تولید ۹۰ درصد نیاز داخلی تلویزیون در کشور/ صادرات یخچال ایرانی ۸۲ درصد رشد داشته است
تولید ۹۰ درصد نیاز داخلی تلویزیون در کشور/ صادرات یخچال ایرانی ۸۲ درصد رشد داشته است

به گزارش تیکنا، محسن شکرالهی مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت در برنامه میز اقتصاد سیما گفت: در حالی که نیاز کشور سالانه ۲ میلیون دستگاه تلویزیون است، اما سالانه ۱٫۸ میلیون دستگاه تلویزیون معادل ۹۰ درصد نیاز کشور تولید می‌شود. وی در مورد تولید کولر گازی نیز گفت: ۴ واحد تولیدی در کشور سالانه […]

به گزارش تیکنا، محسن شکرالهی مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت در برنامه میز اقتصاد سیما گفت: در حالی که نیاز کشور سالانه ۲ میلیون دستگاه تلویزیون است، اما سالانه ۱٫۸ میلیون دستگاه تلویزیون معادل ۹۰ درصد نیاز کشور تولید می‌شود.

وی در مورد تولید کولر گازی نیز گفت: ۴ واحد تولیدی در کشور سالانه ۲۵۰ هزار دستگاه کولرگازی تولید می‌کنند در حالی که نیاز کشور سالانه حدود ۸۰۰ هزار دستگاه کولرگازی است.

به گفته وی تولید ماکروویو،‌قهوه ساز و اسپرسو هم در داخل کشور شروع شده است.

شکرالهی یکی از درخواستهای تولید کنندگان لوازم خانگی را تامین به موقع مواد اولیه تولید و سرمایه در گردش عنوان کرد و گفت: در این زمینه از طریق اوراق گام اقدام می‌کنیم. همچنین در نامه وزیر صمت به بانک مرکزی،‌درخواست تامین ۸ هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش تولید کنندگان لوازم خانگی از طریق بانکها شده است.

مدیر کل صنایع لوازم خانگی همچنین در مورد تولید مشترک با کشورهای همسایه گفت: برنامه تولید مشترک لوازم خانگی با هدف صادرات با کشورهای همسایه شمالی،‌جنوبی و عراق در دستور کار داریم.

شکرالهی با بیان  این که صادرات یخچال در سال گذشته ۸۲ درصد رشد داشته و ۳۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور در پی داشته و کل صادرات کل لوازم خانگی در سال گذشته با ۲۴ درصد افزایش همراه شده است.

وی گفت: در حال حاضر ۶۰۰ واحد صنعتی در کشور به تولید لوازم خانگی مشغول هستند و صنعت لوازم خانگی در کشور رو به رشد است و در این زمینه ۲۷ خط تولیدی جدید در کشور در حال احداث است که ۴ خط جدید تولید لباسشویی، ۳ خط ظرفشویی،۳ خط تولید تلویزیون در دست احداث است.

به گفته مدیر کل صنعت لوازم خانگی نیاز این صنعت به لوازم تولید شامل فولاد،‌مس،‌مواد پلیمری و پتروشیمی ۱۵ هزار تن در سال است که اگر تولید کننده نتواند از بورس کالا تهیه کند از بازار آزاد تهیه می‌کند.

شکرالهی همچنین خاطرنشان کرد: ۶۵ تا ۷۰ درصد مواد اولیه لوازم خانگی در داخل کشور تامین و بقیه از طریق واردات تامین می‌شود در برخی موارد بالای ۹۰ درصد مواد اولیه لوازم خانگی در داخل تامین می‌شود.