خبرنگاران امیدآفرینان در دل مردم هستند
خبرنگاران امیدآفرینان در دل مردم هستند
رئیس جمهور در آیین اختتامیه جشنواره ملی رسانه‌های ایران گفت: خبرنگاران به عنوان امیدآفرینان در دل مردم هستند. تقویت ایمان ها و ایجاد امید دولتمردان و مسئولان در اقدام و عمل و افکار رسانه در تبیین مسائل باید صورت بگیرد.

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، سید ابراهیم رئیسی روز سه شنبه همزمان با ۱۷ مردادماه و روز خبرنگار در آیین اختتامیه بیست و یکمین جشنواره ملی رسانه‌های ایران با تاکید بر اینکه راهبرد جمهوری اسلامی ایران امیدآفرینی است و هر کس در راستای ایجاد ناامیدی حرکت کند در مسیر این راهبرد کار نکرده است، خطاب به رسانه‌ها گفت: شما باید در این زمینه فعال باشید.

رئیس جمهور افزود: به همه خبرنگاران، اصحاب رسانه ملی، مکتوب، دیجیتال و همه کسانی که در کسوت کار رسانه‌ای و خبررسانی هستند خسته نباشید عرض می‌کنم.
وی ادامه داد: رساندن خبر، بیان رویدادها، رخدادها و وصف خبرنگار و راوی بسیار مهم است، این موضوع در مضامین دینی و فرهنگ دینی ما نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه عاشورا از رخدادهای بزرگ تاریخ اسلام است، افزود: روایتگری و بازگوکردن همه زوایای عاشورا را برخی بر عهده داشتند که ما امروز مرهون آنها هستیم. حضرت زینب (س) وقایع عاشورا را بسیار دقیق توصیف کردند.

رئیسی خطاب به خبرنگاران گفت: صمیمانه از  زحمات بسیاری که در شرایط مختلف و فراز و فرودها برای اینکه بتوانید در مقابل جریان خبری  و رسانه ای دشمن که به دنبال آن است که حق را باطل و باطل را حق جلوه بدهد و فضا را غبار آلود کند، تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه خبرنگاران پل ارتباطی مدیران و مردم هستند، از رسانه ها خواست در جهت تنویر افکار عمومی تلاش کنند.

رئیس جمهور در ادامه جریان سازی را از دیگر وظایف رسانه ها برشمرد و افزود: نکته مهم جریان سازی است که دشمن می خواهد در این جریان رسانه ای و شناختی انجام دهد. دشمن می خواهد ایمان ها را تضعیف و امیدها را ناامید کند.

رئیسی بیان داشت: ایمان و امید هر دو مورد هدف دشمن است و تحلیل ها و گزارشات آنها ناظر بر این مسائل است که قصد دارند امید را در دل مردم به یاس تبدیل کنند.

وی ادامه داد: شما به عنوان رسانه امیدآفرینی در دل مردم امید آفرینی کنید. تقویت ایمان ها و ایجاد امید دولتمردان و مسئولان در اقدام و عمل و افکار رسانه در تبیین مسائل باید صورت بگیرد.

رئیس جمهور اعتمادسازی، اعتمادآفرینی و اطمینان‌بخشی از توصیفات مهم خبرنگاری برشمرد و گفت: هدف دشمن تضعیف امید و ایمان در دل مردم است. این دو اصل اساسی است که رهبر انقلاب هم بر آن تاکید دارند

وی تصریح کرد: خبرسازی و تحلیل‌ها ناظر بر این است که دشمن به دنبال مایوس کردن است و در این میان نقش اصحاب رسانه در امید آفرینی مهم است.

رئیسی خبرنگاران را پل ارتباطی مهم میان مردم و مدیران دانست و اظهار داشت: نقش ابزار،‌ انتقال سریع اخبار است اما نیروی انسانی مورد اطمینان نقش مهمی در تحلیل و تنظیم خبر دارد.

وی اضافه کرد: سخن گفتن باید بر اقدام عملی مبتنی باشد ماموریت ما برای تقویت ایمان ها و امید در جامعه به ویژه در نسل جوان مشترک است.

رئیسی با اشاره به اینکه بیان مشکلات همراه با راهکار می تواند گره گشا باشد، گفت: عدالت خواهی در زمینه امر به معروف و نهی از زشتی‌ها باید همراه با راهکار عملی باشد و نمی‌توان پیشرفت‌هایی که امروز در کشور وجود دارد را نادیده گرفت.

وی با اشاره به اینکه خبرنگار باید بتواند نظر خود را بیان کند و قلم بزند افزود: منتها در این سخن گفتن و قلم زدن آنچه هم ما و شما موظف به آن هستیم، اصل انصاف است هم در دیدن و نگریستن نصف لیوان پر را ببینید و بخش خالی را هم ببیند.

رئیس جمهور ادامه داد: مثبت و منفی هر دو را ببینیم نسبت به مثبت شاکر باشیم و نسبت به بخش‌هایی که کاستی دارد، پیشنهادکننده، تاکید کننده و دنبال کننده باشیم چرا که با این نگاه مشکلات رفع خواهد شد و تاکنون هم بسیاری از کارها انجام شده است.

رئیسی بیان داشت: امروز در کشور رشد اقتصادی داریم، رشد اقتصادی که در این سالها بوده رشد اقتصادی مطلوب ما نیست ما رشد ۸ درصد را هدفگذاری کرده ایم و در سیاست های برنامه توسعه هفتم هم به این موضوع اشاره شده است و پیشنهاد ما برای سال ۱۴۰۲ این است که رشد اقتصادی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: همه شاخص ها در زمینه تولید، تجارت نفت، صادرات غیرنفتی و حوزه علم و فناوری و ابزار تولید نشان دهنده رشد است. سال گذشته ابزار تولید یعنی ماشین‌آلاتی که با آن تولید انجام می‌شود ۱۹ درصد رشد کرد.

رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: با وجود همه تهدیدها و تحریم‌ها و سختی هایی که دشمن ایجاد کرد امروز در بخش‌های مختلف شاهد رشد هستیم. در حوزه علم و فناوری کارهای افتخارآمیزی در کشور انجام شده است.

وی درباره موضوع برجام گفت: ما موضوع برجام، معاهدات، قراردادها و میز گفت و گو را هیچ گاه ترک نکردیم و دست برتر داریم و سخن متقن داریم و عزتمندانه کار را دنبال کرده‌ایم ولی به هیچ عنوان به اینها اعتماد نکرده و اعتماد نخواهیم داشت.

رئیسی بیان کرد: کار اصلی ما در این باب خنثی کردن تحریم ها است. ما با همه وجود به دنبال آن هستم زیرا پیمان‌شکنی اینها را دیده‌ایم. اینها میثاق شکن هستند بارها در این دوره دوساله‌ای که ما در دولت هستیم پیمان شکنی کرده‌اند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است این است که ما می‌توانیم مبتنی بر توان و داشته‌های خود در حوزه استقلال اقتصادی، کشاورزی و صنعت تلاش کنیم. ما نه تنها در صنعت نظامی، هسته‌ای بلکه در حوزه علم و فناوری و صنایع امروز در جایگاه برتر در منطقه و در جهان قرار داریم.

انتهای پیام/