خط تولید خودکار پنل خورشیدی در کشور راه‌اندازی شد
خط تولید خودکار پنل خورشیدی در کشور راه‌اندازی شد
گروهی از مهندسان یک شرکت دانش‌بنیان موفق شدند خط تولید خودکار پنل‌های خورشیدی را راه‌اندازی کنند.

به گزارش گروه زیست‌بوم فناوری و نوآوری تیکنا، حمیدرضا عرب تربتی، مدیرعامل شرکت یکتا کارآمدان توسعه آریا در توضیح خط تولید ساخته شده در این شرکت گفت: در این دستگاه از فناوری‌های مختلفی شامل کنترل یکپارچه دستگاه توسط PLC۱۲۰۰ زیمنس، سنجش دما توسط سنسور‌های پلاتینیوم PT۱۰۰، ایجاد مکش بستر توسط ساید چنل دبی بالا، ایجاد مکش موضعی جهت برداشتن سلول‌های خورشیدی توسط شیر‌های ونتوری FESTO، سازه آلومینیوم مهندسی، ایجاد حرکات خطی و دورانی توسط سه سرو موتور، اکچویتور‌های خطی و دورانی پنوماتیک برای موقعیت‌های Pick & Place، ایجاد حرارت بستر و کنترل درجه حرارت توسط المنت‌های الکتریکی و کنترل توسط PLC، ایجاد حرارت سطح ویفر توسط IR Lamps با کنترل توسط پاور کنترلر و سامانه‌های LM Guide برای تسهیل موقعیت‌دهی‌های تکرار پذیر و دقیق استفاده شده است.

وی به کار بردن ماژول لحیم مادون قرمز – که با تشکیل یک تیم تخصصی و انجام، ثبت و پایش بیش از ۵۰۰ تست پارامتر‌های لحیم به نتیجه رسیده – و استفاده حداکثری از قابلیت‌های صنایع داخلی در ساخت این خط تولید به طوری که تعداد زیادی از قطعات به کار رفته در دستگاه از جمله الکتروموتور‌های سه فاز و گیربکس‌های حلزونی در ماژول ریبون بازکن و جک‌های ماژول رشته بردار ساخت شرکت‌های داخلی هستند را از ویژگی‌های این دستاورد دانش بنیان عنوان کرد و گفت: پیچیدگی و چالش اصلی در ساخت این دستگاه، ناحیه سلول‌گذاری همراه با برش پرس و موقعیت دهی ریبون‌های مس با روکش قلع توسط گریپر‌های پنوماتیک و در نهایت پرس و لحیم مجموعه با دقت ۰.۱ میلیمتر بود.

مدیرعامل شرکت یکتا کارآمدان توسعه آریا تصریح کرد: این خط که به سفارش یک صنعت داخلی طراحی و ساخته شده با قابلیت لحیم خودکار ۶۰۰ سلول بر ساعت علاوه بر افزایش کیفیت و سرعت تولید، هشت نفر اپراتور در شیفت برای کارفرما صرفه جویی کرده که منجر به افزایش توان رقابتی این صنعت داخلی شده است.

عرب تربتی در رابطه با محصولات تولید شده در این مجموعه گفت: این مجموعه به‌طور واقعی از سال ۱۳۹۷ از دوستانی که فقط آن را به ثبت رسانده بودند، خریداری شد و فعالیت خود را آغاز کرد. تمرکز ما بر روی حل مسائل خطوط تولید بود و با توجه به تجربیات پیشین بنده در حوزه خودروسازی و برادرم در حوزه کامپیوتر، شروع به بازاریابی کرده و اعلام کردیم که طراحی خط تولید را انجام می‌دهیم. درواقع سازمان‌هایی که نیاز به خط تولید جدید یا بهسازی در خطوط تولید خود دارند، با ما مرتبط می‌شوند تا ارزیابی کاملی بر روی این موضوع انجام دهیم و اگر تولید جدیدی نیاز داشته باشند، خط تولید جدید برای آن‌ها طراحی کرده و آنچه نیاز باشد بسازیم. در غیر این صورت آن را مطابق مشخصات فنی از داخل و خارج کشور تأمین می‌کنیم، اما به طور کلی تخصص ما در طراحی خطوط تولید خاص است.

این فعال حوزه فناوری همچنین در توضیح نقطه تمایز این شرکت با سایر شرکت‌هایی که فعالیت مشابه دارند، افزود: توانایی حل مسئله ما خیلی بالاست، در واقع مسائلی را که مطرح می‌شود، بسیار خوب و به صورت استاندارد برای تیم پروژه تعریف و آن را حل می‌کنیم. توانایی بالای حل مسئله و برون‌سپاری اجزای آن مسئله یا خط تولید از ویژگی‌های مثبت مجموعه ماست؛ به شکلی که ما در یکی از پروژه‌های تحت نظارت خود ۱۷۰ پیمانکار برای انجام کار داشتیم و در پروژه دیگری نیز ۱۵۰ پیمانکار داشته‌ایم که با پروژه قبل در ۵۰ نفر اشتراک داشتند و باقی افراد جدید بودند.

وی همچنین در مورد میزان اشتغالزایی مجموعه تحت مدیریت خود، تصریح کرد: به صورت مستقیم هفت نفر همکار و به طور غیرمستقیم تعداد زیادی پیمانکار اعم از شرکت‌های ماشین‌کاری و تراشکاری تا تیم‌های الکتریکال و برنامه‌ریز با این مجموعه همکاری دارند.

انتهای پیام/