جزئیات چگونگی واگذاری خودروهای داخلی و خارجی به ایثارگران اعلام شد
جزئیات چگونگی واگذاری خودروهای داخلی و خارجی به ایثارگران اعلام شد
مدیرکل دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران به تشریح شرایط واردات خودروی خارجی و خودروهای داخلی ویژه ایثارگران پرداخت.

به گزارش گروه جامعه تیکنا؛  میثم اروز مدیرکل دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران، به تشریح شرایط واردات خودروی خارجی و خودروهای داخلی ویژه ایثارگران پرداخت.

اروز با اشاره به کلیات طرح اعطای خودرو به ایثارگران گفت: پس از ابلاغ قانون بودجه، با دستور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران آیین‌نامه اجرایی بند «و» تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۲ درخصوص واگذاری خودرو به ایثارگران در دستور کار دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گرفت و پس از تهیه پیش‌نویس به دولت ارسال شد. آیین‌نامه مذکور با بررسی در کمیسیون های تخصصی دولت نهایتاً در هیأت محترم وزیران تصویب و توسط معاون اول رئیس‌جمهور در تاریخ ۱۸ مردادماه سال جاری ابلاغ شد.

وی افزود: با پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثاگران و مساعدت دولت در این آیین‌نامه سود بازرگانی واردات خودرو برای ایثارگران با معافیت ۱۰۰ درصدی لحاظ  شد. در این طرح  ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدا برای جانبازان ۷۰ درصد (دو پا قطع یا دو دست قطع و یا قطع نخاع) تا سقف ۳۵ هزار یورو، سایر جانبازان ۷۰ درصد تا سقف ۳۰ هزار یورو و برای جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد ۲۵ هزار یورو در نظر گرفته شده است.

مدیرکل دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران مطرح کرد: سایر مشمولین ماده ۴۵، جانبازان ۲۵ تا ۴۹ درصد دارای محدودیت جسمی و حرکتی مورد تأیید کمیسیون پزشکی با الویت درصد جانبازی  و نیز آزادگان، فرزندان و همسران شهید معلول می‌توانند از طرح خودروی داخلی بهره‌مند شوند که برای هر کدام از این افراد ۲۵۰ میلیون وام قرض‌الحسنه با کارمزد ۴ درصد و اقساط ۶۰ ماهه در نظر گرفته شده است.

اروز ادامه داد: در حال مکاتبه با بانک مرکزی هستیم تا بانک‌های عامل پرداخت‌کننده وام مشخص شوند. توجه به این نکته ضروری است که در طرح اعطای خودروی داخلی به متقاضیان فقط وام ۲۵۰ میلیون تومانی واگذار می‌شود و متقاضی موظف است مابقی مبلغ خودرو را شخصاً پرداخت کند. از این رو  پس از اعلام جانبازان دارای محدودیت‌های جسمی و حرکتی توسط کمیسیون پزشکی بنیاد شهید لیست افراد به وزارت صمت ارسال می‌شود.

مدیرکل دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: وام‌های قرض‌الحسنه تنها مربوط به طرح خودروهای داخلی بوده و مشمول طرح خودروهای وارداتی نمی‌شود. همچنین قرار است طی مکاتباتی با وزارت صمت، نوع خودروی وارداتی (صفر و کارکرده) و سهم شرکت‌های خودروساز (داخلی) برای ما احراز شود.

وی مطرح کرد: براساس بند ۱۷ آیین‌نامه فوق الذکر درخصوص خودروهای وارداتی، تنها شرکت‌های مورد تأیید وزارت صمت مجاز به واردات خودروها هستند.

اروز با اشاره به اینکه این قانون به تازگی ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: طبیعتاً فرآیند اجرایی شدن این طرح نیازمند زمان بوده و در نهایت جزئیات طرح و سازوکار اجرایی آن طی روزها و هفته‌های آتی و پس از مکاتبه با وزارت صمت و بانک مرکزی توسط این دفتر به جامعه ایثارگران اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/