تولید محلول نگهداری بافت پیوندی برای اولین بار در ایران
تولید محلول نگهداری بافت پیوندی برای اولین بار در ایران
محلول نگهداری بافت پیوندی برای اولین بار در ایران توسط محققان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی تولید شد. این محلول موفق به کسب مجوز تولید از سازمان غذا و دارو شده است.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، پس از نزدیک به پنج سال تلاش و پیگیری، محلول نگهداری بافت پیوندی (کلیه و کبد) به عنوان اولین محصول موضوع سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) پژوهشگاه رویان و تأمین سرمایه لوتوس پارسیان موفق به اخذ کد ۱۶ رقمی IRC: Iran Registration Code (شناسه و پروانه ریز فراورده‌های دارویی) از سازمان غذا و دارو شد.

مراحل تحقیق و توسعه این محصول با برند ویسکانزینیل (WISCONSINIL) در شرکت زیست فناوران نیلفر انجام شد و راهبری محصول تا مرحله نهایی و تجاری‌سازی آن با مشارکت این شرکت و شرکت ژن آسا طب محقق شده است.

شروع تولید این فرآورده دارویی، دستاوردی مهم برای کشور است که حداقل نیاز مبرم بیمارستان ها و مراکز پیوند کشور برای این محصول سالیانه حدود ۱۰ هزار لیتر برآورد می‌شود؛ در حال حاضر این فرآورده دارویی فقط از طریق واردات تأمین می‌شود.

پیش بینی می‌شود با تولید داخلی محلول نگهداری بافت پیوندی، مصرف کشور بالغ بر ۱۷ هزار لیتر شود. صرفه جویی ارزی از محل تولید داخلی این محصول بیش از پنج میلیون دلار برآورد شده است.