درد مچ پا نشانه روماتیسم است؟
درد مچ پا نشانه روماتیسم است؟
یک فوق تخصص ارتوپدي به پرسی پرتکرار در مورد دردهای مچ پا و علت بروز روماتیسم پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه تیکنا، علی ترکمان، فوق تخصص ارتوپدی در گفتگو با رادیو سلامت با بیان این مطلب افزود: به طور کلی ما یکسری دردهایی داریم که عامل آن می تواند بیماری‌های روماتیسمی باشد. بیماری های روماتیسمی، مفاصل را درگیر می کند که یکی از مفاصل آسیب پذیر، ناحیه مچ پا است که می تواند به علت روماتیسم باشد البته خوشبختانه دردهای روماتیسمی و ناحیه پا خیلی شایع نیست .

وی ادامه داد: دردهای مچ پا بیش تر به علت کار، فعالیت و فشار زیاد است و این فشارها باعث می شود تاندون های مچ پا التهاب دار می شوند. به دردهای ناحیه پاشنه پا، نیز التهاب پاشنه کف پا یا خار پاشنه می گویند .

این فوق تخصص ارتوپدی در ادامه بیان کرد: در کودکان هم مچ پا ممکن است درد بگیرد که اکثرا به علت رشد بچه است و مشکلی ایجاد نمی کند؛ اما گاهی به صورت مادرزادی است و حرکت ها و فعالیت های کودک ممکن است، درد داشته باشد؛ اما باید بررسی شود تا علت مشخص شود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه دردهای مچ پا و پاشنه خطراتی ندارند و نگران کننده نیستند. درد اذیت کننده است؛ اما آینده بدی ندارد. دردها تا دو ماه می توانند با دارو آرام شوند؛ اما اگر بیش تر از دو ماه به طول انجامید نیاز به بررسی است.

این فوق تخصص ارتوپدی گفت: افرادی که صافی کف پا دارند یا افرادی که افزایش قوس کف پا دارند، دچار درد می شوند که فشار در آن ناحیه دردشان را بیش تر می کند.

این افراد از کفی باید استفاده کنند تا کمک کننده باشد و فشار را کمتر کند. در موارد شدیدتر ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

وی در خصوص علت های ورم مچ پا گفت: ورم یکی از مشخصه های بیماری های روماتیسمی است اما باید دقیق تر بررسی و معاینه شود. مفصل هم باید بررسی شود تا علت ورم مشخص گردد.

ترکمان در پایان اظهارداشت: دردهای مچ پا که هنگام حرکات کششی ایجاد می شود، اغلب به خاطر خستگی کار و فشار فعالیت می باشد و ممکن است اشکال ساختاری داشته باشند از این رو، عضلات شان خسته شود و درد داشته باشند؛ که با حرکات کششی خستگی کم می شود و درد کاهش می یابد.

انتهای پیام/