راه‌اندازی «مرکز ملی گرافن» با هدف ورود به عرصه فناوری‌های نو
راه‌اندازی «مرکز ملی گرافن» با هدف ورود به عرصه فناوری‌های نو
معاون وزیر علوم و رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با بیان این‌ که «مرکز ملی گرافن» برای بهره‌گیری از کاربردهای متنوع این ماده راه‌اندازی می‌شود، گفت: در این مرکز ملی برنامه‌هایی از جمله تولید گرافن و تکمیل روش‌های استحصال آن پیگیری می‌شود.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، حسن زمانیان، معاون وزیر علوم و رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با بیان این‌ که «مرکز ملی گرافن» برای بهره‌گیری از کاربردهای متنوع این ماده راه‌اندازی می‌شود، گفت: در این مرکز ملی برنامه‌هایی از جمله تولید گرافن و تکمیل روش‌های استحصال آن پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت «گرافن» در مراکز علمی دنیا، افزود: در پانزده سال گذشته گرافن در مراکز علمی جهان، مورد توجه قرار گرفته است و پژوهشگران شاخه‌های گوناگون علمی به مطالعه ویژگی‌ها و کاربردهای این محصول راهبردی پرداخته‌اند.

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با بیان این‌که گرافن، نخستین ماده دو بعدی شناخته شده در جهان است، توضیح داد: گرافن یک لایه بسیار نازک کربن است و از شبکه‌ای از حلقه‌های ۶ کربنی منظم تشکیل شده است. این محصول در سال ۲۰۰۴ به روش لایه‌برداری مکانیکی از گرافیت خالص به دست آمد و به دنبال بررسی‌های فیزیک سطح و خواص مواد در مقیاس نانو، ویژگی‌های شگفتی از آن مشاهده شد.

وی در مورد کاربردهای فراوان این ماده توضیح داد: گرافن محصول اعجازآور قرن نامیده می‌شود؛ چرا که در حوزه‌های مختلفی از جمله انرژی سلول‌های سوختی، سلول‌های خورشیدی، غشاهای ذخیره‌سازی انرژی (باتری)، ابر خازن‌ها و ساخت الکترودهای خاص، در شیمی کاربردهای کاتالیزری وسیع، نانو کامپوزیت‌ها، صنایع تصفیه، جدا سازی و سنسورهای مواد، کاربرد دارد.

زمانیان خاطر نشان کرد: داشتن ویژگی‌های مکانیکی مانند استحکام و سختی مواد و افزایش مدول یانگ با لایه نشانی روی پلیمرها و فلزات، خواص اپتیکی و کاربردهای رو به گسترش آن، این محصول را برای پیشرفت در فنون نوین به نحو خاصی ضروری کرده است.

معاون وزیر علوم با بیان این‌که این محصول تا امروز در مقیاس قابل توجهی تجاری‌سازی شده است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود در ۱۰ سال آینده حجم تجارت جهانی این ماده و مشتقات آن به ۴۰ میلیارد دلار برسد. مشتقات گرافن شامل گرافن اکسید، اکسید گرافن احیا شده، نانو فلیک‌های غیر اکسید و فیلم‌های بسیار نازک گرافنی است که تفاوت‌های قابل توجهی در خلوص، یکنواختی، عملکرد و هزینه‌های تولید دارند.وی با تاکید بر اهمیت ورود به حوزه مطالعات گرافن در کشور، خاطر نشان کرد: مسیر پیشرفت علمی بشر از تهیه آتش و وسایل سنگی و مفرغی تا امروز، این اصل را تأیید می‌کند که یا با تمامی دستاوردهای علمی پیشرفت می‌کنیم و یا بدون آن‌ها نیازمند و وابسته خواهیم ماند.

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با بیان این‌ که «مرکز ملی گرافن» برای بهره‌گیری از این کاربردهای متنوع این ماده راه‌اندازی می‌شود، گفت: در این مرکز ملی برنامه‌هایی از جمله تولید گرافن و تکمیل روش‌های استحصال آن پیگیری می‌شود و هدف اولیه آن است که نمونه گرافیت با خلوص ۹۹.۹ درصد تولید شود.

وی ادامه داد: همچنین در این مرکز ملی، تولید گرافن پودری (اکسید) و ورقه‌ای، استانداردسازی و تنظیم روش‌های پایدارسازی و کنترل کیفیت این محصول، دنبال می‌شود.به گفته زمانیان؛ گسترش استفاده از گرافن در فناوری‌های نو از جمله انرژی (باتری‌ها، ابرخازن‌ها و سلول‌های سوختی)، سلول‌های خورشیدی، نیمه‌هادی‌ها، مهندسی زیستی، سنسورهای مواد، کریستال‌های مایع، فیلترینگ و تصفیه آب، جداسازی و نانوکامپوزیست‌ها، در مرکز ملی گرافن مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی افزود: همچنین این مرکز ملی به بررسی‌های فنی- اقتصادی برای شناخت کاربری‌های داخلی و بازارهای خارجی گرافن می‌پردازد.

معاون وزیر علوم گفت: مجری راه‌اندازی مرکز ملی تحقیقات گرافن سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و این طرح ملی به بخش وسیعی از نیازهای توسعه علمی-صنعتی کشور پاسخ شایسته خواهد داد.