تولید داروهای خاص با راه‌اندازی پژوهشکده شیمی‌دارویی
تولید داروهای خاص با راه‌اندازی پژوهشکده شیمی‌دارویی
زمانیان گفت: پژوهشکده شیمی‌دارویی با هدف رفع نیازهای داخلی و خودکفایی در تولید داروهای خاص در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران آغاز به کار کرد.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، حسن زمانیان، رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت: پژوهشکده شیمی‌دارویی با هدف رفع نیازهای داخلی و خودکفایی در تولید داروهای خاص در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران آغاز به کار کرد.

وی افزود: طبق آمار موجود سالانه حدود ۳ میلیارد دلار ارز برای واردات دارو و مواد اولیه و حدواسط دارویی به کشور هزینه می‌‎شود. بخش قابل توجهی از این واردات مربوط به مواد اولیه و یا حد واسط دارویی و بهداشتی است که عمدتاً توسط صنایع شیمیایی و دارویی و آرایشی بهداشتی در کشور به محصولات نهایی تبدیل می‌شوند.

معاون وزیر علوم با تاکید بر هم‌افزایی این پژوهشکده با سایر موسسات فعال در حوزه شیمی دارویی اظهار داشت: کسب و ایجاد دانش فنی تولید بسیاری از این مواد نیاز به توسعه و گسترش کیفی و تخصصی شدن پژوهشکده ‎های فعال در این حوزه دارد. بر همین اساس ایجاد پژوهشکده شیمی دارویی در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران می‌تواند با سایر مراکز و موسسات فعال در زمینه تولید مواد اولیه و حدواسط دارویی هم‌افزایی داشته باشد.
معاون وزیر علوم درباره اهداف و سیاست‌های اصلی راه‌اندازی پژوهشکده شیمی دارویی توضیح داد: یکی از اهداف و سیاست‌های اصلی راه‌اندازی پژوهشکده شیمی دارویی، انجام تحقیقات و پژوهش ‎های کاربردی و توسعه ‎ای برای ایجاد و توسعه دانش‌ فنی تهیه و تولید مواد اولیه و حدواسط صنایع دارویی و بهداشتی است.

زمانیان ادامه داد: همچنین انجام تحقیقات بنیادی و توسعه مرزهای دانش با هدف ایجاد و گسترش محصولات و فرایندهای نوین در حوزه صنایع دارویی و بهداشتی، تربیت و پرورش نیروهای متخصص و کارآمد در زمینه صنایع دارویی و بهداشتی از طریق برگزاری دوره‎‌های تحصیلات تکمیلی، دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت و کارگاه‌‎های آموزشی عمل، تقویت روحیه همکاری و فعالیت‎‌های علمی و فناوری گروهی و ایجاد آزمایشگاه های پژوهشی، تخصصی و مرجع، از دیگر اهدافی است که در این پژوهشکده دنبال می‌شود.

زمانیان درباره مشکلات و معضلات صنایع دارویی و بهداشتی از جمله وارداتی بودن اغلب مواد اولیه و تجهیزات و حتی فناوری‎‌های مرتبط گفت: ارزبری بالای مواد اولیه و حدواسط دارویی، سنتی بودن دانش ها و فناوری‎ ها و گسترش نیافتن واحدهای تحقیق و توسعه در این صنایع و نیاز اساسی به انجام پژوهش های کاربردی و توسعه ای در صنایع دارویی و بهداشتی کشور، از معضلات کشور است. با توجه به وجود ظرفیت‌های مناسب و کارآمد در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران رسیدن به اهداف پژوهشکده شیمی دارویی، بسیار ارزشمند خواهد بود.

گروه‌های پژوهشکده شیمی‌دارویی

معاون وزیر علوم با بیان این‌که پژوهشکده شیمی دارویی با چهار گروه پژوهشی «سنتز ترکیبات دارویی آلی»، «سنتز ترکیبات دارویی معدنی»، «داروهای گیاهی» و «فرمولاسیون و افزایش مقیاس مواد دارویی» فعالیت خواهد داشت، تاکید کرد: درگروه سنتز ترکیبات دارویی آلی پژوهش‎ های مرتبط به سنتز مواد اولیه، حد واسط‌ها و مواد موثره دارویی آلی انجام خواهد شد. گروه سنتز ترکیبات دارویی معدنی تحقیقات مربوط به سنتز مواد اولیه، حد واسط‎ ها و مواد موثره دارویی معدنی پیگیری می‌شود.

وی افزود: گروه داروهای گیاهی پژوهش های مرتبط با استخراج، شناسایی و خالص سازی مواد موثره گیاهان دارویی و ترکیبات طبیعی که دارای کاربردهای دارویی و بهداشتی-آرایشی هستند انجام می‌شود و گروه فرمولاسیون و افزایش مقیاس مواد دارویی در مورد فرمولاسیون داروها، شکل ‎دهی و افزایش مقیاس (کسب و تکمیل دانش فنی تولید نیمه صنعتی و صنعتی) و در نهایت مستندسازی دانش فنی (بررسی توجیه فنی و اقتصادی ترکیبات حاصل در پروژه ‎ها و ارزش گذاری دانش فنی) فعالیت خواهد داشت.

زمانیان با بیان این‌که پژوهشکده فناوری‏ های شیمیایی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از ابتدای تاسیس سازمان در زمینه تولید مواد اولیه دارویی و استخراج مواد موثره گیاهان دارویی فعالیت های قابل توجهی انجام داده است، گفت: برخی از طرح های نیمه صنعتی اجرا شده در این پژوهشکده در حوزه شیمی دارویی بوده و با توجه به امکانات موجود همچنین امکان گرفتن خدمات آزمایشگاهی از سایر مراکز و موسسات، از ظرفیت های موجود در بخش های مختلف سازمان و کشور در این خصوص استفاده خواهد شد.

وی افزود: طرح‌هایی از جمله تولید اسید سالیسیلیک در مقیاس ۱۰ کیلو در هر بچ، طراحی و ساخت دستگاه استخراج جامد- مایع، تهیه آلژینات دندانپزشکی، تولید نیمه صنعتی صمغ گزانتان، تهیه ماده دارویی فروس فومارات، تولید نیمه صنعتی بنتون ۳۴ و ژلتون و تولید نیمه صنعتی دایکون (سدیم دی استات)؛ طرح های نیمه صنعتی هستند که در پژوهشکده فناوری های شیمیایی در حوزه شیمی دارویی اجرا شده است.