جایگزینی افراد با گریم صورت در کنکور امکان ندارد
جایگزینی افراد با گریم صورت در کنکور امکان ندارد
مشاور رئیس و مدیرکل حراست و حفاظت آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور ضمن هشدار به کلاهبرداران و متخلفان در آزمون سراسری گفت: برخی کلاهبرداران مدعی شده‌اند که می‌توانند افرادی را با گریم صورت جایگزین داوطلبان کنند؛ این ادعا به هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست چراکه هویت شرکت‌کنندگان در آزمون به دقت بررسی خواهد شد.

به گزارش گروه جامعه تیکنا، سازمان سنجش آموزش کشور روز پنجشنبه به نقل از مختار کاظم‌زاده اعلام کرد: طبق بررسی و گزارش‌های به دست آمده برخی از کلاهبرداران فضای مجازی و سوداگران آزمون سراسری با ادعای جایگزین کردن فردی به جای داوطلب کنکور در آزمون سراسری به روش گریم صورت و غیره، سعی در اغفال و جلب اعتماد و اخاذی از خانواده‌ها و داوطلبان را دارند؛ این در حالی است که تمامی اقدامات لازم برای احراز هویّت شرکت‌کنندگان در کنکور پیش‌بینی و درنظرگرفته شده است.

مدیرکل حراست و حفاظت آزمون‌ها با اشاره به قوانین مصوب از جمله قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون‌های سراسری، گفت: هرگونه تخلف در این زمینه نتایج جبران‌ناپذیری برای داوطلبان متخلف به دنبال خواهد داشت و این نوع اقدامات و نظایر آن طبق مفاد مواد ۱۱۳ و ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی از مصادیق کلاهبرداری و جعل هویّت بوده و اشد مجازات را در پی خواهد داشت و طبق مفاد مواد ۵۳۲ و ۵۳۶ تعزیرات قانون مجازات اسلامی با آن برخورد خواهد شد. همچنین متخلفان طبق مفاد مواد ۵، ۶، ۷ و ۸ قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون‌های سراسری، مجازات خواهند شد.

وی ادامه داد: دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی به خانواده‌ها و داوطلبان اعلام کرده‌اند که تمام حرکات و فعالیت‌های کلاهبرداران و سوداگران در فضای حقیقی و مجازی تحت کنترل بوده و رصد و پایش می‌شود و هرگونه همکاری داوطلبان، قبول‌شدگان سال‌های قبل کنکور و سایر دانشجویان دانشگاه‌ها در زمینه این تخلفات باعث بروز لطمه و صدمات جبران ناپذیر در مسیر زندگی متخلفان خواهد شد.

کاظم‌زاده ضمن آرزوی موفقیت برای داوطلبان تاکید کرد: با هوشیاری و آگاهی خانواده‌ها و داوطلبان، نقشه‌های سوداگران و کلاهبرداران خنثی خواهد شد.