دستاوردهای لیزر ایران مانع خروج ارز از کشور می‌شود
دستاوردهای لیزر ایران مانع خروج ارز از کشور می‌شود
رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران گفت: لیزر یک صنعت پیشران در همه صنایع بوده و این فناوری در سال های اخیر در تمام مراحل زندگی بشر به شکل مستقیم و غیرمستقیم وارد شده است.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، اسداللهی، رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران با اشاره به سابقه فعالیت مرکز ملی لیزر اظهار کرد: همان طور که می‌دانید از مدتی قبل، مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران فعالیت خود را در زمینه تجاری سازی دستاوردها آغاز کرده است.

وی ادامه داد: از کسانی که بانیان و بنیانگذاران این مرکز در کشور بودند، تقدیر و تشکر می‌‌کنم زیرا نشان دادند درایت کافی را روی این موضوع داشته‌اند؛ صنعت لیزر یک صنعت پیشران در صنایع مختلف و همچنین حوزه کشاورزی و پزشکی محسوب می‌شود.

اسداللهی در ادامه با بیان اینکه در آینده و به مرور دستاوردهای مهم صنعت لیزر مشاهده خواهد شد، گفت: یکی از این اتفاقات، اخیرا در اصفهان و در سفر رییس سازمان انرژی اتمی به این شهر و حضور در مجتمع فولاد مبارکه رخ داد.

وی افزود: بعد از درخواست شرکت فولاد مبارکه مبنی بر این که لیزرگازی CO2 مخصوص جوشکاری در خط نورد سرد این شرکت که ساخت شرکت ترومف آلمان است عملا ضعیف شده و این شرکت غربی به علت تحریم‌ها مدت زیادی پاسخ نیاز به تعمیرات فولاد مبارکه را نمی‌داد، این مجموعه یک کار مشترک را با هدف بومی سازی لیزر این دستگاه به کمک مرکز ملی لیزر آغاز کرد.

رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران تصریح کرد: دستگاه جوش قبلی فولاد مبارکه یک دستگاه با توان ۱۰ کیلووات بود که کار جوش حساس ورق‌های ورودی به خط نورد را انجام می‌داد و خط نورد سرد این شرکت کاملا وابسته به این دستگاه بود.

وی ادامه داد: بعد از گفت‌وگوی مقدماتی چهار سال قبل در حاشیه یک نمایشگاه، قراردادی برای شروع کار مشترک، با هدف استفاده از دستاوردهای مرکز ملی لیزر برای رفع نیاز فولاد مبارکه منعقد شد و در نهایت، ماه گذشته دستگاه لیزر توان بالای بومی در این مجموعه نصب شد.

اسدالهی در ادامه گفت: با نصب لیزر فیبر ساخت داخل، دستگاه از رده خارج آلمانی که توان و سرعت آن بسیار کم شده بود از مدار خارج شد و یک دستگاه کاملا جدید و پیشرفته با توان ۱۳ کیلووات به جای آن نصب و راه‌اندازی شد که در نهایت هم با حضور رییس سازمان انرژی اتمی به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون از توان ۱۰ کیلووات دستگاه جدید استفاده شده و۳ کیلووات توان ذخیره نیز برای آن پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: مرکز ملی لیزر در منطقه خاورمیانه بی‌نظیر است و بر اساس اطلاعاتی که به دست آمده بیشتر کارخانه‌های فولاد داخلی، اکنون برای اتصال ورق‌های خود در خطوط تولید از روش‌های قدیمی (که عمدتا پانچ است) استفاده می‌کنند. این روش‌ها ضایعات زیادی دارند اما به سهولت امکان بروز رسانی خط تولید با نصب لیزرهای مشابه برای آن‌ها وجود دارد.

رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران تصریح کرد: لیزر جدید رونمایی شده که در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان به بهره‌برداری رسیده است، یک دستاورد بسیار مهم برای کشور است. لذا در همین چارچوب یک تفاهم‌نامه را برای توسعه صنعت فولاد با شرکت فولاد مبارکه اصفهان به امضا رساندیم و در ادامه آن سایر خطوط تولید فولاد مبارکه و دیگر شرکت‌های فعال در این حوزه برای مذاکره اقدام کرده و خواهان این دستگاه هستند.

