حلقه تولید دانش تا تجاری‌سازی و بازارسازی باید یکپارچه برنامه‌ریزی شود
حلقه تولید دانش تا تجاری‌سازی و بازارسازی باید یکپارچه برنامه‌ریزی شود
حجت الاسلام خسروپناه گفت: چهار حلقه تولید دانش، تبدیل دانش به فناوری، تبدیل فناوری به تجاری‌سازی و تبدیل تجاری‌سازی به بازارسازی جهانی باید مدنظر باشد؛ بر این اساس،‌ باید یک نظام برنامه‌ریز این حلقه را طراحی کند تا همه ابعاد این حلقه مدنظر قرار گیرد.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه در نشست هم اندیشی با جمعی از نخبگان که در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، اظهار داشت: در کنار برنامه‌ریزی در حوزه علم و فناوری نخبگان، باید به ایمان، باورهای دینی و تعلق نسبت به کشور در میان نخبگان توجه کنیم.

وی ادامه داد: همواره تلاش می‌کنیم نیروهایی تربیت شوند تا کاستی‌ها را برطرف کنند. اگر در این میان ایمان دینی نباشد و شخص هم نسبت به کشور تعلق نداشته باشند، نتیجه مورد انتظار حاصل نمی‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: برای برگزاری المپیادها برنامه‌ریزی و هزینه می‌کنیم، در کنار آن باید به ایمان به خداوند و ایمان به وطن توجه کنیم، این توجهات در کشور ما مغفول مانده است، مگر اینکه خانواده‌ها به این موضوع توجه کنند.

حجت الاسلام خسروپناه درباره حلقه تولید دانش تا بازارسازی عنوان کرد: بر مبنای تأکید رئیس جمهور باید برنامه‌ریزی نظام‌مندی تعریف شود که هر شرکت دانش‌بنیانی قصد تجاری‌سازی محصولات خود را دارد، مورد حمایت قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سیاست جدیدی در شورای خانواده و زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال تدوین است تا برای بانوانی که قصد دارند در زمان تحصیل یا تدریس مادر شوند، تسهیل‌گر باشد، به زودی این بسته سیاستی نهایی خواهد شد.

وی با استقبال از هیات اندیشه‌ورزی که در بنیاد ملی نخبگان شکل گرفته است، بیان کرد: باید دغدغه‌های نخبگان از طریق این بنیاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی منتقل شود. اگر مشکلاتی وجود دارد نیز از طریق این بنیاد به اطلاع شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد تا زمینه رفع آن از طریق این شورا فراهم شود.

ایمان افتخاری دبیر ستاد علم و فناوری و نوآوری شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این نشست به تبیین مصوبات شورا در زمینه نخبگان پرداخت و به تشکیل بنیاد ملی نخبگان با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۴، تشکیل سازمان ملی استعدادهای درخشان (سمپاد) و تصویب اساسنامه آن توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، آئین‌نامه بکارگیری نخبگان به عنوان عضو هیات علمی، مصوبه جذب نگهداشت نخبگان، اساسنامه باشگاه دانش پژوهان جوان اشاره کرد.

داود پیرانی استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشجوی نمونه آموزشی در طرح شهید مطهری وزارت بهداشت، علی محمد مصباحی نیا پژوهشگر پسا دکتری مهندسی عالم و مواد دانشگاه صنعتی شریف، امین زمانی مدال طلای کشوری و نقره جهانی المپیاد نجوم دانشجوی برق دانشگاه شریف، زینب قدس پور مدال طلای المپیاد نانو، برگزیده جشنواره دانش آموزی نانو و جشنواره نوجوان خوارزمی و پذیرفته مرحله اول المپیادهای ریاضی و کامپیوتر و مرحله دوم نانو و سواد رسانه، متین محمودی فر استاد بار موسسه ملی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی، رئیس NIGEB، امیر حسین اخلاصی مدال نقره جهانی و کشوری ریاضی مدال نقره مسابقات جهانی ریاضی مدال طلای مسابقات کشوری ریاضی، افشین دانه کار استاد علوم جنگل داری دانشگاه تربیت مدرس مجری و مدیر ۳۵ طرح و پروژه مطالعاتی، سید سجاد موسوی مدال طلای المپیاد فلسفه پزشکی مدال نقره المپیاد مدیریت سلامت، جواد شمس الدینی دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه تهران، مریم مشهدی دکتری تخصصی طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مدعوین نخبه این نشست بودند.