تولید نانوداروی ضدسرطان ایرانی با صرفه‌جویی ارزی سالانه ۲۵ میلیون دلار
تولید نانوداروی ضدسرطان ایرانی با صرفه‌جویی ارزی سالانه ۲۵ میلیون دلار
متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی به کمک دانش بومی در حوزه نانو موفق شدند، داروی ضد سرطان بدون عوارض جانبی داروهای معمول تولید کنند که سالانه ۲۵ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به دنبال دارد.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی به کمک دانش بومی در حوزه نانو موفق شدند، داروی ضد سرطان بدون عوارض جانبی داروهای معمول تولید کنند که سالانه ۲۵ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به دنبال دارد.

احمد پوراحدی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان اکسیر نانوسینا از طراحی و تولید داروهای ضد سرطان و مبتنی بر نانوفناوری خبر داد و گفت: شرکت دانش‌بنیان اکسیر نانو سینا فعالیت خود را از سال ۱۳۸۸ در حوزه تولید داروهای ضد سرطان آغاز کرده است. زمینه فعالیت این شرکت دانش‌بنیان، تولید داروهای نانویی و تولید داروی نانو میسلی و نانولیپوزومی است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از داروهای ضدسرطان خارجی که حدود هشت سال است در بازار ایران وجود دارد، دوکسوروبیسین لیپوزومال است که برای طیف گسترده‌ای از سرطان‌ها، به طور عمده برای سرطان سینه و سرطان خون استفاده می‌شود، البته نمونه معمولی این دارو، عوارض جانبی بسیار زیادی دارد.

این فناور افزود: چند سال پیش یک شرکت آمریکایی، دارویی را وارد بازار کرد که عوارض جانبی دوکسوروبیسین را کاهش داد و قیمت بسیار بالایی نیز برای آن در نظر گرفت اما خوشبختانه با تولید این دارو توسط متخصصان شرکت دانش‌بنیان اکسیر نانوسینا در عین برخورداری از کیفیت مشابه نمونه خارجی، قیمت تمام شده دارو برای بیماران تا یک سوم نمونه وارداتی کاهش یافت و تمام نیاز بیماران با استفاده از داروی ساخت ایران تامین می‌شود.

پوراحدی تصریح کرد: تا پیش از تولید دوکسوروبیسین نانو لیپوزومال توسط اکسیر نانو سینا، سازنده این دارو، یک شرکت آمریکایی بود و در هر ویال این دارو را بسته به نوع کشور از حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار به فروش می‌رساند اما با ساخت این دارو توسط متخصصان این شرکت دانش‌بنیان، ضمن تامین نیاز بیماران با عوارض جانبی کم‌تر به ویژه برای بیماران قلبی، زمینه برای کاهش خروج ارز نیز فراهم شده است.

وی به استفاده از فناوری نانولیپوزوم در داروی دوکسوروبیسین ساخت این شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: با تکیه به این فناوری، ماده دارویی فقط به سلول‌های سرطانی وارد می‌شود و سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد، به همین دلیل عوارض جانبی آن بسیار کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان اکسیر نانوسینا با بیان اینکه کار پژوهش و مطالعات فناورانه برای ساخت این دارو از یک دهه قبل توسط جمعی از متخصصان دانشگاهی این شرکت دانش‌بنیان آغاز شده است، یادآور شد: باوجود تمامی سخت‌گیری‌های وزارت بهداشت توانستیم تمامی مجوزها را اخذ کنیم و این محصول دانش‌بنیان اکنون نیاز بیماران سرطانی را تامین می‌کند.

پوراحدی به اشتغال ایجاد شده توسط این شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: اکسیر نانو سینا ۵۰ نفر نیروی انسانی دارد که بخش عمده ای از پرسنل، متخصصان و دارای تحصیلات تکمیلی هستند.

وی درمورد سهم تولیدات دانش‌بنیان از بازار داروهای ضد سرطان اشاره کرد و گفت: در ایران حدوود ۲۰ تا ۲۵ هزار ویال از همین دارو استفاده می‌شود. این شرکت دانش‌بنیان پنج سال است که موفق شده، کل نیاز کشور را تامین کند و زمینه‌ساز ذخیره سالیانه ۲۵ میلیون دلار سرمایه‌های ارزی کشور شود.

این فعال فناور درمورد ورود این شرکت دانش‌بنیان به حوزه صادرات با اخذ تاییدیه‌های بین‌المللی اظهار داشت: صادرات دارو دارای الزامات و بعضاً مشکلات خاص خود است؛ اما با وجود این مشکلات، این محصل در عراق و فیلیپین در حال ثبت است و به کشور سوریه صادرات مستمر دارد.

پوراحدی حمایت‌های گسترده برای ورود محصولات دانش‌بنیان به بازارهای بین‌المللی را ضروری دانست و افزود: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری همواره به شیوه‌های مختلف حمایت خود را از صادرات محصولات دانش‌بنیان نشان داده است، اما صادرات و ثبت محصول نیاز به مدارکی دارد که هزینه‌های زیادی به شرکت تحمیل می‌کند. حمایت در تامین مالی ثبت می‌تواند می‌تواند زمینه‌ساز ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار جهانی شود.