جزئیات افزایش ۲۰ درصدی یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی
جزئیات افزایش ۲۰ درصدی یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی
معاون امور رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات افزایش 20 درصدی یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی را تشریح کرد.

به گزارش گروه اققتصاد ایران و جهان تیکنا، علیرضا عسگریان در گفت‌وگویی در مورد جزئیات افزایش ۲۰ درصدی یارانه دهک‌های کم‌درآمد، اظهار داشت: بر اساس این طرح از امروز ۲۰ درصد به یارانه افراد یارانه‌بگیر تحت پوشش کمیته امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در قالب یک طرح آزمایشی آغاز می‌شود؛ یعنی ۴۰۰ هزار تومان یارانه این افراد به میزان ۴۸۰ هزار تومان شارژ می‌شود؛ البته این مبلغِ ۲۰ درصد اضافه به شرط این است که حداقل ۳۲۰ هزار تومان از این مبلغ، ظرف یک ماه یعنی تا ۱۵ تیر، از اقلام سبد استاندارد شامل ۱۱ قلم خریداری کرده باشند.

به گفته وی، هر یک از افراد مشمول کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی که از اعتبار یارانه‌ای خود به میزان ۳۲۰ هزار تومان از ۱۱ قلم سبد استاندارد خریداری کرده باشند، ۸۰ هزار تومان اعتبار اضافی برای آنها قابل برداشت می‌شود که به‌علاوه ۸۰ هزار تومان باقیمانده از یارانه آنها و جمعا برای هر نفر ۱۶۰ هزار نفر قابل برداشت می‌شود و همه اینها به شرطی است که در طول یک ماه یعنی از ۱۵ خرداد تا ۱۵ تیر ماه به میزان ۳۲۰ هزار تومان از اقلام کالاهای اساسی خریداری کرده باشند.

معاون امور رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه یارانه معیشتی در روز بیستم هر ماه واریز می‌شود، چگونه این ماه محاسبه می‌شود، گفت: یارانه افراد تحت پوشش ۱۵ هر ماه و زودتر واریز می‌شود که قبلاً برای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان بود، الان ۴۸۰ هزار تومان شارژ می‌شود، اما ۸۰ هزار تومان اضافه؛ یعنی ۲۰ درصد به شرطی قابل برداشت می‌شود که به میزان ۸۰ درصد این مبلغ یعنی ۳۲۰ هزار تومان از کالاهای سبد استاندارد خریداری کرده باشند.

عسگریان جمعیت یارانه بگیر کمیته امداد و سازمان بهزیستی را در مجموع بین ۷٫۵ تا ۸ میلیون نفر اعلام کرد که تقریبا با بعد خانوار ۳٫۳ نفری در قالب ۲ میلیون خانوار خواهند بود.

به گفته وی؛ ۶ فروشگاه زنجیره‌ای مانند کورش، هفت، گندم، جانبو، دیلی مارکت و رفاه و همچنین حدود ۴۸ هزار فروشگاه دیگر در سراسر کشور به این طرح پیوسته‌اند و افراد با خرید هر یک از ۱۱ قلم کالا شامل شیر، ماست، پنیر، گوشت، مرغ، ماکارونی، حبوبات، قند و شکر به میزان ۳۲۰ هزار تومان خریداری کنند، آنگاه ۸۰ هزار تومان اعتبار اضافه شارژشده در حساب آنها قابل برداشت می‌شود.

معاون امور رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برای اطلاع از میزان اعتبار اختصاص‌یافته یارانه، مردم می‌توانند نرم افزار «شما، شبکه ملی اعتبار» را نصب کنند و علاوه بر ملاحظه اعتبار باقیمانده یارانه خود می‌توانند فروشگاه‌های نزدیک و طرف قرارداد را شناسایی و از کالاهای موردنظر خریداری کنند.

عسگریان در مورد اینکه آیا امکان استفاده این طرح برای سایر دهک‌ها هم فراهم است، گفت: بله، کاملاً امکان‌پذیر است. ممکن است در همین ماه جاری یا در ماه‌های آینده برای سایر مردم هم این طرح یارانه اضافی برای کالابرگ برای سایر افراد هم اجرا شود که بستگی به میزان استقبال از این طرح دارد.

وی در مورد اینکه استقبال از طرح کالابرگ به میزان اندکی بوده است، گفت: در طرح کالابرگ هم طی دو ماه درحالی‌که هنوز معرفی و تبلیغ نشده بود، بیش از ۳۶۰ هزار خانوار از آن استقبال کردند. هم اکنون باید ببینیم میزان استقبال مردم از این طرح جدید کالابرگ دولت چگونه خواهد بود.

پایان پیام/