دستگاه درمان کننده اعتیاد با تحریک عمقی غیرتهاجمی مغز ساخته شد
دستگاه درمان کننده اعتیاد با تحریک عمقی غیرتهاجمی مغز ساخته شد
گروهی از محققان ایرانی دستگاه درمان کننده اعتیاد را که با استفاده از تحریک عمقی مغز عمل می‌کند طراحی کردند.

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، دستگاه تحریک عمقی غیر تهاجمی مغز به روش تداخل زمانی چهارکاناله برای درمان اعتیاد با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در گروه مهندسی پزشکی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی و ساخته شد.

امیر اخوان سرپرست تیم فنی-پژوهشی ساخت این دستگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در تحریک تداخل زمانی از دو زوج الکترود به صورت فراجمجمه‌ای با دو جریان‌های سینوسی فرکانس بالا استفاده شده و تداخل سازنده دو میدان الکتریکی ایجاد شده توسط جریانها، باعث تقویت شدت تحریک درعمق مشخصی از مغز می‌شود. سرپرست این تیم فنی – پژوهشی خاطر نشان کرد: در این پژوهش اثربخشی تحریک تداخل زمانی در درمان اعتیاد به مورفین برای اولین بار، در مدل حیوانی بررسی شد.

این محقق با بیان اینکه اعتیاد یک بیماری روانشناختی است که باعث ایجاد آسیب‌های شناختی مغز می‌شود، همچنین اظهار داشت: یکی از این آسیب‌ها معضل اعتیاد، اختلال درعملکرد‌های مغزی افراد مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر است و به کارگیری علوم و فناوری‌های شناختی در این حوزه برای بهبود کیفیت زندگی بیماران، توسعه مداخلات پیشگیرانه و روش‌های بازتوانی در طب اعتیاد، اهداف کاربردی این حوزه به حساب می‌آید.

اخوان با بیان اینکه تحریک الکتریکی مغز یک مداخله غیردارویی است که در درمان اختلالاتی همچون افسردگی، آلزایمر، پارکینسون و اعتیاد مؤثر است، اظهارکرد: تحریک عمقی مغز روشی است که به کمک آن می‌توان به تحریک نواحی عمیق مغز دست یافت و به دو صورت تهاجمی و غیرتهاجمی استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: از محدودیت‌های تحریک عمقی مغز با رویکرد تهاجمی می‌توان به جراحی و کاشت الکترود اشاره کرد که از شایع‌ترین عوارض و مشکلات این روش می‌توان به خونریزی داخل جمجمه و عدم استفاده این روش در کاربرد‌های کلینیکی است.

به گفته وی یکی از راهکار‌های جایگزین، روش تحریک عمقی مغز با رویکرد غیرتهاجمی، تحریک تداخل زمانی است و در راستای تحقق این هدف دستگاه تحریک تداخل زمانی چهار کاناله در گروه مهندسی پزشکی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی و ساخته شد.

اخوان با بیان اینکه تحریک الکتریکی مغز به روش تداخل زمانی بارویکرد غیرتهاجمی می‌تواند یک مداخله غیردارویی و روشی جدید جایگزین‌های سننتی و تهاجمی در درمان اعتیاد باشد، ابراز امیدواری کرد: نتایج این پژوهش افق و چشم‌انداز جدیدی را درحوزه‌های درمان اعتیاد پدید آورد.

انتهای پیام/