تولید سیستم «آتش خاموش‌کن‌ آیروسل» در حوزه اطفای حریق
تولید سیستم «آتش خاموش‌کن‌ آیروسل» در حوزه اطفای حریق
متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید «آتش خاموش‌کن‌ آیروسل» در حوزه اطفای حریق شدند.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، سیستم اطفای حریق آیروسل شامل ذرات جامد متراکمی از مواد شیمیایی است که پس از فعال سازی تبدیل به مه غلیظ از ذرات میکرونی با اندازه کوچک تر از ۱۰ میکرون می شود. این ذرات ریز از طریق واکنش شیمیایی و پیوند با مولکول های آتش، بدون کاهش اکسیژن محیط، آتش را خاموش می کنند.

رضا ماندگار مدیرعامل شرکت آذر دانش درنیکا در خصوص محصولات این شرکت و کاربرد آنها گفت: محصول تولیدی ما «آتش خاموش‌کن‌ آیروسل» است که در حوزه اطفای حریق کاربرد دارد.

وی ادامه داد: از این محصول در اماکن باز و بسته استفاده می‌شود و مزیت آن نسبت به محصولات اطفای موجود این است که سیستم خودکار و اعلام حریق راحت بر روی آن وصل شده و نیاز به شارژهای چند ماهه و سالانه ندارد و حتی اگر تا ۱۵ سال بدون استفاده بماند نیازی به تعمیر و نگهداری و شارژ پیدا نمی‌کند، همچنین آلودگی بعد از اطفا در این تولید وجود ندارد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: گاز خروجی آن در هنگام اطفا نیز بر موجودات زنده بدون ضرر و روی محیط زیست تأثیری ندارد، همچنین نسبت به باقی اطفاکننده‌ها مقرون به صرفه‌ است.

ماندگار در خصوص بزرگ‌ترین یا مهم‌ترین دستاورد این مجموعه بیان کرد: با توجه به این که تا مدتی قبل، این محصول وارداتی بوده و از این طریق ارز بسیاری از کشور خارج می‌شده، با تحقیقات بسیار موفق به ساخت آن و جلوگیری از خروج ارز از کشور شدیم.

وی افزود: ما محصول را به طور کاملا بومی و بدون وابستگی دانش و مواد اولیه آن به خارج از کشور، عرضه می‌کنیم؛ یعنی فرآیند فناوری و دانش به طور انحصاری در اختیار مجموعه ما است و این موضوع که وابستگی به خارج از کشور را در خصوص اطفای حریق از بین بردیم، بسیار مهم است.

این فعال حوزه علم و فناوری در خصوص رقم اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده توسط این مجموعه گفت: در مجموعه ما به صورت مستقیم پنج نفر و به طور غیرمستقیم نیز در صورت بازاریابی مناسب حدود ۶۰ نفر همکاری می‌کنند.

ماندگار همچنین در خصوص حمایت‌های مورد انتظار از معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: برای خرید زمین کارگاه و دریافت پروانه بهره‌برداری نیاز به حمایت داریم، همچنین به دریافت تسهیلات برای توسعه مجموعه خود نیازمندیم.