دوشنبه یک رویداد نجومی نادر را مشاهده کنید
دوشنبه یک رویداد نجومی نادر را مشاهده کنید
روز دوشنبه یک رویداد نجوم نادر در کیهان رخ می‌دهد و بخش‌هایی از آسمان کاملا تاریک می‌شود.

به گزارش گروه فناوری سرگرمی تیکنا، در پی یک رویداد نجومی نادر که روز دوشنبه رخ می‌دهد، آسمان برخی از نقاط جهان کاملاً در حالت تاریک قرار می‌گیرد.

روز دوشنبه یک سیارک از مقابل ستاره قرمز بتلگئوس عبور می‌کند و آن را از نقطه دید ما در اینجا بر روی زمین تحت الشعاع قرار می‌دهد و آن را به مدت ۱۵ ثانیه از دید مسدود می‌کند.

این سیارک که با نام لیونا ۳۱۹ شناخته می‌شود، تقریباً شبیه یک تخم مرغ است و ابعادی حدود ۵۰ در ۳۴ مایل (۸۰ در ۵۵ کیلومتر) دارد.

وقوع چنین رویدادی برای یک ستاره شناخته شده و درخشان یک اتفاق غیر معمول است. اخترشناسان این رویداد را فرصتی استثنایی و منحصر به فرد برای مطالعه ستاره بتلگئوس می‌دانند.

این ستاره که با نام آلفا شکارچی یا ابط‌الجوزا نیز شناخته می‌شود روشن و قرمز رنگ است و در صورت فلکی اوریون (شکارچی) رفتار‌های غیر منتظره‌ای از خود نشان داده است. بتلگئوس هفتمین ستاره درخشان در آسمان (به غیر از خورشید) درخشان‌ترین ستاره در بین ستارگان متغیر است.

این ستاره به علت رنگ قرمز خود، همیشه به عنوان چالشی بزرگ برای دانشمندان و منجمان مطرح است.

در پی این رویداد نجومی تحلیل دقیق‌تری از ساختار ستاره بتلگئوس در اختیار دانشمندان قرار می‌گیرد. در حال حاضر، هنوز پیش بینی دقیقی در مورد چگونگی تأثیر برخورد این سیارک بر روی ستاره و همچنین تأثیر آن بر حیات زمین وجود ندارد، اما این رویداد یک فرصت منحصر به فرد برای مطالعه این ستاره و شناخت بیشتر پدیده‌های نجومی است.

این ستاره در سال‌های اخیر موضوع بررسی اخترشناسان بوده است، زیرا مشاهده شده است که به طور چشمگیری هم درخشنده و هم کم نور می‌شود.

به تصور برخی از ستاره‌شناسان، ستاره بتلگئوس می‌تواند تبدیل به ابرنواختر و منفجر شود، در‌حالی که برخی دیگر از منجمان باور دارند این ستاره هنوز ده‌ها هزار تا صد‌ها هزار سال تا رسیدن به این مرحله فاصله دارد.

انتهای پیام/