تولید بزرگ‌ترین مشعل یک تکه جهان در ایران برای صادرات به روسیه
تولید بزرگ‌ترین مشعل یک تکه جهان در ایران برای صادرات به روسیه
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری در سفر به اصفهان از محصولات یک شرکت دانش‌بنیان توانمند در تولید مشعل‌ها و بویلرهای پیشرفته و کم‌آلاینده دارای بازدهی بالا بازدید کرد.

به گزارش گروه اقتصاد دانش بنیان تیکنا، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری با حضور در شرکت دانش‌بنیان پاکمن از دستاوردهای فناورانه این شرکت در حوزه مشعل‌ها و بویلرهای صنعتی بازدید کرد.

هلدینگ دانش بنیان پاکمن دارای پنج برند پاکمن، چیلمن، رادمن، رومن و گرینمن، محصولات دانش‌بنیان پیشرفته ای را به بازار ارائه می‌کند که در حوزه تاسیسات و تجهیزات و خدمات مهندسی در زمینه های سیستم های گرمایشی، سرمایشی، احتراق و اشتعال، شیرین سازی و تصفیه آب و همچنین تاسیسات گلخانه‌های صنعتی کاربرد دارند.

این شرکت دانش‌بنیان، بیش از ۱۶۸ قلم محصول شامل بویلر، مشعل، چیلر و … را منطبق با نیاز مشتریان و صنایع و فناوری های روز دنیا با کاربری‌های شهری، صنعتی، اداری و … تولید و بسیاری از نیازهای فناورانه و تحریمی را به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه کرده که بیش از ۸۰درصد این تولیدات به بازارهای جهانی راه یافته اند و از این میان بیش از ۱۳۰ محصول صادر شده‌اند.

این تولیدات با محصولات برندهای صاحب نامی از کشورهای دارای سابقه چندین ساله در این حوزه از جمله آلمان رقابت می کند.

تولید هریک از مشعل‌های صنعتی با توجه به محدودیت‌های وارداتی و تحریمی دارای ارزآوری قابل توجهی بوده است که به طور میانگین از خروج حداقل چهار هزار یورو ارز از کشور جلوگیری می‌کند. نمونه‌های ساخت داخل با قیمتی یک‌پنجم نمونه‌های آلمانی و در عین کیفیت و کارایی هم‌پای نمونه‌های وارداتی، به بازار عرضه می‌شود و در حالی که قیمت تمام شده یک دستگاه آلمانی حداقل ۱۲ هزار یورو است، تولیدات این شرکت با قیمت میانگین ۳۵۰۰ یورو عرضه می‌شود.

یکی از منحصر به‌فردترین محصولات دانش‌بنیان این شرکت، بزرگ ترین مشعل یک تکه جهان است که به طور اختصاصی برای بازار کشور روسیه طراحی و به این کشور صادر می شود. تولیدات پاکمن در حوزه‌ مشعل‌های هوشمند کم آلاینده و با راندمان بالا مبتنی بر فناوری روز دنیا محدود نبوده و محصولاتی همچون بویلر چگالشی، مشعل های مادولار سوخت طبیعی، پکیج تزریق گاز دی اکسید کربن، مشعل مولتی فلیم با راندمان بالای ۹۷ درصد بدون آلایندگی از جمله دیگر تولیدات شرکت دانش‌بنیان پاکمن به شمار می‌روند.

تولیدات مجموعه دانش‌بنیان پاکمن عمدتاً در لبه فناوری جهانی هستند و توسط متخصصان و فناوران این شرکت دانش‌بنیان، با دانش فنی و نوآوری داخلی، طراحی تولید و توسعه پیدا کرده‌اند.

با توجه به این‌که تجهیزات حراراتی از جمله محصول مشعل سهم ۴۰درصدی در آلایندگی جهانی را به خود اختصاص می‌دهد، استفاده از پیشرفته ترین و کارآمدترین فناوری‌ها برای افزایش کارایی، دسترسی به حدأکثر راندمان و پایین‌ترین میزان آلاینده‌های خروجی، از نکات حائز اهمیت در تولید این محصول به شمار می‌رود. پاکمن نیز با هدف کاهش گازهای آلاینده و افزایش بازدهی محصولات با تولید محصولات فناورانه موفق شده است ضمن اخذ تاییدیه‌ها و گواهینامه‌های بین المللی صادرات این محصولات به کشورهای حوزه CIS و کشورهای همسایه ایران را مبتنی بر جدیدترین استانداردهای تعریف شده در حوزه آلایندگی، استانداردهای ملی و بین المللی ۷۵۹۵ صورت بدهد.

با توجه به این که بخش عمده گرمایش جهانی ناشی از انتشار دی اکسید کربن توسط مشعل‌ها و بویلرها صورت می‌گیرد، کشورهای توسعه یافته عامل اصلی ان هستند و برای کاهش میزان آلایندگی و افزایش راندمان احتراق، از فناوری‌های روزآمد بهره می‌برند و درصدد ارتقای محصولات خود هستند.

تا پیش از این فناوری ساخت و تولید مشعل‌های دانش‌بنیان این شرکت، منحصر به چند کشور غربی بوده و نمونه‌هایی از این تولیدات تنها توسط کشور آمریکا و آلمان تولید می‌شوند.

در راستای کاهش آلایندگی و ارتقای میزان کارآمدی محصولات، استفاده از منابع انرژی همچون هیدروژن در دنیا با استقبال مواجه شده است و تولیدات جدید به سوی استفاده از منابع هیدروژنی سوق یافته‌اند. رشد روز افزون تولید مشعل های هیدروزنی نشان دهنده افزایش تقاضای هیدروژن به عنوان یک سوخت پاک است و بر همین اساس مشعل های جدید شرکت پاکمن با تکیه به بخش تحقیق و توسعه شرکت، مبتنی بر این سوخت طراحی شده‌اند و نمونه های جدید تولیدشده، از قابلیت استفاده ترکیبی هیدوژن و گاز طبیعی برخوردار هستند. می توانند گاز طبیعی مخلوط با هیدروژن را بسوزانند.

در حال حاضر نزدیک ۲۰۰ نفر در این مجموعه دانش بنیان کار می کنند که بیش از ۳۰ درصد این افراد در مقاطع کارشناسی ارشد به بالا دانش آموخته شده اند.