ماموریت خاص جامعه علمی جهان
ماموریت خاص جامعه علمی جهان
در بیانیه پایانی کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی بر ایجاد رویکرد حمایتگرانه از مردم بی دفاع فلسطین و غزه توسط جامعه علمی جهان تاکید شد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، صبح امروز  کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی برای صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی در سالن شهید سلیمانی دانشگاه تهران برگزار شد.

در بیانیه پایانی این کنفرانس بر ایجاد رویکرد حمایتگرانه از مردم بی دفاع فلسطین و غزه توسط جامعه علمی جهان تاکید شد.

در متن بیانیه‌ آمده است:

یکی از غیرانسانی‌ترین تبعیض ها در جهان اعمال آپارتاید علمی بین انسان‌ها و جوامع مختلف است؛ زیرا رشد دانش و فناوری در جهان مدیون تمام جوامع است اگرچه ممکن است در نوع ایفای نقش ملت ها با همدیگر تفاوت هایی باشد. آپارتاید علمی، مسیر توسعه دانش را که می تواند جهانی امن برای فرزندان نوع بشر فراهم سازد، دچار مخاطره می کند و از ساخته شدن جهانی سالم برای زیستن انسان و محیط سعادت بشر برای انسان در این سیاره آبی با او، به مقابله بر می خیزد.

در ادامه این بیانیه، شرکت کنندگان تاکید کردند: از آنجا که توسعه علم در جهان مدیون همه جوامع است لذا اعمال تحریم و آپارتاید علمی را می توان ناعادلانه ناجوانمردانه ترین و غیراخلاقی‌ترین رفتار در این حوزه برشمرد؛ زیرا علم ارزشمندترین دستاورد انسانی است که به واسطه مجاهدت با ارزش ترین فرزندان آدمی که همانا دانشمندان هستند، پله پله و با آرزوی تغییر جهان به محیطی امن، صلح آمیز مرفع و سالم راه کمال و پیشرفت خود را طی کرده است.

بنابراین می توان گفت که وظیفه تمامی اندیشمندان، اساتید نخبگان و مراکز علمی و فناوری است که با گفتمان مشخص تلاش خود را به کار گیرند تا ضمن ناکام گذاشتن برنامه های غیراخلاقی و تبعیض آمیز در حوزه علم پرچمداری عدالت علمی و فناوری را در دستان با کفایت دانشمندان فرهیخته قرار دهند و اگر این رویداد مهم محقق شود با توجه به تغییراتی که در نظم جهانی در شرف وقوع است، این تغییرات، جهان را محیطی عادلانه تر برای همه ابنا بشر خواهد ساخت.

این بیانیه در ادامه یادآور می‌شود: از این رو با عنایت به مبانی عدالت خواهانه جمهوری اسلامی ایران و رسالت نخبگی اهل علم و در پایان این کنفرانس از تصمیم گیران و تصمیم سازان و نخبگان جهانی موارد ذیل را می خواهیم.

۱. با توجه به اینکه علم یک موهبت خدادادی است که تمام جوامع در تولید و تعالی آن به انحای مختلف نقش داشته اند، هیچکس حق ندارد با اعمال تحریم بر نشر دانش در جهان، ملت‌های دیگر را از مواهب یافته های علم و دانش محروم سازد، بنابراین آپارتاید علمی را به هر نحو ممکن و با هر انگیزه ای محکوم می کنیم.

۲. با توجه به محدودیت منابع غذایی در جهان و رشد مخاطرات در محیط های زندگی بشر به واسطه جنگ‌ها ترورها و حوادث طبیعی بهترین راه ایجاد امنیت روانی غذایی و دارویی برای انسان‌ها رشد علم در جوامع مختلف به صورت متوازن است و آپارتاید علمی یکی از موانع مهم در این مسیر است.

۳. راه برون‌رفت از مشکلات مرتبط با تحریم و آپارتاید علمی در جهان باور به عدالت در حوزه علم و دانش است و عدالت علمی فرصت‌هایی برای رایزنی توسعه جوامع فراهم می کند، بنابراین یکی از مطالبات اصلی نخبگان و شرکت کنندگان در این همایش اهتمام و تلاش برای تحقق عدالت علمی در جهان و در همه زمینه هاست و امروز نخبگان علمی جهان نمی توانند از بی عدالتی و ظلم علیه ملت مظلوم غزه بی تفاوت عبور کنند.

۴. سودجویی و تبدیل علم به عرصه قدرت طلبی و جلوگیری از دستیابی انسان‌ها به دستاوردهای علمی برای افزایش رفاه و ایجاد محیطی برای شکوفایی استعدادهای انسانی غیر انسانی ترین نوع تحریم است، زیرا مسیر رشد استعدادهای بی‌شماری را که می‌تواند منشأ خدمات ارزنده ای برای بشریت باشد، مسدود می‌سازد. بنابراین یکی دیگر از مطالبات این همایش پرهیز از سودجویی، قدرت طلبی و اعمال ظلم در سایه علم و فناوری است.

۵. رشد بی مهابای فناوری، هویت انسان‌ها را در برابر ماشین به چالش کشیده است و یکی از نگرانی های انسان آینده، به خطر افتادن هویت انسانی اوست که اعمال آپارتاید علمی می تواند این نگرانی بشری را تشدید کند، بنابراین شایسته است نخبگان جهانی برای فائق آمدن بر این چالش هویتی در برابر هرگونه اعمال آپارتاید علمی در جهان ایستادگی کنند.

۶. امروز شاهد هستیم که چگونه علم و فناوری در دست نظام سلطه ابزاری برای ظلم و کشتار مردم فلسطین و غزه شده است، ضمن محکوم کردن این رفتار غیرعادلانه، خواستار ایجاد رویکرد حمایت‌گرانه از مردم بی دفاع فلسطین و غزه توسط جامعه علمی جهان هستیم و توقف کشتار مردم بی‌گناه غزه یکی از خواسته های فوری نخبگان مخالف آپارتاید علمی است.

۷. نخبگان و دانشمندان وجدان‌های بیدار جامعه بشری هستند و عرصه علم، بیشترین وابستگی را به این قشر فرهیخته جوامع انسانی دارد؛ بنابراین شایسته است خود نخبگان و اندیشمندان به مقابله با آپارتاید علمی از هر نوع آن اقدام کنند.

انتهای پیام/