خام فروشی گیاهان دارویی را کاهش می دهیم
خام فروشی گیاهان دارویی را کاهش می دهیم
ابراهیمی با تاکید بر این که گیاهان دارویی یکی از ارکان امنیت غذایی کشور هستند، گفت: ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در تلاش است تا میزان خام فروشی گیاهان دارویی را کاهش دهد.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، علی ابراهیمی، دبیر کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی با اشاره به تشکیل ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی در معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: از بدو تاسیس ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی در معاونت علمی، بیش از ۱۵۰ جلسه برای توسعه امور و هم فکری تشکیل شده که منجر به ریل گذاری در مسیر توسعه شده است.

وی افزود: ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی مجری سند این حوزه در کشور است و وزارتخانه‌های مربوط نظیر جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان ذیل این سند و نقشه اجرایی عمل می‌کنند. این هم‌افزایی سبب شده تا سطح کشت گیاهان دارویی در کشور دو برابر شود. از سوی دیگر کشت زعفران و گل محمدی در کشور نیز رشد چشمگیری داشته و برای نمونه سطح کشت گل محمدی در کشور به ۳۰ هزار هکتار رسیده است. سطح کشتی که ایران را در این عرصه به رتبه اول منطقه رسانده است.

ابراهیمی ادامه داد: پیش از تاسیس ستاد ۳۲ شرکت دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی فعالیت داشتند اما در حال حاضر، تعداد شرکت‌ها در این حوزه به رقمی در حدود ۸۰۰ رسیده است. باید توجه داشت که این گسترش تنها به صورت کمی نیست و استانداردهایی در معاونت علمی توسط متخصصین تدوین شده که بر این اساس شرکت‌ها فعالیت می‌کنند و ملزم به رعایت این استانداردها هستند.

دبیر کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی تصریح کرد: استانداردهای تدوین شده از سوی معاونت علمی با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور به اشتراک گذاشته شد و از این طریق تعداد قابل توجهی از شهروندان تحت آموزش قرار گرفتند و این دانش با جمعیت قابل توجهی از کشور به اشتراک گذاشته شد.

وی افزود: علاوه بر این ۵۰ بسته کارآفرینی در ستاد تعریف شده که این بسته‌های کارآفرینی می‌تواند در این حوزه مشاغل را ساماندهی کند.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: گیاهان دارویی و طب سنتی این ظرفیت را دارند که همچون صنایع نفتی، اقتصاد کشور را متحول و فرصت‌های شغلی قابل توجهی در کشور ایجاد کنند. آن چه باید به آن توجه شود این مورد است که صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی، نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار کمی دارد و همچون صنایع سنگین، نیاز به میلیاردها دلار سرمایه گذاری ندارد.

وی افزود: حوزه گیاهان دارویی این ظرفیت را دارد تا در عرصه تولید مکمل‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، دمنوش‌ها، کود و سموم نیز فعال شود و مانع خروج حجم زیادی ارز از کشور شود. به رغم تمام فعالیت‌ها این حوزه نیاز به توجه بیشتر دارد تا با انجام یک آمایش همه جانبه،  به حوزه گیاهان دارویی توجه شود.

ابراهیمی تاکید کرد: یکی از اهداف ما جلوگیری از خام فروشی گیاهان دارویی است و در این عرصه تلاش خواهیم کرد تا با فرآوری محصولات تولید داخل، علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر، چرخه اقتصادی آن را نیز شتابان‌تر کنیم. کارآفرینی فناورانه یکی از اهداف ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی است و در این عرصه تلاش می‌کنیم از ظرفیت نخبگان و مدیران توانمند نیز به بهترین شکل استفاده کنیم.