حمایت از ۴۰ طرح مکانیزاسیون و احداث ۳ پالایشگاه فرآوری گیاهان دارویی
حمایت از ۴۰ طرح مکانیزاسیون و احداث ۳ پالایشگاه فرآوری گیاهان دارویی

به گزارش گروه فناوری کشاورزی تیکنا، مسیر گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی صنعتی، مکانیزه کردن و استفاده از ادوات، ماشین‌آلات و فناوری در مراحل مختلف کشت، داشت و برداشت است. فعالان عرصه فناوری و نوآوری، مکانیزاسیون را یکی از مهمترین سرمایه‌گذاری‌های موثر و مفید در زمینه کشاورزی می‌دانند. این کار می تواند به ایجاد […]

به گزارش گروه فناوری کشاورزی تیکنا، مسیر گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی صنعتی، مکانیزه کردن و استفاده از ادوات، ماشین‌آلات و فناوری در مراحل مختلف کشت، داشت و برداشت است. فعالان عرصه فناوری و نوآوری، مکانیزاسیون را یکی از مهمترین سرمایه‌گذاری‌های موثر و مفید در زمینه کشاورزی می‌دانند. این کار می تواند به ایجاد کشاورزی پایدار در کشور و تامین امنیت غذایی کمک کند.

با توجه به اهمیت استراتژیک و راهبردی صنعت گیاهان دارویی در رشد اقتصادی و ارتقای کیفیت نظام درمانی و دارویی کشور می توان از همین رهگذر، به تعریف سیاست‌های مدیریتی برای توسعه صنعت گیاهان دارویی اقدام کرد و با استفاده از ادوات و ماشین‌آلات پیشرفته و مبتنی بر فناوری‌های توسعه یافته به رونق صنعت گیاهان دارویی رسید.

هدفی که در ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و دیگر نهادهای اثرگذار در تولید گیاهان دارویی و طب سنتی دنبال می‌شود و توسعه مکانیزاسیون یکی از مهم‌ترین راهبردهایی است که مدنظر قرار گرفته است.

بر همین اساس بیش از ۴۰ طرح مکانیزاسیون گیاهان دارویی و آغاز احداث ۳ پالایشگاه بزرگ فرآوری گیاهان دارویی در کشور مورد حمایت ستاد قرار گرفته و گزارش‌ها حاکی از آن است که طی سال‌های اخیر، سطح زیر کشت گیاهان دارویی و اسانس‌دار، رشد قابل توجهی کرده است.

کارشناسان بر این باورند که افزایش کیفیت محصول، صرفه جویی اقتصادی، کاهش چشم‌گیر هزینه تولید، برداشت به صورت بهداشتی و کاهش هدررفت محصولات از جمله مزایای کاشت و برداشت مکانیزه در صنعت کشاورزی و گیاهان دارویی است.