تولید یک کرم گیاهی با اثر درمانی بر زخم سالک
تولید یک کرم گیاهی با اثر درمانی بر زخم سالک
یک شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه دارو و فرآورده‌های پیشرفته تشخیص و درمان، از تولید یک کرم گیاهی با اثر درمانی بر زخم سالک که در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، شبکه‌های بهداشت و کلینیک‌های پوست کاربرد دارد؛ خبر داد.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، نعمتی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان بهپاد طب ایرانیان با اشاره به اینکه هدف اصلی شرکت تولید داروهای تنظیم کننده سیستم ایمنی قابل استفاده در درمان بیماری های گوناگون با تأکید بر درمان سرطان، بیماری های عفونی، بیماری های التهابی مزمن و خود ایمن، تولید دانش فنی برای شناسایی، استخراج و فرمولاسیون ایمونومدولاتورها و تولید مکمل های تنظیم کننده سیستم ایمنی است؛ افزود: در حال حاضر یکی از حوزه های تخصصی فعالیت شرکت، شناسایی و استخراج ایمونومودولاتورهای گیاهی است. یکی از محصولاتی که جزء ایمونومدولاتورها گیاهی در آن مورد استفاده قرار گرفته است کرم ۱LeishG با اثر درمانی بر زخم سالک یا لیشمانوز جلدی است که در مراکز درمانی، بیمارستان ها، شبکه های بهداشت و کلینیک های پوست کاربرد دارد.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش دامنه این بیماری در چند سال اخیر در بسیاری از استان های کشور مانند ایلام، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و … کاربرد آن در داخل کشور بسیار فراوان خواهد بود همچنین کشورهای حوزه مدیترانه نیز به وفور به این بیماری مبتلا هستند و می توانند مصرف کننده این دارو باشند.

مدیرعامل شرکت بهپاد طب ایرانیان بیان کرد: فرآورده هایتک ۱LeishG که حاصل تحقیقات و مطالعات محققان و دانشمندان شرکت در بیش از ۲۰ سال گذشته است، مراحل انجام مطالعات آزمایشگاهی و بالینی را به پایان رسانده و در طی این مدت با انجام مطالعات بالینی مختلف فرمولاسیون آن بهینه شده است. اثربخشی فرآورده طبیعی ۱LeishG در زخم های کوچک ۱۰۰ درصد و در زخم های بزرگ مشابه داروی استاندارد خارجی است.

او ادامه داد: این محصول که از جنبه های مختلف در درمان لیشمانیوز جلدی موثر است ویژگی های منحصر به فردی دارد؛ از آنجایی که یکی از معضلا ت اصلی بیماری سالک، اسکار بجا مانده پس از درمان بیماری است، فرآورده ۱LeishG این ویژگی منحصر به فرد را دارد که علاوه بر درمان بیماری با خاصیت ترمیم کنندگی خود در زخم های کوچک و متوسط اسکار زخم را نیز ترمیم کند.

نعمتی افزود: همچنین ویژگی منحصر به فرد دیگر این محصول شکل دارویی آن است که بصورت کرم است؛ درمان روتین لیشمانیوز جلدی درحال حاضر استفاده از فراورده های تزریقی وارداتی است که استفاده از آن علاوه بر دردناک بودن تزریق در محل زخم، نیاز به تیم پرستاری داشته و استفاده از آن توسط خود بیمار ممکن نیست؛ اما از آنجا که این فراورده به شکل کرم فرموله شده است امکان استفاده شخصی به بیمار را می دهد و استعمال آن برای بیمار دردناک نخواهد بود.

این کارشناس فناور اذعان کرد: درحال حاضر تمامی فراوردهای درمانی سالک در داخل ایران داروهای شیمیایی وارداتی هستند که یا به صورت product Finish وارد شده یا ماده موثره آن وارد شده و در داخل کشور فرموله می شود. علاوه بر اثر گذاری تحریم ها بر واردات این محصولات هزینه تامین آن ها بسیار زیاد بوده اما فراورده ۱LeishG یک فراورده طبیعی و کاملا بومی بوده که برای فرمولاسیون آن نیاز به هیچ گونه ماده موثره وارداتی است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: از دیگر ویژگی های متمایز کننده این دارو از روش های درمان استاندارد عدم وجود عوارض جانبی می باشد؛ این دارو مجوزهای لازم از وزارت بهداشت را اخذ کرده و در حال ارائه به بازار است.