تولید کپسول قابل بلعیدن که در دستگاه گوارش آزمایش انجام می‌دهد
تولید کپسول قابل بلعیدن که در دستگاه گوارش آزمایش انجام می‌دهد
محققان موفق به ساخت پوششی شدند که روی سطح کپسول‌های قابل بلع قرار می‌گیرد. با این پوشش، کپسول در دستگاه گوارش سالم می ماند و می‌تواند به روده برسد و آزمایش‌های مورد نظر را در بافت روده انجام دهد.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا از تارنمای فیز، تشخیص و درمان بیماری‌های دستگاه گوارش می‌تواند بسیار تهاجمی و وقت گیر باشد. آزمایش های خون و مدفوع، بیوپسی، کولونوسکوپی، آندوسکوپی، اشعه ایکس، سی تی اسکن و تصویربرداری ام آر آی همگی اقداماتی زمان‌بر هستند اما اگر جایگزینی ساده برای آن باشد، قطعات تاثیر شگرفی در پزشکی خواهد داشت.

محققان آزمایشگاه حسگرها و محرک‌های MEMS دانشگاه مریلند (MSAL) در آمریکا کپسول قابل بلعیدن با یک فناوری بسته‌بندی جدید تولید کردند که می‌تواند از اجزای کوچک آن در محیط‌ خاص دستگاه گوارش محافظت کند.

این تیم تحقیقاتی در مقاله‌ای با عنوان Freestanding region-responsive bilayer for functional packaging of ingestible devices که در نشریه علمی Microsystems & Nanoengineerin به چاپ رسیده است، نشان دادند که چگونه این پوشش به نام FRRB می‌تواند از کپسول در حین حرکت در دستگاه گوارش و انجام وظایف پیچیده تشخیصی و درمانی مانند سنجش، نظارت و تحویل دارو محافظت کند.

مایکل استراکر از محققان این پروژه توضیح داد: دستگاه‌هایی به شکل کپسول با قابلیت بلع، نسل بعدی فناوری پزشکی هستند. این پوشش یک راه حل ساده و در عین حال زیبا برای یکی از چالش‌های اصلی توسعه این دستگاه‌ها است. می‌توان از آن برای توسعه طرح‌های خلاقانه جدید استفاده کرد که به محرک‌ها و حسگرهای حساس اجازه می‌دهد، بدون آسیب به مناطق مورد نظر دستگاه گوارش برسند.

وی افزود: شرکت‌های داروسازی برای رساندن دارو به بدن سال‌ها به مواد پاسخ‌دهنده به pH متکی بودند.اما این پوشش که در آسپرین نیز وجود دارد به اندازه کافی مستحکم نیست تا از یک کپسول قابل بلعیدن در برابر مایعات اسیدی و جامداتی که هنگام حرکت از طریق دستگاه گوارش در مسیر رسیدن به مقصد باآن مواجه می شوند، محافظت کنند. چنین ساختارهایی باید دست نخورده باقی بماند تا اجزایی مانند حسگر یا دارو در زمان مناسب باز شوند و آزاد شوند.

این محقق یادآور شد: این پوشش جدید که توسط گروه تحقیقاتی متمرکز بر سیستم‌های میکروالکترومکانیکی (MEMS) دانشگاه مریلند با سابقه طولانی تحقیقات پیشگامانه در مورد کپسول‌های قابل بلعیدن توسعه یافته، یک گزینه ایده‌آل است. می‌توان آن را به آسانی روی اجزای مختلف کپسول قابل بلعیدن اعمال کرد، می‌تواند به شکل‌های مختلفی ساخته شود و می‌تواند از آن اجزای شکننده داخل دستگاه گوارش محافظت کند تا زمانی که به مقصد مورد نظر خود برسند، سپس حل شوند تا بتوانند عملکردهایی را که برای آن‌ طراحی شده‌اند را انجام دهند.

رضا قدسی از دیگر محققان ایرانی این پروژه هم گفت: انتظار ما این است که این رویکرد تولیدی، پارادایم طراحی توسعه دستگاه‌ها و سیستم‌های میکرو/نانو/بیو کم تهاجمی را برای برنامه‌های نظارتی، درمان و پیشگیری مراقبت‌های بهداشتی گسترش دهد.