راه‌اندازی خانه‌های نوآوری به منظور توسعه بازار بین‌المللی محصولات ایرانی
راه‌اندازی خانه‌های نوآوری به منظور توسعه بازار بین‌المللی محصولات ایرانی
معاون اقتصادی وزیر امورخارجه گفت: خانه‌های نوآوری با هدف توسعه بازار بین‌المللی محصولات دانش‌بنیان ایرانی راه‌اندازی می‌شوند.

گروه زیست‌بوم فناوری تیکناعلیرضا باجلان، یکی از مشکلات اساسی فعالان حوزه زیست بوم نوآوری و فناوری کشورمان در طول دو دهه اخیر که بعضا محصولات نوآورانه تولیدی آنها در مقایسه با شرکت های رقیب خارجی از کیفیت و ارزش بالاتری برخوردار بوده، مشکل فروش، بازاریابی و عدم آشنایی با بازارهای بین المللی است.

آشنایی دانش بنیان ها با بازارهای صادراتی مناطق مختلف دنیا و کسب توانایی لازم در ارتباط گیری با سرمایه گذاران و تجار سایر کشورها برای صادرات محصولات فناورانه خود با همکاری، برنامه ریزی و هدایت سفارتخانه های کشورمان در مناطق مختلف دنیا تا حدودی توانسته است بخش اعظمی از مشکل فروش آنها را مرتفع کند.

هرچند صبحت با بسیاری از فعالان حوزه زیست بوم نوآوری و فناورانه کشورمان که کلیدواژه مشترک همه آنها ضرورت حمایت هرچه بیشتر دولت برای توسعه فروش و صادرات محصولات تولیدی به بازارهای هدف است، نشان می دهد که هنوز در ابتدای راه هستیم و جهش در این بخش نیازمند ورود جدی تر وزارت امور خارجه و البته همکاری سایر دستگاه های مرتبط است.

همه سفرا و رایزن‌های ایران در دنیا موظف به همکاری با دانش‌بنیان‌ها

معاون اقتصادی وزیر امورخارجه کشورمان در این ارتباط با بیان اینکه، هم اکنون اسامی ۶۵۰ شرکت دانش بنیان در سایت وزارت امورخارجه درج شده است و تمام نمایندگی های ما در خارج از کشور به این سایت متصل هستند، گفت: همه سفرا و رایزن های اقتصادی ایران در سایر کشورها موظف به همکاری، هدایت و حمایت از شرکت های فناور برای بازاریابی محصولات فناورانه در کشورهای هدف شده اند.

مهدی صفری اظهار کرد: اگر چندین کالای فناورانه و دانش بنیان ایرانی مورد نیاز و تقاضای کشوری باشد، بلافاصله با همکاری های معاونت علمی و فناوری یک خانه نوآوری در آن کشور راه اندازی می شود.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه دلیل این کار را تسریع در صادرات محصولات ایرانی دانست و تصریح کرد: البته با ایجاد خانه نوآوری در کشور هدف آنجا به عنوان یک نقطه کانونی در منطقه برای ارسال محصولات فناورانه ایران به کشورهای همجوار نیز پشتیبانی و حمایت می شود.

وی افزود: به عنوان مثال در کشورهای آفریقایی همچون کنیا که در شرق و مالی در غرب این قاره هستند، ونزوئلا در آمریکای جنوبی و همچنین ازبکستان در آسیای میانه و چندین کشور دیگر تلاش ما در جهت ایجاد خانه های نوآوری برای پوشش منطقه ای بازار محصولات فناورانه ایران است.

وزارت امورخارجه سرفصل ویژه‌ای به دانش‌بنیان‌ها اختصاص داده است

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به تاکیدات فراوان رهبر معظم انقلاب مبنی بر همکاری و حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناوران فعال در زیست بوم نوآوری و فناوری و نام گذاری امسال توسط ایشان تحت عنوان “تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی” افزود: بر همین اساس تلاش ما در راستای همکاری و حمایت هرچه بیشتر از دانش بنیان ها در خارج از مرزها است.

صفری با اشاره به همکاری وزارت امور خارجه با معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در زمینه توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد: وزارت امور خارجه در عرصه دیپلماسی عمومی، سرفصل ویژه‌ای را به شرکت‌های دانش بنیان و فناوران اختصاص داده‌ است.

به گفته وی، در حال حاضر ظرفیت‌های لازم برای شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند در حوزه صادرات به منظور ورود محصولات آنها به بازارهای بین المللی فراهم شده است.

کشورهای عضو D8 شهرک‌های صنعتی مشترک راه‌اندازی کنند

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در بخش دیگری با اشاره به نشست اخیر سرمایه گذاری فناوری گروه دی هشت که در پارک فناوری پردیس برگزار شد، این گونه اجلاس ها را برای کشورمان بسیار مهم خواند و افزود: در این برنامه بسیاری از شرکت های کشورهای عضو دی هشت به روش مدل کسب و کاری بی تو بی (B to B) یا تجارت به تجارت مبادرت به انتقال سرویس و تکنولوژی به یکدیگر می کنند.

صفری معتقد است: اگر اجلاس و نشست مشترک بین‌المللی سرمایه گذاری فناوری کشورهای عضو دی هشت بتواند روی نیازهای کشورها به وسیله شرکت های دانش بنیان و نوآوری ها متمرکز شود و از یک سو این نوآوری ها به سرمایه گذاران کشورهای عضو معرفی شوند، از یک سو نیازهای خود کشورها و از طرفی ظرفیت های بزرگ صادراتی به سایر کشورها ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه پیشنهاد کرد: کشورهای عضو دی هشت در جهت ایجاد شهرک های صنعتی مشترک تلاش کنند و با بهره گیری از دانش و ظرفیت های فناورانه موجود در کشورهای عضو، کالاهای مورد نیاز داخلی خود و همچنین سایر کشورهای غیرعضو را بومی سازی و تامین کنند.

گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه با نام اختصاری گروه دی ۸ (D۸)، گروهی اقتصادی متشکل از هشت کشور در حال توسعه اسلامی شامل ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه است.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین ضمن تاکید بر عزم این وزارتخانه برای همکاری هرچه بیشتر با دانش بنیان ها گفت: ما همواره و هر هفته جلسات مشترکی با مجموعه های مختلف مرتبط با دانش بنیان ها از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و وزارت علوم به منظور برنامه ریزی لازم و رفع معضلات این حوزه برگزار می کنیم.

گفتنی است تاکنون خانه های نوآوری ایران تحت عنوان مرکز توسعه صادرات محصولات دانش بنیان در کشورهایی همچون چین، سوریه، روسیه، ترکیه و کنیا راه اندازی شده است.

انتهای پیام/