وی با اشاره به اینکه حوزه لیزر وسعت فراوانی دارد، افزود: در همین راستا با دیگر صنایع مهم کشور نیز مذاکراتی داشته‌ایم. صنایع بسیار مهم کشور که بعد از آشنایی با دستاوردهای مرکز ملی لیزر و در حالی‌که به دنبال خرید دستگاه مورد نیاز خود از خارج کشور بودند، با ما برای تامین نیاز خود وارد مذاکره شده‌ و برای سرمایه گذاری مشترک اعلام آمادگی کرده‌‌اند.

رییس مرکز ملی علوم و فنون لیزر با تاکید بر اینکه دستاوردهای این مجموعه باعث جلوگیری از خروج ارز از کشور شده است، گفت: در این زمینه مذاکراتی را نیز با شرکت‌های کشتی‌سازی کشور داشتیم تا با نوین‌سازی خطوط تولید اجزا و بدنه شناورها با استفاده از برش و جوش‌ لیزری برای ترمیم قطعات حساس (با استفاده از ساخت افزایشی لیزری) نظیر میل‌لنگ‌‌های سنگین که در این صنعت دپو شده و قابل تعمیر نیستند، کارهای مشترک انجام دهیم.

وی افزود: اگر از روش‌های رایج جوشکاری برای ترمیم میل لنگ‌ها استفاده شود، استحکام مکانیکی میل‌لنگ کاهش یافته و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. به همین خاطر مقرر شد بر ترمیم این میل‌لنگ‌ها با استفاده از روکش سازی لیزری (Laser Cladding) تمرکز کنیم که با کمترین گرمای ورودی به قطعه همراه بوده و باعث حفظ میکروساختار و خواص مکانیکی فلز پایه می‌شود.

اسداللهی ادامه داد: همچنین در حوزه پزشکی نیز دستاوردهای خوبی داشته‌ایم و در مسیر توسعه لیزرهای توان بالا که هدف‌گذاری مرکز لیزر بوده، دستیابی به لیزرهای پزشکی با کاربری‌های درمانی مختلف که عمدتا توان‌های پایینی دارند (در محدوده ۱تا ۱۰۰وات) جزو نتایج جانبی بوده است.

وی افزود: در این زمینه با عنایت به همراهی ریاست سازمان انرژی اتمی قرار است جلساتی را با وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی داشته باشیم تا الزاماتی را در حوزه استاندارد فراهم کنیم. با این اتفاق می‌توانیم به جای واردات دستگاه‌های لیزر در حوزه پزشکی از لیزرهای ساخت داخل استفاده کنیم.

رییس مرکز علوم و فنون لیزر ایران با اشاره به اینکه تمام دستاوردهای این مرکز قابلیت صادرات را دارند، افزود: در این زمینه قیمت تمام شده دستگاه جوش لیزری که تحویل مجموعه فولاد مبارکه شد، یک دوازدهم نمونه خارجی آن است. دستگاهی که قیمت آن حدود ۱٫۵ تا ۲ میلیون دلار است و آن را هم به ما نمی‌فروشند.

وی تصریح کرد: درست است که قیمت تمام شده محصولات ما پایین است اما مهم تکنولوژی و سرمایه‌گذاری ۲۵ ساله انجام گرفته در این صنعت بوده که توجه صنایع مختلف به توان لیزر داخلی را می‌طلبد.

اسداللهی با اشاره به اینکه هنوز در حوزه کشاورزی ورود نکرده‌ایم اما این قابلیت کاملا برای خدمت به این عرصه وجود دارد، گفت: در مورد لیزر می‌توان به این نکته اشاره داشت که این صنعت در تمام مراحل زندگی بشر به شکل مستقیم و غیرمستقیم قابلیت ورود دارد.

وی افزود: در صنعت کشاورزی هم اکنون برای سخت‌کاری تیغه‌های دستگاه‌های کشاورزی با هدف مقاوم شدن آن، از روش های قدیمی نظیر حرارت دادن با شعله استفاده می‌کنند. در این روش‌ها کیفیت مناسبی به دست نمی‌آید در حالی‌که اگر این تیغه‌ها را با لیزر سخت‌کاری کنیم مقاومت آن‌ها و عمر دستگاه بالا رفته و کمک فراوانی به کشاورزان خواهد شد.