تیم ملی بسکتبال نتوانست از سد ساحل عاج بگذرد/ رویای المپیک بر باد رفت
تیم ملی بسکتبال نتوانست از سد ساحل عاج بگذرد/ رویای المپیک بر باد رفت
تیم ملی بسکتبال کشورمان با شکست در برابر ساحل عاج نتوانست سهمیه حضور در بازی‌های المپیک را به‌دست آورد.

به گزارش گروه ورزش تیکنا، تیم ملی بسکتبال ایران که در گروه G نوزدهمین دوره جام جهانی قرار دارد از ساعت ۱۳:۱۵ دقیقه امروز دوشنبه برای برگزاری دومین دیدار خود در این گروه به مصاف ساحل عاج رفت و با نتیجه ۷۱ به ۶۹ متحمل شکست شد.

ملی پوشان کشورمان که تا ۶ ثانیه مانده به پایان این دیدار از حریف پیش بودند و شانس رسیدن به پیروزی را داشتند، با خطای فنی و اعتراض به تصمیم داور سه پرتاب به حریف دادند که هر سه توپ وارد سبد شد و ایران با شکست نزدیک برابر ساحل عاج شانس حضور در المپیک را هم از دست داد.

نتیجه کامل دیدار تیم های ملی بسکتبال ایران و ساحل عاج به این شرح است:

** ایران ۶۹ – ساحل عاج ۷۱

(۲۰ بر ۱۵)، (۱۵ به ۲۲)، (۲۱ بر ۱۷)، (۱۳ به ۱۷)

**کوارتر نخست؛ ثبت اولین برد برای ایران در جام نوزدهم

هاکان دمیر سرمربی تیم ملی بسکتبال برای آغاز این دیدار از ترکیب جلال آقامیری، حسن علی‌اکبری، محمد امینی، پیتر گیرگوریان و بهنام یخچالی استفاده کرد.

بازیکنان ساحل عاج بعد از اینکه از دو حمله خود به نتیجه رسیدند موفق شدند از روی دو ضربه پنالتی اولین امتیازهای این بازی را به نام خود ثبت کنند. پیتر گریگوریان اولین امتیاز تیم ایران را در این بازی به دست آورد اما بلافاصله بعد از آن حمله بازیکنان ساحل عاج مجموع امتیازهای این تیم را به ۶ رساند.

در ادامه دفاع و اشتباهات فردی بازیکنان دو تیم باعث شد برای بیش از یک دقیقه امتیاز ۶ بر ۲ تابلو را تغییر ندهد تا اینکه ساحل عاج صاحب دو امتیاز شد و دوباره جریان بازی به کسب امتیاز برای هر دو تیم منجر شد.

بعد از شوت سه امتیازی محمد امینی، بازی با نتیجه ۱۱ بر ۹ به سود ساحل عاج در جریان بود که سرمربی تیم ملی بسکتبال ارسلان کاظمی را وارد زمین کرد. بعد از آن بود که محمد امینی با یک پرتاب سه امتیازی دیگر، تیم ایران را برای نخستین بار در این بازی و در این جام با نتیجه ۱۲ بر ۱۱ از حریف پیش انداخت. بازی با همین نتیجه در جریان بود که حمله ناکام بازیکنان ساحل عاج به یک فرصت برای تیم ملی ایران و سجاد مشایخی تبدیل شد تا با شوت سه امتیازی خود مجموع امتیازات مان را به ۱۴ برساند.

ارسلان کاظمی ونوید رضایی فر دیگر بازیکنان تیم ملی بسکتبال بودند که موفق به کسب امتیاز در این بازی شدند و اینگونه اختلاف امتیاز تیم ایران با حریف به ۵ امتیاز رساند. این اختلاف امتیاز باعث شد سرمربی تیم ملی ساحل عاج درخواست وقت استراحت داشته باشد در حالیکه دو دقیقه از این کوارتر باقی مانده بود. در بازگشت دو تیم به زمین اما دوباره ملی پوشان بسکتبال ایران موفق به کسب امتیاز شدند و در نهایت این کوارتر را با برتری ۲۰ بر ۱۵ خود تمام کردند.

