تهران در رتبه ۳۴ خوشه های برتر علم و فناوری جهان
تهران در رتبه ۳۴ خوشه های برتر علم و فناوری جهان
بر اساس گزارش سال 2023 وایپو، تهران که در سال‌های اخیر همواره در بین 100 خوشه برتر علم و فناوری قرار داشته در تازه ترین رتبه بندی این سازمان رتبه سی و چهارم را در بین 100 خوشه برتر علم و فناوری کسب کرده که بالاترین رتبه در بین کشورهای منطقه آسیای جنوبی و مرکزی محسوب می‌شود.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، بر اساس گزارش سال ۲۰۲۳ سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو)، تهران که در سال‌های اخیر همواره در بین ۱۰۰ خوشه برتر علم و فناوری قرار داشته در تازه ترین رتبه بندی این سازمان رتبه سی و چهارم را در بین ۱۰۰ خوشه برتر علم و فناوری کسب کرده که بالاترین رتبه در بین کشورهای منطقه آسیای جنوبی و مرکزی محسوب می‌شود.

وایپو از سال ۲۰۱۷ به صورت سالانه ظرفیت‌های نوآوری شهرها و مناطق جغرافیایی جهان را بررسی و به عنوان بخشی از گزارش سالانه شاخص جهانی نوآوری آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کند.

خوشه‌های علم و فناوری نقش مهمی در ارتقاء عملکرد نوآوری کشورها دارند و با گردهم آوردن دانش، کسب‌وکارها و کارآفرینان زیست‌بومی ایجاد می‌کنند که ایده‌های علمی امکان عملیاتی شدن داشته باشند.

خوشه‌های علم و فناوری بر اساس تعداد درخواست‌های ثبت اختراع بین‌المللی (ذیل معاهده PCT) و مقالات علمی نمایه شده در WOS در مناطق جغرافیایی ارزیابی می‌شوند.

تهران با ۳۷ درخواست ثبت اختراع و ۹۳۲۰ مقاله علمی به ازای هر یک میلیون نفر در جایگاه ۳۴ام دنیا و بالاتر از شهرهایی نظیر ملبورن (۴۲)، مادرید (۴۸)، زوریخ (۴۹)، میلان (۵۰)، تورنتو (۵۲) و استانبول (۵۹) است.

دانشگاه‌ تهران با ۱۲درصد، دانشگاه آزاد اسلامی با ۹درصد و دانشگاه امیرکبیر با ۸درصد بیشترین سهم را در انتشار مقالات در شهر تهران داشته‌اند. بر اساس ارزیابی وایپو، در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲، ۶۳ هزار و ۱۱۳ مقاله در تهران منتشر شده که ۲۵ درصد آن مربوط به حوزه فنی و مهندسی است.

تهران

بر اساس گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری، برترین خوشه‌های علم و فناوری دنیا در جنوب شرق آسیا در کشورهای ژاپن، چین و کره جنوبی قرار دارند. مناطق یوکوهاما در ژاپن، گوآنژو در چین و سئول در کره جنوبی به ترتیب رتبه اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند. اولین شهر غیرآسیایی، منطقه سانفرانسیسکو در آمریکا است که رتبه ششم را به دست آورده است.