راه آهن چابهار – زاهدان ۱۴۰۳ آماده بهره برداری می‌شود
راه آهن چابهار – زاهدان ۱۴۰۳ آماده بهره برداری می‌شود
وزیر راه و شهرسازی از تلاش این وزارتخانه، قرارگاه خاتم الانبیا و استانداری سیستان و بلوچستان برای تکمیل راه آهن چابهار- زاهدان و بهره‌برداری از آن در سال آینده خبر داد.

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، وزیر راه و شهرسازی از تلاش این وزارتخانه، قرارگاه خاتم الانبیا و استانداری سیستان و بلوچستان برای تکمیل راه آهن چابهار- زاهدان و بهره‌برداری از آن در سال آینده خبر داد.

مهرداد بذرپاش روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی با اشاره به افتتاح ۹۶ کیلومتر راه اصلی از کریدورهای بزرگراهی در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: تکمیل کریدور نوار ساحلی جنوب کشور به طول یک‌هزار و ۸۵۰ کیلومتر یکی از پروژه‌های محوری وزارت راه و شهرسازی در راستای توسعه دریا محور در دولت سیزدهم است.

وی افزود: قطعه ۵۸ کیلومتری از نوار ساحلی که امروز افتتاح شد بخشی از این کریدور بزرگراهی در جنوب کشور است که تقدیم مردم شریف سیستان و بلوچستان شد و به‌طور حتم توسعه اقتصادی استان را به‌همراه دارد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به افتتاح ۳۸ کیلومتر از کریدور بزرگراهی جنوب- شمال شرق واقع در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: این اقدام در راستای تکمیل کریدور شمال به جنوب کشور است که در مجموع ۹۶ کیلومتر راه اصلی به راه‌های استان اضافه شد.

وی ارزش این ۹۶ کیلومتر بزرگراه که امروز افتتاح شد را سه هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در سطح استان بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر راه اصلی به‌غیر از راه‌های روستایی در دستور کار قرار دارد که یک‌هزار و ۸۵۰ کیلومتر آن به بهره برداری رسیده است، بخشی در مراحل مختلف پیشرفت قرار دارند که امروز ۹۶ کیلومتر آن به بهره برداری رسید و بقیه به‌مرور زمان و با سفر رئیس جمهور افتتاح و تقدیم مردم سیستان و بلوچستان خواهد شد.

بذرپاش همچنین به عملیات اجرایی راه آهن چابهار-زاهدان اشاره کرد و گفت: تمام تلاش وزارت راه و شهرسازی، قرارگاه خاتم‌الانبیا و استانداری سیستان بلوچستان این است که پروژه در سال آینده به بهره برداری برسد و کل مسیر زیر بار عبور قطار قرار گیرد. خوشبختانه منابع مورد نیاز تأمین شده‌ و یکی از اهداف سفر امروز بازدید از این پروژه و رفع کسری‌های این پروژه است.

وی با بیان اینکه حدود ۸۳۰ کیلومتر از کریدور شمال-جنوب در سیستان و بلوچستان قرار دارد، بیان کرد: قطعه چابهار به زاهدان حدود ۶۳۰ کیلومتر است. قطعه زاهدان به خاش به بهره برداری رسیده و کل ظرفیت‌های قرارگاه خاتم‌الانبیا برای تکمیل قطعه خاش به چابهار به کار گرفته شده‌است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اتمام عملیات حفاری تونل‌های راه آهن چابهار-خاش نیز افزود: بعد از پایان عملیات لاینینگ برخی از تونل‌ها، با توجه به زیرسازی خط، در روزهای آینده عملیات ریل‌گذاری به طول ۲۰۰ کیلومتر آغاز می‌شود.

وی به اهمیت بنادر واقع در سیستان و بلوچستان بویژه بندر شهید بهشتی چابهار اشاره و تصریح‌ کرد: با تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان، ارزش بندر شهید بهشتی دو چندان می‌شود. در همین راستا برنامه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری خارجی ارائه شده‌ که در شرف دستیابی به قرارداد نهایی هستیم و از طرفی نهادهای مختلف داخلی نیز از سرمایه‌گذاری در این بندر استقبال کرده‌اند.

بذرپاش اظهار کرد: در خصوص فاز دوم بندر شهید بهشتی که امروز از آن بازدید می‌شود نیز پیشنهادات سرمایه‌گذاری خوبی از بانک‌ها و سایر نهادها ارائه شده‌است که در خصوص آن نیز تصمیم نهایی اتخاذ می‌شود تا فاز دوم هم به زنجیره بنادر کشور اضافه شود.

ایرنا