جهاد آبرسانی طرحی به وسعت روستاهای ایران
جهاد آبرسانی طرحی به وسعت روستاهای ایران

به گزارش تیکنا، تلاش برای رساندن آب سالم و پایدار به مردم روستاهای کشور یکی از اهداف وزیر نیروی دولت سیزدهم است که برای تحقق آن جهاد آبرسانی تشکیل شد. علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو در نخستین جلسه رسمی وزارت نیرو (سال ۱۴۰۰) پس از انتخاب به‌عنوان وزیر نیرو از تلاش برای ایجاد مرکزی برای سرعت […]

به گزارش تیکنا،

تلاش برای رساندن آب سالم و پایدار به مردم روستاهای کشور یکی از اهداف وزیر نیروی دولت سیزدهم است که برای تحقق آن جهاد آبرسانی تشکیل شد.

علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو در نخستین جلسه رسمی وزارت نیرو (سال ۱۴۰۰) پس از انتخاب به‌عنوان وزیر نیرو از تلاش برای ایجاد مرکزی برای سرعت دادن به امر آبرسانی روستایی خبر داد و گفت که به‌زودی مرکز جهاد آبرسانی روستایی در ستاد وزارت نیرو را شکل خواهد داد.

مرکزی که باتوجه‌به اهمیت آن تبدیل به شورای جهاد آبرسانی روستایی شده‌ است. ویژگی خاص این شورا آن است که علاوه بر دست‌اندرکاران بخش دولت، از توان نیروهای جهادی و ایران هم برای ایجاد تحول در امر آبرسانی به روستاها و مناطق محروم هم بهره برده شود.

وزیر نیرو در این زمینه به لزوم مدیریت صحیح و استفاده بهینه از منابع آبی کشور و همچنین توجه به توسعه زیرساخت‌های حیاتی به‌ویژه در روستاها و مناطق محروم در دولت عدالت‌محور و مردمی سیزدهم تأکید کرده و گفته که ایجاد یک سازوکار جدید اهمیت مضاعف دارد.

دبیر شورای جهاد آبرسانی وزارت نیرو همان زمان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره این شورا گفت: هدف ایجاد این شورا تحولی نو در امر آبرسانی به روستاها با هم‌افزایی است.

«میثم جعفرزاده» خاطرنشان کرد: برنامه شورای جهاد آبرسانی وزارت نیرو آن است که با ایجاد یک هم‌افزایی مؤثر بین همه متولیان و فعالان عرصه آبرسانی تحولی نو در این بخش به وجود آورد.

جعفرزاده ادامه‌داد: این شورا در بخش آبرسانی فعالیت خواهد کرد و به‌دنبال محرومیت‌زدایی آبی در مناطق کم‌برخوردار است.

انعقاد تفاهم‌نامه با قرارگاه امام‌حسن‌مجتبی (ع) برای آبرسانی به ۱۰ هزار روستای دارای تنش آبی و مبادله قرارداد عملیات اجرایی برای آبرسانی به ۷ هزار و ۱۳۸ روستا در فاز اول از جمله اقدام‌های این شورا است

آبرسانی به ۱۰ هزار روستا از مهم‌ترین گام‌های این شورای است.

در اواخر سال ۱۴۰۱ رئیس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو با اشاره به پیشرفت ۳۰ درصدی فاز نخست طرح جهاد آبرسانی، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت سیزدهم شاخص برخورداری از آب شرب روستایی در سراسر کشور به بیش از ۸۰ درصد ارتقا یابد.

میثم جعفرزاده افزود: تفاهم‌نامه اجرای طرح جهاد آبرسانی در اواخر سال گذشته منعقد و بر اساس آن مقرر شد تا عملیات آبرسانی به ۱۰ هزار روستای کشور با اعتباری بالغ بر ۱۹ هزار میلیارد تومان آغاز شود.

وی ادامه‌داد: مقرر شد در مرحله نخست این طرح در ۷ هزار و ۱۳۸ روستا طی سه سال اجرایی شود، با آغاز این مهم در اردیبهشت امسال(۱۴۰۱) ، طی بازه زمانی ۱۰ ماهه، شاهد پیشرفت ۳۰ درصدی در پیشبرد این طرح شدیم.

رئیس مرکز جهاد آبرسانی خاطرنشان کرد: روستاها و مناطق مختلف باتوجه‌به گستردگی جغرافیایی کشور و پراکندگی به‌منظور آبرسانی، اولویت‌بندی و روستاها بر اساس مشکل تأمین آب شرب، مشکل کیفی آب شرب و نیز محدودیت در شبکه توزیع طبقه‌بندی شدند.

