دستگاه بیهوشی بومی‌سازی شد
دستگاه بیهوشی بومی‌سازی شد

به‌گزارش تیکنا، دستگاه بیهوشی وسیله‌ای است که در اتاق عمل استفاده شده و سیستم تنفس بیمار را در حین بیهوشی کنترل می‌نماید. این وسیله، اکسیژن و گاز‌های بیهوشی مورد نیاز در حین عمل جراحی را به بیمار می‌رساند و دی اکسید کربن اضافی را خارج می‌کند. ماشین بیهوشی دستگاهی است که با استفاده از ترکیب مقادیر […]

به‌گزارش تیکنا، دستگاه بیهوشی وسیله‌ای است که در اتاق عمل استفاده شده و سیستم تنفس بیمار را در حین بیهوشی کنترل می‌نماید. این وسیله، اکسیژن و گاز‌های بیهوشی مورد نیاز در حین عمل جراحی را به بیمار می‌رساند و دی اکسید کربن اضافی را خارج می‌کند.

ماشین بیهوشی دستگاهی است که با استفاده از ترکیب مقادیر مشخصی از گاز‌های مختلف و دارو‌های بیهوشی و با تنظیم نسبت این گاز‌ها می‌تواند میزان بیهوشی یا هوشیاری بیمار را کنترل کند. در طی عمل جراحی بیمار برای مدت مشخصی هوشیاری خود را از دست داده و مجددا پس از انجام عمل جراحی و از بین رفتن اثر دارو‌های بیهوشی مجددا هوشیاری خود را بدست می‌آورد. این دستگاه کمک بسزایی به متخصص بیهوشی یا پرستار بیهوشی می‌کند  تا در حین انجام عمل بیمار به هوش نیاید و ایمنی درمان را ارتقا می‌دهد. به دلیل کارکرد بسیار حساسی که دستگاه بیهوشی بر روی بیمار اعمال می‌کند، از پیچیدگی و فن آوری‌های خاصی بهره می‌برد.

از این رو باتوجه به نیاز کشور به این دستگاه، شرکت دانش بنیان «الکترونیک برتر» که در حوزه تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کند موفق شده است با استفاده از دانش فنی و تخصصی مهندسین ایرانی دستگاه بیهوشی را در داخل کشور بومی‌سازی کند. همچنین این شرکت دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس علاوه بر تولید سیستم‌های ماشین بیهوشی توانسته است محصولات دیگری مانند ونتیلاتور، پمپ سرنگ و سیستم‌های مانیتورینگ مراقبت از بیمار را نیز تولید و در بازار توزیع کند.

این محصول  قابلیت‌های ویژه‌ای مانند مانیتور و اتصال به آنالایزر گاز و کپنوگراف، شبیه ساز ریه دینامیک، اجرای انواع جبران ساز، آبزوربر و لوله تنفسی حرارتی، تست خود کار و حفاظت از ریه با تکنولوژی جریان تطبیقی را داراست.

فاطمه نوروزی عضو هیات مدیره این شرکت دانش بنیان با اشاره به این که ماشین بیهوشی یکی از دستگاه‌های مورد نیاز برای اتاق عمل است، توضیح داد: عملکرد اصلی ماشین بیهوشی کنترل سیستم تنفس بیمار در حین عمل جراحی و به دنبال آن بیهوشی است.  دستگاه بیهوشی میزان ثابت و مشخصی از مخلوط گاز‌های طبی مثل اکسیژن یا دی نیتروژن مونوکسید را با میزان ثابتی از گاز‌های بیهوشی مانند ایزوفلوران ترکیب می‌کند و نهایتا جریانی با فشار ثابت و امن برای بیمار فراهم می‌شود.

وی در ادامه افزود: رایج‌ترین نوع ماشین بیهوشی طراحی شده که در سراسر دنیا توسعه یافته و در حال استفاده است نزدیک به ۹۰۰ میلیون تومان قیمت دارد، اما نمونه‌های داخلی با قیمت یک دوم در دسترس است و همان کیفیت و قابلیت‌ها را دارد.

این مدیر حوزه دانش بنیان توضیح داد: در شرکت ما حدود ۷۰ نفر مشغول به کار هستند و علاوه بر این میزان اشتغال آفرینی و تامین نیاز داخل، این دستگاه به کشور‌های دیگر نیز به صورت موردی صادر شده و برای کشور ارزآوری داشته است. علاوه بر این دستگاه بیهوشی ایرانی با توجه به تفاوت قیمتی که با نمونه‌های مشابه خارجی دارد، صرفه جویی ارزی قابل توجهی را برای کشور به ارمغان آورده است.

انتهای پیام/