تولید لباس تب نمای نوزادان برای اولین بار در ایران
تولید لباس تب نمای نوزادان برای اولین بار در ایران
یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با استفاده از نانو رنگدانه‌های هوشمند، لباس‌های تب‌نمایی را تولید کرد که در صورت بروز تب در کودکان تغییر رنگ می‌دهد.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با استفاده از نانو رنگدانه‌های هوشمند، لباس‌های تب‌نمایی را تولید کرد که در صورت بروز تب در کودکان تغییر رنگ می‌دهد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، زهرا بهروزی مدیرعامل شرکت دانش بنیان فناوران هوشمند نساج از تولید برند «بیرانو» در زمینه تولید و تکمیل منسوجات پیشرفته و نوآورانه خبرداد و گفت: این شرکت هسته های جدیدی با استفاده از دانش روز با هدف هوشمندسازی منسوجات با بهره گیری از نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی « B + Iran + O » ایجاد کرد که حاصل آن معرفی منسوجات آنتی باکتریال، ترموکرومیک، آبگریز و سوپرجاذب است.

وی با بیان اینکه شرکت دانش بنیان فناوران هوشمند نساج دارای ظرفیتی معادل ۱۰۰ هزار دوجین انواع منسوجات هوشمند در سال است، افزود: تب، واکنش دفاعی بدن و علامت یک بیماری است و ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود در کودکان می‌تواند علامت بیماری مهمی باشد، به ویژه در مواردی که تب طول بکشد یا تکرار شود و در زمان معین تشخیص داده نشود منجر به اتفاقات خطرناک برای کودکان شده و سلامتی آنها را به خطر بیندازد.

این فناور با تاکید بر اینکه این محصول نمونه مشابه داخلی نداشته است، یادآور شد: با توجه به اینکه بچه‌ها قادر نیستند وضعیت جسمی خود را به خوبی توصیف کنند، شاید تشخیص تب داشتن یا نداشتن کودک، برای پدر و مادر کاری دشوار باشد؛ والدین می توانند به وسیله لباس کودک تب نما، تب فرزند خود را سریع تشخیص داده و بعد از آن برای درمان آن اقدام کنند.

بهروزی تصریح کرد: رنگ لباس های تب نمای بیرانو هنگامی که دمای بدن کودک از ۳۷ درجه سانتیگراد بالاتر می رود، به آرامی تغییر رنگ می دهد و با افزایش دما به بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد برسد، کاملا سفید می شود، پس از معالجه کودک و رفع خطر تغییر رنگ لباس به حالت اولیه به والدین نشان می دهد که شرایط کودک به حالت طبیعی برگشته است.
وی یادآور شد: پروژه لباس کودک تب نما از بطن یک ضرورت اجتماعی ایجاد شده است و دارای سه بعد اصلی، بعد فیزیکی، بعد فناوری نوین و بعد هوشمندی است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان فناوران هوشمند نساج در خصوص بُعد فیزیکی لباس کودک تب نمای بیرانو گفت: این لباس بافته شده از مرغوب‌ترین نوع نخ است که منسوج استفاده شده در آن نخ پنبه بوده و کاملا از بدن و پوست حساس کودکان محافظت می کند و مانع از بروز حساسیت می‌شود.

بهروزی ادامه داد: همچنین در بُعد فناوری نوین نیز فناوری ترموکرومیکی به کار رفته، با استفاده از بهترین مواد اولیه تهیه شده است که با تلاش شبانه‌روزی گروه تحقیق و توسعه (R&D ) مجموعه بیرانو کاملا بر روی منسوج تثبیت شده اشتو با هیچ نوع شست وشویی ازبین نمی‌رود و در آخر بُعد هوشمندی لباس تب‌نمای هوشمند بیرانو، شرایط محیط را حس کرده و خود را با آن سازگار می‌کند و قادر به انجام وظایف بر اساس یک طرح از پیش تعیین شده است.

وی لباس‌های تب‌نما را از جمله منسوج هوشمند تولیدشده نام برد و تصریح کرد: این منسوجات قادرند در دمای بالای ۳۷ درجه سانتی‌گراد تغییر رنگ ‌دهند. این منسوجات در قالب لباس‌ها، جوراب و کلاه تولید شده‌اند و به راحتی دمای بالای بدن را نشان می‌دهند.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه این لباس برای کودکان تولید شده است، افزود: لباس برای کودکانی که دمای اتاق ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد، پاسخ می‌دهد و در صورتی که کودک در کنار سیستم‌های حرارتی باشد، ممکن است پاسخ ندهد.