جعفرزاده اجرای طرح جهاد آبرسانی را گامی در مسیر محرومیت‌زدایی عنوان کرد و گفت: ظرفیت‌های اجرای این طرح در روستاها شناسایی شد باتوجه‌به اینکه موضوع خیرین مدرسه‌ساز طی سال‌های سال در کشور به‌عنوان یک ظرفیت بالقوه وجود داشته و با الگوگیری از این امر مجمع خیرین آب‌رسان کشور نیز شکل گرفت.

وی ادامه‌داد: باتوجه‌به اینکه آب در ایران علاوه بر اینکه امری حیاتی است، مقدس و ارزشمند نیز شمرده می‌شود، بر همین اساس خیرین در این زمینه ورود چشمگیری یافتند و با مشارکت آنان پروژه‌ها و طرح‌های خوبی به‌منظور آبرسانی به مناطق مختلف کشور رقم خورد.

مشاور وزیر نیرو افزود: عملیات آبرسانی تا دو ماه گذشته به حدود ۱۵۰۰ روستا در قالب اجرای پروژه‌های ملی، طرح جهاد آبرسانی و مشارکت مجمع خیرین اجرایی شد و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری بیش از ۱۲۰۰ روستای دیگر به این تعداد اضافه شود.

شاخص برخورداری از آب شرب روستایی در سراسر کشور به بیش از ۸۰ درصد می‌رسد

رئیس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت سیزدهم شاخص برخورداری از آب شرب روستایی در سراسر کشور به بیش از ۸۰ درصد ارتقا یابد.

جعفرزاده افزود: بخشی از این طرح مربوط به پروژه‌های قرارگاه امام‌حسن (ع) و بخشی نیز مربوط به خیرین آب‌رسان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس هدف‌گذاری برای مجمع خیرین، آبرسانی به ۳۰۰۰ روستای کشور طی سه سال پیش‌بینی شده و با تأکید رئیس‌جمهور و وزیر نیرو درباره برخورداری آب، برنامه‌ریزی‌های لازم صورت‌گرفته است؛ بر این اساس مقرر شد تا علاوه بر اجرای طرح جهاد آبرسانی در ۱۰ هزار روستا در مرحله دوم به ۱۰ هزار روستای دیگر نیز آبرسانی شود.

رئیس مرکز جهاد آبرسانی ادامه‌داد: هم اکنون ۵۰۰ روستا در حوزه طرح جهاد آبرسانی به‌طور کامل آبرسانی شده‌است و امروز بسیاری از پروژه‌های دیگر پیشرفت ۹۵ درصدی داشته؛ انتظار می‌رود با تداوم این روند طرح جهاد آبرسانی در فاز نخست پیش از اتمام سه سال بازه زمانی مهلت داده شده به سرانجام برسد.

مشاور وزیر نیرو گفت: تمرکز طرح جهاد آبرسانی در خصوص ۷۱۳۸ روستای مشمول اجرای این طرح در فاز نخست، معطوف به روستاهایی است که از محرومیت بیشتری برخوردارند، بر این اساس ۱۷۰۰ روستا مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده و به‌عبارت‌دیگر ۲۵ درصد روستاهای فاز نخست طرح جهاد آبرسانی متعلق به این استان است.

رئیس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو ضمن منحصر به فراخواندن طرح جهاد آبرسانی خاطرنشان کرد: می‌توان با درنظرگرفتن وسعت جغرافیایی کشور گفت که طرح جهاد آبرسانی بزرگ‌ترین پروژه عمرانی کشور محسوب‌می‌شود. در این طرح، از تجربه اقدامات جهادی سال‌های ابتدای انقلاب اسلامی ایران الگو گرفته شد. این پروژه‌ها با مشارکت مردم مناطق مختلف انجام‌می‌شود که با نتایج بسیار مثبتی همراه خواهد شد.

در آخرین روزهای سال ۱۴۰۱ و در بررسی قانون بودجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازمان برنامه و بودجه را مکلف کردند در سال ۱۴۰۲ اعتبارات تأسیسات آبرسانی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار را بر اساس اعلام وزارت نیرو تأمین می‌کند.

بر اساس بند الحاقی ۲ تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۲؛ سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است ظرف ۶ ماه از ابلاغ این قانون کلیه روستاهای بالای بیست خانوار کشور را که دارای تنش کمی یا کیفی در تأمین آب شرب هستند و یا فاقد تأسیسات آبرسانی می‌باشند را براساس اعلام وزارت نیرو به طرح آبرسانی به تک روستاها و تکمیل مجتمع‌های اولویت‌دار کشور به شماره طبقه بندی ۱۵۰۳۰۰۳۰۰۶ اضافه نماید و ۲۰ درصد از کلیه اعتبارات طرح مذکور در سال ۱۴۰۲ را برای روستاهای اضافه شده به طرح اختصاص دهد.

اکنون گستره جهاد آبرسانی همه روستاها را در بر خواهد گرفت.