تاسیس خوشه پژوهشی حسگرهای هوشمند پایش سلامت
تاسیس خوشه پژوهشی حسگرهای هوشمند پایش سلامت
خوشه پژوهشی «آرایه‌های حسگری هوشمند برای پایش سلامت» با همت استاد شیمی دانشگاه شیراز با حمایت بنیاد علم ایران تاسیس شد.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، خوشه پژوهشی «آرایه‌های حسگری هوشمند برای پایش سلامت» با همت استاد شیمی دانشگاه شیراز با حمایت بنیاد علم ایران تاسیس شد.

پس از انتشار فراخوان بنیاد علم ایران برای تأسیس خوشه پژوهشی در پاییز ۱۴۰۱، پروپوزال تأسیس این خوشه پژوهشی به سرپرستی بهرام همتی نژاد آماده و ارسال شد و پس از یک‌سال ارزیابی به تصویب رسید و مورد حمایت این بنیاد قرار گرفت.

از میان ۴۰ پروپوزال ارسال‌شده به بنیاد علم ایران ، تنها سه خوشه در کشور به تصویب رسید که خوشه پژوهشی «آرایه‌های حسگری هوشمند برای پایش سلامت» یکی از این سه و تنها خوشه تایید شده از دانشگاه شیراز است.

سرپرست این خوشه پژوهشی درباره اهمیت و ضرورت این خوشه پژوهشی گفت: امروزه ارائه روش‌های تشخیصی سریع و ارزان قیمت که بتوانند به ‌عنوان تست‌های در محل مراقبت مورد استفاده قرار گیرند از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهرام همتی نژاد ادامه داد: از سوی دیگر، با توسعه ‌علوم و تکنولوژی، هرچند کیفیت زندگی درحال بهبود است، اما مخاطرات فراوانی برای سلامت انسان در سه حوزه محیط ‌ زیست، غذا و پزشکی به دنبال داشته که به ‌ منظور شناسایی ساده و سریع این مخاطرات، نیاز به ابزارهای هوشمند و قابل دسترس است.

استاد شیمی دانشگاه شیراز گفت: آرایه‌های حسگری که با الهام از حس‌های بویایی و چشایی پستانداران ارائه شده، به ‌ عنوان بینی و زبان الکتریکی شناخته می‌شود و جفت ‌شدن این آرایه ‌ها با روش‌های علوم داده و هوش مصنوعی می تواند منجر به ساخت ابزارهای هوشمند و قابل حمل برای پایش در حوزه ‌ های سلامت باشد.

همتی نژاد عنوان کرد: از جمله کاربردهای مهم این ابزارها، غربالگری بیماری بویژه انواع سرطان است.

همکاری دانشگاهیان شیراز و آلمان در خوشه پژوهشی دانشگاه شیراز

سرپرست خوشه پژوهشی «آرایه‌های حسگری هوشمند برای پایش سلامت» گفت: این خوشه چندتخصصی از گردهم ‌ آمدن تخصص‌های مختلف شامل شیمی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، پزشکی و علوم داده و هوش مصنوعی تشکیل شده و با همکاری هشت عضو هیات‌علمی دیگر از دانشگاه‌های شیراز، علوم پزشکی شیراز و هایدلبرگ آلمان فعالیت می‌کند.

او عنوان کرد: دکتر جواد تشخوریان، دکتر علی نیازی، دکتر رضا بوستانی و دکتر زهرا شجاعی ‌فرد از دانشگاه شیراز ،دکتر ابوالفضل خلفی ‌نژاد، دکتر امیدرضا فیروزی و دکتر علی آریافر از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دکتر Uwe Bunz از دانشگاه هایدلبرگ آلمان در این خوشه همکاری دارند. این خوشه با بودجه‌ مصوب برای یک دوره ‌ی سه ‌ ساله اجرا خواهد شد که درصورت مثبت ‌بودن خروجی‌های خوشه تا پنج ‌سال نیز قابل تمدید است.

این خوشه پژوهشی بر روی ساخت ابزارهای تشخیصی هوشمند برای غربالگری بیماری ‌ ها ازجمله بیماری ‌ های مجاری ادرار با تاکید بر سرطان‌های مجاری ادراری و سرطان خون تمرکز شده است.

خروجی‌های موردانتظار این خوشه ثبت پتنت های(سندهای ثبت اختراع) داخلی و خارجی، چاپ مقالات در مجلات ۱۰درصد و ۲۵درصد بالا از نظر ضریب تاثیر (هرسال حداقل ۶ مقاله) و تولید ۲ نمونه آزمایشگاهی از ابزارهای تشخیصی است.