تولید سیستم «ویدئوچک» ورزشی در کشور
تولید سیستم «ویدئوچک» ورزشی در کشور
یکی از دغدغه‌ها و رویاهای اهالی ورزش، وجود سیستم ویدئوچک (بازبینی تصاویر) ورزشی است در این راستا یک شرکت خلاق فناور، تولید بومی سیستم ویدئوچک ورزشی در رشته والیبال و بسکتبال را رقم زده است.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، به همت یک شرکت خلاق فناور، تولید بومی سیستم ویدئوچک (بازبینی تصاویر) ورزشی در رشته والیبال و بسکتبال رقم خورده و این سیستم این روزها در رشته فوتبال نیز در مرحله آزمایش قرار دارد و کاربرد آن در فوتبال کشور، دستاورد مهم و قابل توجهی خواهدبود.

سعید محمدی، مدیرعامل شرکت پیام رسانان این شرکت خلاق در خصوص نحوه عملکرد این سیستم گفت: سیستم ویدئوچک برای بازبینی تصاویر در مسابقات ورزشی مختلف کاربرد داشته و به نوعی یکی از اعضای تیم داوری در مسابقات محسوب می‌شود و به داوران برای تصحیح رای اشتباه شان کمک می کند.

وی ادامه داد: شرکت پیام رسانان، یکی از چهار شرکت سازنده این سیستم در جهان است و در قاره آسیا هیچ رقیبی ندارد و در کنار ما، شرکت های Genius Sport و Hawk-Eye از انگلیس و شرکت TDS از لهستان، از تولیدکنندگان این نوع از سیستم های ویدئوچک به شمار می آیند و نکته قابل توجه این است که این شرکت ها به علت تحریم به ایران، محصولی نمی‌فروشند و ما با تولید بومی این محصول عملا کشور را در این حوزه خودکفا کرده ایم.

مدیرعامل شرکت پیام رسانان با بیان اینکه از این نوع از سیستم ویدئوچک تنها یک نمونه در کشور موجود است، گفت: تنها سیستم ویدئوچکی که در حال حاضر، در کشور وجود دارد، سیستمی است که توسط فدراسیون والیبال در سال ۲۰۱۴ از شرکتData Project ایتالیایی خریداری شده که سالیانه مبلغ شش هزار یورو بابت حق لایسنس از ایران دریافت می کند. البته این شرکت هم زیر مجموعه شرکت Genius Sport انگلیس قرار گرفته است.

محمدی در خصوص قیمت تمام شده این محصول عنوان کرد: تولید بومی این سیستم، صرفه جویی ارزی قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت چرا که هزینه تمام شده تولید آن تقریبا نصف قیمت سیستم های اروپایی است و در عین حال، همان کیفیت را ارائه می‌کند، دوربین های این سیستم، ساخت آلمان است و رقبای خارجی هم از همین برند آلمانی استفاده می کنند.

به باور او، فارغ از مسائل مالی و هزینه تمام شده، دیگر مزیت این سیستم در مقایسه با نمونه های خارجی، دسترس پذیری راحت تر آن است و تنها شامل یک دستگاه رایانه می شود؛ این در حالی است که نمونه مشابه آن از یک سیستم مرکزی و دو server تشکیل شده است که این امر، دسترس پذیری و حمل سیستم را دشوارتر می‌کند. مضاف بر این، سیستم بومی تمام زبان های دنیا را هم پوشش می دهد.

محمدی، همچنین با بیان اینکه از امسال صادرات سیستم ویدئوچک به خارج نیز آغاز شده است، گفت: تیم ما برای نصب سیستم ویدئوچک اواخر هفته راهی کشور بحرین می‌شود و به جز بحرین با مشتری های دیگری از سایر کشورها هم برای صادر کردن این محصول در حال مذاکره هستیم.

او ادامه داد: این محصول از تاییدیه شرکت خلاق برخوردار است و سابقه فروش و اجاره سیستم در مسابقات والیبال و بسکتبال را در کارنامه خود دارد و در جام ملت های آسیا که در ارومیه برگزار شد، مورد استفاده قرار گرفت؛ البته علیرغم اینکه شاخه اصلی فعالیت این سیستم، در سال‌های گذشته در ورزش والیبال بوده با این حال، در ورزش فوتبال هم مورد آزمایش قرار گرفته است.