توانمندی ایران در تولید ۷۰ درصد مواد اولیه دارویی
توانمندی ایران در تولید ۷۰ درصد مواد اولیه دارویی
موسوی از توانمندی ایران در تولید حدود ۷۰ درصد مواد اولیه دارویی کشور خبر داد و گفت: ایران ظرفیت زیادی برای تولید مواد اولیه دارویی همانند صنعت نفت و پتروشیمی دارد و می‌تواند به قطب تولید مواد موثره و اولیه دارویی در دنیا تبدیل شود.

به گزارش گروه جامعه تیکنا، محمد رضا موسوی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب بازاریابی دارویی در جمع خبرنگاران که در محل سندیکا برگزار شد، افزود:مواد اولیه دارویی سهم به سزایی در خودکفایی صنعت دارویی کشور دارد. از همین رو، شرکت‌های دارویی داخلی تلاش کرده‌اند در این سال‌ها با تولید ماده اولیه دارویی، تا حدود زیادی از وابستگی به واردات مواد اولیه خارج شوند.

وی ادامه داد: تبدیل شدن ایران به قطب تولید مواد موثره و اولیه دارویی می تواند ثروت عظیم و اشتغال فوق العاده ای را برای کشور به همراه داشته باشد.

موسوی تاکید کرد: مواد دارویی به دلیل استراتژیک بودن و اهمیت آن در بخش درمان باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا در کشور ظرفیت‌های تولید مواد موثره دارویی وجود دارد که می‌توانیم با کمک شرکت‌های دانش بنیان و داروسازان تولید با کیفیت و قیمت پایین داشته باشیم و در بازارهای بین‌المللی به رقابت بپردازیم.

به گفته وی، صادرات مواد اولیه دارویی نیز می تواند ارزآوری خوبی را برای کشورمان داشته باشند و تولید آنها در کشور مزیت های زیادی داشته و باید بیشتر در این زمینه متمرکز شویم.

کتاب بازاریابی دارویی به موضوعاتی همچون ؛ اصول و فرآیند بازاریابی، بازاریابی دارویی و محیط صنعت دارو، محصولات در صنعت داروسازی، صنعت داروسازی و قیمت‌گذاری، مکان توزیع، فعالیت‌ها و اقدامات بازاریابی صنعت دارو، فعالیت‌ها و اقدامات بازاریابی ترویجی، امور پزشکی، امور رگولاتوری یا نظارتی، تبلیغات مستقیم به مشتری برای داروهای نسخه‌ای، رسانه اجتماعی و بازاریابی دارویی و غیره می پردازد.

ایرنا