توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از گرمازدگی در کودکان زیر پنج سال
توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از گرمازدگی در کودکان زیر پنج سال
رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: شیرخواران و کودکان زیر ۵ سال گروه سنی هستند که نسبت به تغییرات دمای محیط آسیب‌پذیرترند و باید مراقبت بیشتری در این شرایط دریافت کنند.

به گزارش گروه جامعه تیکنا؛ حمیدرضا لرنژاد رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان این‌که با افزایش دمای هوا در تابستان و به‌خصوص در مناطق گرمسیری توجه به توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از گرمازدگی ضروری است، گفت: افزایش دمای بدن و داغی و قرمزی پوست، فرورفتگی چشم‌ها، استفراغ یا اسهال و کم شدن ادرار، نبض ضعیف و تنفس تند، گریه و بی‌قراری و تحریک‌پذیری و بی‌حالی و کاهش هوشیاری علائم گرمازدگی در کودکان است.

وی در خصوص علل بروز گرمازدگی در کودکان، اظهار داشت: کم بودن توانایی بدن برای تنظیم دما، مصرف کم مایعات و شیر، پوشیدن لباس زیاد و تنگ، غفلت از کودک و رها شدن در فضای بسیار گرم و بسته نظیر خودرو، مصرف برخی دارو‌ها، ابتلا به برخی بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت کودکان، بیماری فیبروزکیستیک (cystic fibrosis)، بیماری‌های کلیوی، اسهال مزمن و برخی موارد دیگر مانند کم‌وزنی یا اضافه‌وزن در بروز گرمازدگی در کودکان مؤثر هستند.

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان این‌که مهم‌ترین خطر در گرمازدگی کودکان خطر کم‌آبی است که در صورت عدم مراقبت کافی حتی می‌تواند منجر به مرگ در کودک شود، گفت: زمانی که کودک دچار کم‌آبی می‌شود، ابتدا بی‌قرار و تحریک‌پذیر می‌شود و اگر کم‌آبی ادامه پیدا کند کودک خواب‌آلوده یا دچار عدم هوشیاری می‌شود.

لرنژاد افزود: کودکی که خواب‌آلودگی غیرعادی یا عدم هوشیاری دارد، در معرض خطر است و فوراً باید با اورژانس تماس بگیرید و به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل شود.

وی توصیه‌های درمان و مقابله با گرمازدگی را چنین تشریح کرد: لباس‌های کودک را کم کرده و از لباس‌های گشاد و نخی استفاده کنید. کودک را از نظر تاریخچه تب، احساس داغی و یا درجه حرارت زیر بغل بالای ۳۷.۴ درجه سانتی‌گراد کنترل کنید.

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان این‌که خودداری از بردن کودکان به بیرون از منزل و محیط‌های شلوغ و زیر آفتاب در ساعت‌های اوج گرما و قرار دادن کودک گرمازده در آب ولرم و محیط خنک با تهویه مناسب توصیه دیگر مقابله با گرمازدگی کودکان است، گفت: از کمپرس سرد روی گردن، کشاله ران و زیر بغل، کودک استفاده کنید. دادن مایعات فراوان و در شیرخواران افزایش دفعات شیردهی، بهترین راه برای جبران کم‌آبی است. راه پیشگیری از کم‌آبی در یک شیرخوار یا کودک این است که به او ORS یا مایعات کم‌نمک و خنک بدهید.

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت در پایان توصیه کرد: هر مقدار مایعی که کودک بخواهد باید تا زمانی که وضعیت کودک بهبود یابد به او بدهید و از دارو‌ها در زمان کم‌آبی و گرمازدگی استفاده نکنید.

انتهای پیام/