جهان را کسب کرده است.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، محمد همت، سرپرست ستاد توسعه دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری گفت: داده‌های منتشر شده در رتبه بندی سایماگو در سال ۲۰۲۲ که برگرفته از داده‌های اسکوپوس است؛ نشان می‌دهد ایران در حوزه علوم و فناوری‌های حوزه آب در بین تمام کشورهای تولیدکننده علم جهان، در رتبه چهارم ایستاده است.

وی تاکید کرد: طی ۲۵ سال اخیر ایران توانسته‌ است از نظر علمی بالاتر از کشورهایی همچون “انگلستان”، “آلمان”، “کانادا”، “فرانسه”، “روسیه”، “ژاپن”، “هلند”، “سوئد”، “سوئیس”، “نروژ” و بسیاری دیگر از کشورها قرار گیرد.

همت با اشاره به اهمیت داده‌های اسکوپوس در نظام رتبه‌بندی علم جهان، گفت: بر اساس داده‌های این پایگاه معتبر جهانی؛ ایران در حوزه فناوری‌های حوزه آب در سال ۲۰۲۱ رتبه ششم جهان و در سال ۲۰۲۲ رتبه چهارم جهان را کسب کرده است.

سرپرست ستاد توسعه دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، افزود: قرار گرفتن کشور در بین ۵ کشور برتر جهان در این زمینه، نشان دهنده رشد علمی قابل قبول ایران در این حوزه و همت بالای اساتید، فناوران و دانشجویان برای رشد و تعالی کشور است.

همت با بیان اینکه ایران در حال حاضر در بیشتر حوزه‎‌های علمی در جهان صاحب رتبه‌های برتر یا خوب است، بیان کرد: با توجه به شرایط موجود و جریان قابل قبول تولید علم و توسعه فناوری در کشور می‌توان گفت که از مرحله “توانستن” عبور کردیم و در بسیاری از حوزه‌ها، دانشمندان، اساتید، دانشجویان و فناوران در اندیشه فتح قله ها هستند.

وی ادامه داد: نقطه کانونی حرکت کشورها به سمت پیشرفت و اقتدار، فهم “توانستن” و باور واقعی به آن است. جوانان و اندیشمندان کشوری که توانستن خود در عرصه‌های علمی و فناوری را باور کنند، دروازه‌های پیشرفت را فتح خواهند کرد و افق‌های روشنی برای خود و کشور خواهند ساخت.