تولید کیت غربالگری ۵۶ بیماری برای نوزادان از سوی سازمان انرژی اتمی
تولید کیت غربالگری ۵۶ بیماری برای نوزادان از سوی سازمان انرژی اتمی
رئیس سازمان انرژی اتمی از تولید کیت غربالگری ۵۶ بیماری در نوزادان خبر داد.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه سلامت‌بنیان ۲ (نمایشگاه دارو و تجهیزات پزشکی دانش‌بنیان) در مصلای امام خمینی(ره) اظهار کرد: امروزه فرآیند تبدیل ایده به محصول در رشته‌های گوناگونی که مرتبط با حوزه هسته‌ای است نتایج بسیار مشهود و چشمگیری را ارائه کرده است به طوری که الان بیش از ۲۲ محصول از جمله رادیوداروها در فاز تحقیقات بالینی و پیش‌بالینی قرار دارد.

وی با بیان این‌که تولید رادیودارو مستلزم وجود صنعت هسته‌ای است، افزود: بدون غنی‌سازی، صنعت هسته‌ای معنایی ندارد. برخی که ادعا می کنند صنعت هسته‌ای باعث عقب‌ماندگی کشور از فرآیند توسعه شده باید به این نکته کلیدی توجه کنند که صنعت هسته‌ای شکافنده مسیر رشد و پیشرفت علم و فناوری است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ساده‌ترین دستاوردی که عرضه شده و مجوزهای لازم را از سازمان غذا و دارو گرفته، کیت غربالگری نوزادان است که یک تحول در حوزه بهداشت و درمان تلقی می‌شود زیرا با استفاده از یک کیت می‌توان ۵۶ نوع بیماری متابولیک را در نوزادان شناسایی کرد. خواهش ما از آقای عین‌اللهی این است که دستور بدهند استفاده از این کیت برای غربالگری نوزادان در کشور آغاز شود.

وی ادامه داد: نکته سوم، بحث حوزه پلاسماست که می‌تواند ـ علاوه بر استفاده از آن در بخش کشاورزی و صنعت ـ در قالب پلاسماتراپی برای درمان سرطان و زخم‌های بدخیم مانند دیابت مورد استفاده قرار بگیرد.