بسکتبال

**کوارتر دوم؛ ایران متوقف شد

کوارتر دوم با گلزنی بازیکنان ساحل عاج آغاز شد. یک دقیقه و ۵۵ ثانیه از این کوارتر گذشت در حالیکه تیم ایران به خاطر از دست دادن موقعیت ها نه تنها امتیازی کسب نکرده بود بلکه ۲۱ به ۲۰ از حریف عقب هم افتاده بود.

در این لحظه پرتاب سه امتیازی بازیکن ساحل عاح اختلاف امتیاز را به چهار رساند. شوت زنی دوباره بازیکنان ساحل عاج آنها را تا امتیاز ۲۷ هم پیش برد. بعد از آن بود که اقدام سه امتیازی بهنام یخچالی اولین امتیاز تیم ایران در این کوارتر ثبت کرد.

بازی با نتیجه ۲۶ به ۲۹ در جریان بود که حامد حدادی اختلاف را به یک رساند اما برتری ساحل عاج در این تیم را تا برتری ۳۵ بر ۳۰ هم پیش برد. در این دقایق حامد حدادی به خاطر سه خطائه شدن تعویض شد که همین عصبانیت شدید این بازیکن را به همراه داشت. در نهایت این کوارتر با شکست ۲۲ به ۱۵ ساحل عاج به پایان رسید تا این تیم برنده ۳۷ بر ۳۵ نیمه نخست باشد.

**کوارتر سوم؛ ساحل عاج غافلگیر شد

در آغاز کوارتر سوم ساحل عاج مالکیت توپ و زمین را در اختیار گرفت و تقریبا این شرایط را تا سه دقیقه پایانی این کوارتر ادامه داد. در این مدت بازیکنان ایران هم توسط با روند دفاعی بهتر اجازه پیش روی زیادی به حریف ندادند و حتی در ادامه با هماهنگی بهتر در حمله و خطای کمتر در شوتزنی و به ویژه درخشش حامد حدادی در ریباندها و عملکرد قابل قبول یخچالی و مشایخی در پرتاب های سه امتیازی فاصله رقابتی و امتیازی خود را نزدیک تر کرده و حتی پیشی بگیرند طوریکه حریف شان را غافلگیر کردند.

مصدومیت بازیکن تیم ملی ساحل عاج به نام «کانه» از اتفاقات مهم این کوارتر بود که باعث شد او ادامه بازی را از دست بدهد.

**کوارتر چهارم؛ تسلیم در ثانیه های پایانی

کوارتر پایانی در شرایطی آغاز شد که تیم ایران با نتیجه ۵۶ بر ۵۴ از حریف خود پیش بود. این امتیاز در آغاز این کوارتر اما خیلی زود به تساوی منجر شد اما محمد امینی بلافاصله با یک شوت دو امتیازی دوباره تیم ایران را پیش انداخت. بلافاصله هم حدادی دو امتیاز دیگر به دست آورد تا فاصله امتیازی دو تیم به چهار برسد (۶۰ بر ۵۶).

بیش از نیمی از این کوارتر گذشته بود و تیم ایران به لطف دفاع انفرادی و تیمی بهتر و استفاده از موقعیت های حمله ۶۳ بر ۶۱ از حریف پیش بود اما در ادامه دو پرتاب آزاد ساحل عاج به این تیم کمک کرد تا نتیجه در عدد ۶۳ مساوی شود و خیلی زود با یک پرتاب سه امتیازی نتیجه را به سود خود کند

بازی در حالی با نتیجه ۶۶ بر ۶۳ به سود ساحل عاج در جریان بود که حامد حدادی به دلیل پنج خطائه شدن از زمین خارج شد. در همین شرایط حساس و در حالیکه یک دقیقه ۳۳ ثانیه به پایان بازی باقی مانده بود بهنام یخچالی با شوت سه امتیازی خود نتیجه را مساوی کرد تا امید دوباره در تیم ایران شکل بگیرد.

در ثانیه های پایانی پرتاب ارسلان کاظمی تیم ایران را ۶۹ بر ۶۸ پیش انداخت اما خطای بازیکنان ایران در ثانیه های پایانی دو پرتاب در اختیار ساحل عاج قرار داد که هر دو به ثمر نشست و به برتری ۱۷ بر ۱۳ این تیم در این کوارتر منجر شد.

بدین ترتیب تیم ملی بسکتبال ایران دیدار حساس برابر ساحل عاج را با نتیجه ۷۱ به ۶۹ واگذار کرد.

انتهای پیام/